فهرست
روی دیگر مربیگری برای فرهاد
روی دیگر مربیگری برای فرهاد

روی دیگر مربیگری برای فرهاد

آی اسپورت - فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی شروع خیلی خوبی داشت، ولی حالا باید برای یک ماه خیلی سخت آماده شود. استقلال در اسفند ماه 7 بازی (تقریباً هر 4 روز یک بازی) دارد و کمبود بازیکن بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند.

جانشینی استراماچونی ریسک بزرگی برای مجیدی بود. همان زمان گفته می‌شد که نتایج خوب استقلال به نام مربی ایتالیایی نوشته خواهد شد، در عوض این مربی جوان باید پاسخگوی ناکامی‌های احتمالی باشد. با این حال او این مسئولیت حساس را به عهده گرفت.

مجیدی شروع خوبی داشت، بخصوص دو برد مقتدرانه در پلی‌آف که کمک کرد استقلال به لیگ قهرمانان برسد، ولی دوشنبه مقابل الاهلی عربستان اولین شکست پس از شش بازی به نام او ثبت شد. استقلال در کویت تعداد زیادی از بازیکنان اصلی‌اش را نداشت، یک پنالتی از دست داد و گل صحیحش به گواه کارشناسان مردود اعلام شد. با این همه بدبیاری، نقش فرهاد در این شکست به حداقل می‌رسد، بخصوص اینکه در تعویض هم نسبت به همتای عربستانی دست بالا را داشت. ورود زکریا مرادی به جای شاهین طاهرخانی و انتقال چشمی به خط دفاع حفره انتهای زمین را پوشش داد و حملات این تیم هم جان تازه‌ای گرفت. استقلال بعد از این تعویض چند بار فرصت داشت بازی را به تساوی بکشاند و الاهلی خوش‌اقبال بود که با سه امتیاز به خانه برگشت.

استقلال برای جمع کردن امتیازات صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان 4 بازی دیگر فرصت دارد، ولی تهدید اصلی برای این تیم و مربی کم‌تجربه‌اش بازی‌های فشرده اسفند ماه است که می‌تواند سرنوشت آنها در لیگ برتر را رقم بزند (6 بازی از 7 بازی در لیگ برتر است).

مربیگری در استقلال به خاطر هواداران پرشمار و البته پتانسیل بازیکنانش آرزوی هر مربی‌ای است، ولی فوتبال همیشه غافلگیری‌هایی برای شما دارد و گاهی ممکن است یک تیم مدعی مثل استقلال هم با بحران بازیکن روبه‌رو شود.

فرهاد مجیدی روی نیمکت استقلال خیلی زود با روی دیگر مربیگری روبه‌رو شد که باید بتواند با حداقل مهره تیم بچیند و نتیجه بگیرد. هرچند در شکست مقابل الاهلی نمی‌توان او را خیلی مقصر دانست، ولی اگر نتایج ضعیف ادامه پیدا کند، قطعاً انگشت اتهام به سمت این مربی نشانه خواهد رفت.

او در هفته‌های پیش‌رو مجبور است تیمش را با وجود غیبت تعدادی از بازیکنان اصلی و خستگی بازیکنان کلیدی‌اش به زمین بفرستد و با حداقل داشته‌ها به دنبال حداکثر امتیاز باشد. او ممکن است در این بازی‌ها هم مثل بازی با الاهلی مجبور شود ترکیب تیمش را با وصله و پینه بچیند و به دنبال راه‌حل‌های جدید باشد. این راه‌‌حل‌ها می‌تواند شامل استفاده از بازیکنان در پست‌های غیرتخصصی، تغییر سیستم بازی و به زمین فرستادن بازیکنان جوان و بی‌تجربه مثل زکریا مرادی باشد.

 البته این محدودیت‌ها را می‌توان به حساب جذابیت‌های دنیای مربیگری گذاشت. در چنین شرایط سختی است که گوشه خلاق ذهن مربی به کار می‌افتد و سراغ ایده‌هایی می‌رود که در شرایط عادی بعید است به فکرش برسد. این نوآوری‌ها اما زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که با نتیجه همراه شود و اگر تیم نتواند نتیجه بگیرد، کمتر کسی به خاطر می‌آورد که دست مربی خالی بوده. اگر فرهاد از این پیچ خطرناک به خوبی عبور کند و نتایج خوبی بگیرد، می‌تواند امیدوار باشد که در شروع سال جدید با تیمی کامل برای مسابقات سرنوشت‌ساز پایان فصل آماده شود. 

 

ایران ورزشی 

۳    
آی اسپورت
2020-02-19 11:11:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر