فهرست
جوکوویچ: پیروزی در ذات من است
جوکوویچ: پیروزی در ذات من است

جوکوویچ: پیروزی در ذات من است

آی اسپورت- نواک جوکوویچ در آخرین مصاحبه‌اش در سال 2017 می‌گوید شخصیت برنده دارد. 6 ماهي مي‌شود ديگر خبري از نواك جوكوويچ نيست‌؛ مرد شماره يك سابق دنيا بعد از حذف از مرحله يك چهارم نهايي رقابت‌هاي گرنداسلم ويمبلدون در ماه جولاي 2017، ديگر در هيچ تورنمنتي شركت نكرد. مصدوميت آرنج او كه آزار‌دهنده شده بود كار دستش داد و بالاخره كاري كرد «جوكو» مجبور شود قيد ادامه حضور در رقابت‌هاي مختلف را بزند. حالا اما در آستانه رقابت‌هاي ابوظبي كه قرار است امروز شروع شود، جوكو به ميادين برگشته و مي‌گويد فعلاً احساس خوبي مي‌كند. او كه البته به واسطه همين مصدوميت براي اولين بار در زندگي حرفه‌اي‌‌اش حضور در يك گرنداسلم (اوپن آمريكا) را از دست داده در گفت‌وگو با اسپرت360 مي‌گويد هيچ‌وقت در زندگي‌‌اش مصدوميتي به اين طولاني‌مدت نداشته است. بخشي از صحبت‌هاي جوكوويچ در اولين مصاحبه‌‌اش در آستانه سال جديد را از نظر مي‌گذرانيد.

مصدوميت آرنج

«نزديك به يك سال و نيم با مشكل مصدوميت آرنج جنگيدم و واقعاً برايم دردسر جدي‌اي درست كرده بود. هيچ‌وقت در زندگي‌ام عمل جراحي نداشتم و هيچ‌وقت در زندگي‌ام مصدوميتي نداشتم كه بخواهد اين‌قدر من را دور از تنيس نگه دارد. از اين گذشته، هرگز در زندگي حرفه‌اي‌ام هيچ تورنمنت گرنداسلمي را هم از دست نداده بودم. به هر حال اعلام كناره‌‌گيري از ادامه رقابت‌هاي فصل تصميم بزرگي بود‌؛ كار بزرگي كه بايد انجامش مي‌دادم.»

عدم اعلام مصدوميت

«نمي‌توانستم زودتر از موعدش اعلام كنم از بازي‌ها كنار مي‌كشم چون بايد منتظر همان نقطه حساسي مي‌ماندم كه ديگر برايم چاره‌اي باقي نمي‌گذاشت. آن موقع كه چنين تصميمي را اعلام كردم، ديگر نمي‌توانستم بازي كنم، پس حق انتخابي نداشتم. ديگر وقتي چنين اتفاقي مي‌افتد، تو نمي‌تواني دستت را بلند كني».

دوري از دنيای تنيس

«از اين اتفاق درس گرفتم چون واقعاً نمي‌خواستم به چنين مصدوميتي در زندگي حرفه‌اي برسم. البته درس بزرگتري كه گرفتم اين بود كه روراست باشم. براي من اصلاً ساده نبود بخواهم اين‌قدر طولاني‌مدت در تنيس غایب باشم. بي‌صبرانه منتظر اين بودم بتوانم يك گفت‌وگو كنم و در آن درباره اتفاقات مثبتي كه قرار است سال پيش‌رو بيفتد صحبت كنم. از طرفي بي‌صبرانه منتظر بازي كردن هم بودم. خيلي برايم سخت بود بقيه بازي كنند و من نگاه‌شان كنم و يا اينكه مسابقات تنيس را از تلويزيون دنبال كنم.»

كسب تجربه

«مي‌خواستم خيلي سريع مهياي مسابقه شوم. البته برايم تجربه فوق‌‌العاده‌اي هم بود. فكر مي‌كنم اين تجربه كمي هم برايم لازم بود چون زماني كه مصدوميت جدي نداشتم خيلي به خودم سخت نمي‌گرفتم ولي حالا بايد تلاش كنم مواظب خودم و بدنم باشم و همه مواردي كه قبل، حين و بعد از مسابقه نياز است را رعايت كنم. اين موضوع شامل تمريناتم هم مي‌شود.»

وضعيت تمرين

«اين اولين بار است كه من نزديك به 4 ماه يا 4 ماه و نيم از ميادين دور هستم. با اين حال در همان اولين جلسه تمرينم به توپ خوب ضربه زدم ولي براي بهتر شدن بايد ماهيچه‌ها، بافت‌ها، ليگامنت‌ها، غضروف‌ها و بقيه اعضاي بدن هم قوي شوند و به استرس ضربه‌اي كه به توپ زده مي‌شود، عادت كنند.»

تورنمنت ابوظبي

«من هميشه لحظات خوبي در زمين‌هاي تنيس ابوظبي داشته‌ام. البته خارج از زمين هم به ما خوش گذشته است. فكر مي‌كنم همه بازيكنان دوست دارند حضور پيدا كنند چون باعث مي‌شود بتواني خودت را محك بزني و ببيني شرايط بازي و بدني‌ات چطور است. از اين گذشته اين تورنمنت اولين تورنمنت رسمي سال هم است كه آدم را در آستانه فصلي جديد قرار مي‌دهد.»

اولين مسابقه

«خب قرار است بعد از گرنداسلم ويمبلدون براي اولين بار در يك مسابقه شركت كنم و به همين خاطر بي‌صبرانه منتظرش هستم. البته همان‌طور كه گفتم بيشتر به اين خاطر است كه بايد تعادلي در تنيس ايجاد كنيم و بسنجيم ببينيم شرايط چطور است. شايد همين كه قرار نیست از عنوان يا جامي دفاع كني از استرس آدم كم مي‌كند و تمركز را بيشتر به بازي تنيس مي‌دهد.»

قهرماني در تورنمنت

«خب طبيعتاً من دوست دارم اين تورنمنت را ببرم چون در ذاتم چنين چيزي وجود دارد. البته اين موضوع در ذات بازيكنان تنيس زياد است ولي فارغ از اينكه برنده مي‌شوي يا نه مي‌تواني به ارزيابي شفافي از وضع تنيست در همين ابتداي سال برسي. خب با توجه به تجربياتي كه سال‌هاي گذشته داشته‌ام اميدوارم برايم سال خوب شروع شود و بدون مصدوميت، اميدوارم فصل جديد را با اعتماد به نفس كامل شروع كنم.»

استفاده از مرخصي اجباري

«خب راستش را بخواهيد از زماني كه تنيس را به صورت حرفه‌اي شروع كرده‌ام اين براي اولين بار بود كه اين‌قدر وقت آزاد داشتم تا بتوانم كنار خانواده‌ام باشم‌؛ كنار همسرم باشم كه دومين فرزندمان را به دنيا آورد و همچنين در كنار پسرمان استيفن باشم. خب از وقتم براي چيزهاي ديگر هم استفاده كردم. فرصت اين را داشتم كه به چيزهايي غير از تنيس هم بپردازم‌؛ مواردي كه برايم جذاب بودند. به مؤسسه خيريه‌ام سر زدم و در بعضي از جلسات شركت كردم. البته ياد گرفتم كمي هم صبور باشم. فكر مي‌كنم چيزي كه ما بازيكنان تنيس خيلي كم داريم همين صبر و حوصله است. به هر حال بايد بپذيريم اين جزئي از حرفه ماست.»

خبرورزشی/سجاد فیروزی

 

۱    
آی اسپورت
2017-12-30 02:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر