فهرست
گپ فوتبالی با فتل: مسی بهترين بازيكن دنيا
گپ فوتبالی با فتل: مسی بهترين بازيكن دنيا

گپ فوتبالی با فتل: مسی بهترين بازيكن دنيا

آی‌اسپورت- سباستین فتل راننده آلمانی تیم فراری ایتالیا، در تازه‌ترین شماره مجله فیفا گفت‌وگوی متفاوت و بلندی درباره فوتبال داشته و صحبت‌های جالبی کرده. فتل که سابقه 4 قهرمانی در رقابت‌های فرمول یک دنیا دارد، در انتها، تیم منتخبی هم برای خودش انتخاب کرده تا سرمربی‌شان شود. خلاصه‌ای از این گفت‌وگوی مفصل را می‌خوانید.

* سباستین، وقتی برای تماشای فوتبال به ورزشگاه می‌روی، در جایگاه ویژه می‌نشینی؟

نه، اصلاً‌‌؛ می‌روم روی سکوها و کنار بقیه مردم بازی را می‌بینم.

* یعنی غالباً ایستاده بازی‌ها را تماشا می‌کنی؟

بله. دفعات زیادی به جایگاه ویژه ورزشگاه‌ها دعوت شده‌ام ولی راستش را بخواهید از فضای جایگاه ویژه خوشم نمی‌آید. می‌خواهم در جریان اتفاقاتی باشم که می‌افتد، اینکه تماشاگران چه شعارهایی می‌دهند و چه جوی را رقم می‌زنند. اصلاً فوتبال این‌طوری معنا پیدا می‌کند. همیشه با دوستانم به ورزشگاه می‌روم و بین دو نیمه هم می‌رویم با هم نوشیدنی و سوسیس می‌خوریم.

* کسی سراغت نمی‌آید؟

چرا، پیش می‌‌آید که مردم به طرفم بیایند‌‌؛ غالباً هم بین دو نیمه. بچه‌ها سراغم می‌آیند تا امضا بگیرند ولی این موضوع تا زمانی که روند اغراق‌آمیزی پیدا نکند، اذیتم نمی‌کند. خب بعضاً هم برای‌شان توضیح می‌دهم که من الان فقط به عنوان یک هوادار معمولی اینجا هستم و آمده‌ام تا مثل آنها، راحت، بازی را تماشا کنم. در طول 90 دقیقه مسابقه تماشاگران به شیوه خودشان مشغول حمایت از تیم‌شان هستند. خب به همین خاطر است که به ورزشگاه می‌رویم، نه؟

* با توجه به رشته‌ای که داری، زیاد سفر می‌کنی. وقت‌هایی که به مسافرت می‌روی، اخبار فوتبال را چطور پیگیری می‌کنی؟

مواقعی که در گرندپری‌ها مشغول مسابقه‌ام، پیگیری اخبار واقعاً کار سختی است. با این حال از طریق اینترنت گهگاهی نتایج را تعقیب می‌کنم. زمانی هم که در هتل هستیم، از آرامش موجود استفاده می‌کنم و خلاصه بازی‌های هفته بوندس‌لیگا را می‌بینم. وقت‌هایی که در خانه باشم چندین مسابقه بوندس‌لیگا که عصر شنبه برگزار می‌شود را می‌بینم.

* به غیر از بوندس‌لیگا، چه لیگ‌های دیگری را دنبال می‌کنی؟

از آنجا که راننده یک تیم ایتالیایی هستم، پس مطمئناً سری A را هم دنبال می‌کنم‌‌؛ ضمن اینکه باید بگویم بیشتر اعضای تیم ما طرفدار یوونتوس هستند، هرچند که فوتبال بحث اصلی صحبت‌های ما نیست. با این حال سعی می‌کنم همیشه در جریان اخبار این رشته قرار بگیرم. من از طرفی به لیگ اسپانیا علاقه زیادی دارم و بارها از تأسیسات باشگاه بارسلونا چندین بار دیدن کرده‌ام.

* وقتی فوتبال می‌بینی، مثل یک هوادار، خیلی راحت احساساتت را بروز می‌دهی؟

اگر پای بازی تیم ملی باشد، کسی نمی‌تواند کنترلم کند. حالا وضعیت من را زمانی که ایتالیا و آلمان در یورو به هم خوردند و بازی کردند را تصور کنید. آن زمان با تیم فراری در اتریش بودیم و مشغول حضور در گرندپری. شب که فرا رسید، با هم مسابقه را تماشا کردیم‌‌؛ فقط فضا را تصور کنید... در طول 120 دقیقه یک- یک شد و بعد هم ضربات تمام‌نشدنی پنالتی از راه رسید و سرانجام هم که رها شدم! از خوشحالی به هوا پریدم و کلی داد کشیدم. وسط آن همه ایتالیایی، خاطره فوق‌‌‌العاده‌ای بود.

* با این کار، رابطه‌‌تان با هم‌تیمی‌هایت به هم نریخت؟

اوووه، نه، چیزی تغییر نکرد هرچند که فردایش که بین آنها بودم حسابی احساس غرور می‌کردم... 

* تو با فوتبال بزرگ شده‌ای. هیچوقت، به ویژه آن‌موقع که جوان بودی، به سرت نزد فوتبالیست حرفه‌ای شوی؟

همیشه دوست داشتم مثل فوتبالیست‌های حرفه‌ای بازی کنم ولی هیچ‌وقت نرفتم تا در یک باشگاه فوتبال ثبت‌نام کنم. شاید البته دلیلش این بود که خیلی فوتبالم خوب نبود. خیلی طول کشید تا واقعاً به این موضوع پی ببرم که فوتبالیست حرفه‌ای شدن چه معنی‌ای دارد. در آلمان باشگاه‌های خیلی زیادی وجود دارد ولی اگر بخواهی در فوتبال حرفه‌ای شوی، خیلی از موارد باید دست به دست هم بدهد. مطمئناً قبل از همه این‌ها باید کلی استعداد داشته باشی.

* اینکه این‌قدر فوتبال در سراسر دنیا محبوب است را چطور توضیح می‌دهی؟

با توجه به اینکه نیاز به تجهیزات و مکان خاصی ندارد، همه می‌توانند بازی کنند. الزاماً نیازی به زمین چمن و کفش استوک نیست، می‌توانی کفش ته صاف بپوشی و بازی کنی. خب، هرکسی هم در زندگی‌‌اش یک روز فوتبال بازی کرده، حالا هرکس به شیوه خودش، حتی اگر شده برای یک دقیقه.

* به نظرت در حال حاضر بهترین بازیکن دنیا کیست؟

بی دلیل نیست که لیونل مسی و کریس رونالدو، سال‌های اخیر در فوتبال دنیا حکومت کرده‌اند. ثبات آنها در سطح عالی فوتبال فوق‌‌‌العاده است. اینکه بخواهم یکی را بهتر از دیگری معرفی کنم کار سختی است. از این دو نفر، مسی بااستعدادتر است ولی کریستیانو رونالدو هم تمرینات بیشتری می‌کند و ورزشکار بهتری است. سلطه آنها بر فوتبال من را یاد سلطه 4 نفر در دنیای تنیس می‌اندازد‌‌؛ نفرات پنجم و ششم هم تنیس‌بازان خوبی هستند ولی خوب بودن به تنهایی برای رقابت کردن با 4 نفر نخست جدول رده‌بندی کافی نیست.

* قبل از جام جهانی‌ 2010، یواخیم‌ لو از تو به عنوان الگو نام برده بود تا به بازیکنانش روحیه بدهد. او این‌طوری به تیمش انگیزه می‌داد... 

خب در نظر داشته باشید که آن نسل فوتبال آلمان در ذهن من هم ماندگار شده است. بازیکنانی مثل فیلیپ لام یا باستین شواین اشتایگر برای من خاطرات فوق‌‌‌العاده‌ای را رقم زدند. آنها نقش مهمی در ساختن «مانشافت» عصر جدید داشتند، به ویژه اینکه تأثیر بسزایی در جام جهانی‌ 2006 داشتند که به میزبانی آلمان برگزار شد. آن‌موقع رفتم و دو بازی را از نزدیک دیدم. خیلی خوب بازی مقابل برزیل و ژاپن را به یاد دارم.

* چه چیز خاصی از آن بازی‌ها به یاد داری؟

دیدن رونالدو و رونالدینیو... در یک مسابقه از جام جهانی‌ با 5 گل خورده، واقعاً مورد خاصی بود... البته این را هم بگویم که در همان سفر به دورتموند بود که با نامزدم فعلی‌ام، تصمیم گرفتیم بیرون برویم و بیشتر با هم آشنا شویم.

* آن زمان 19 ساله بودی‌‌؛ اولین جام جهانی‌ که یادت می‌‌آید کدام است؟

جام جهانی‌ 98 فرانسه با زیدان افسانه‌ای. آن سال آلبومی داشتم و عکس بازیکنان مورد علاقه‌ام را جمع‌آوری می‌کردم. آن سال متأسفانه آلمان در یک‌چهارم نهایی مقابل کرواسی شکست خورد. شماره 9 کرواسی خیلی خوب بود ولی اسمش را به خاطر نمی‌آورم.

* داوور شوکر.

دقیقاً خودش است، شوکر.

* الان شانس آلمان برای جام جهانی‌ 2018 روسیه را چطور ارزیابی می‌کنی؟

امیدوارم برای قهرمانی بجنگیم. از زمانی که به طور مرتب بازیکنان جدید و جوان به تیم ملی تزریق می‌شوند، همیشه شانس داشته‌ایم. از طرفی فکر می‌کنم فوتبال به طور کلی تغییرات زیادی داشته و بیش از پیش حرفه‌ای‌تر شده است.

تیم منتخب سباستین فتل

اگر مربی باشم و بخواهم یازده بازیکن را انتخاب کنم؛ مجبورم تیمم را با سیستم 2-2-3-3 به میدان بفرستم. بازیکنانم هم این افراد هستند.

مانوئل نویر: بهترین دروازه‌بان دنیا

مارسلو: سمت چپ دربست در اختیارش است. مسئول سانتر کردن هم است.

متس هوملس: فارغ از اینکه شرایط چطور باشد همیشه خونسرد است. برای به جریان انداختن بازی، همیشه سرش بالاست.

سرخیو راموس: در دوئل‌ها فوق‌‌‌العاده است و روی هوا هم که نظیر ندارد.

پل پوگبا: کارش برای بازی کردن مقابل سه دفاع خوب است.

آندرس اینیستا: مسئول نبوغ و خلاقیت و البته رقم زدن لحظات خاص در زمین مسابقه است.

تونی کروس: توپ پخش کن. کسی که ضرباهنگ بازی را در دست دارد.

کریستیانو رونالدو: بازیکنی که در چند پست بازی می‌کند و می‌تواند از داخل و بیرون از محوطه جریمه گلزنی کند.

لیونل مسی: به نظرم بهترین بازیکن دنیاست. کسی نمی‌تواند جلوی دریبل‌های سریعش دوام بیاورد. ضمن اینکه گلزن و پاسور بی‌نظیری است.

نیمار: جادوگر. ممکن است 70 دقیقه کسی او را در زمین نبیند ولی در یک لحظه با یک حرکت سرنوشت بازی را عوض می‌کند.

لواندوفسکی: مهاجمی کلاسیک که در محوطه جریمه با واکنش‌ها و شم گلزنی بالایش نمایش فوق‌‌‌العاده‌ای دارد. علاوه بر این توانایی شوتزنی هم دارد.

 

۷ ۱  
آی اسپورت
2017-08-28 02:21:00
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد شاه
دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۳۰
گفتم شاید شوالیه و دکتر فتل خودمونه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر