فهرست
کارنامه فریرا؛ پر از فراز و فرود
کارنامه فریرا؛ پر از فراز و فرود

کارنامه فریرا؛ پر از فراز و فرود

آی اسپورت - ژسوالدو فریرا با ۷۲ سال سن وظیفه سرمربی‌گری السد را به عهده دارد. این سرمربی پرتغالی که سابقه کار در تیم‌هایی چون بنفیکا، براگا، پورتو و اسپورتینگ در لیگ پرتغال، مالاگا در لیگ اسپانیا و ... را داشته و برای چهارمین فصل متوالی هدایت السد را برعهده دارد. با توجه به تقابل فردای پرسپولیس و السد، نگاهی داشته‌ایم به کارنامه این سرمربی کهنه‌کار پرتغالی.

شروع از سطوح پایین لیگ پرتغال

فریرا مربی‌گری را از سطوح پایین لیگ پرتغال از اوایل دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد. وی هدایت تیم‌هایی چون ریومایور، تورینزه (دو مقطع)، آکادمیکا، اتلتیکو و استرلا آمادورا را در آن سال‌ها بر عهده داشت و موفقیت خاصی نیز با این تیم‌ها کسب نکرد. وی همچنین در فصل ۱۹۹۵-۹۶ راهی لیگ مراکش شد و با تیم ارتش این کشور در لیگ مراکش به مقام ششم جدول دست یافت.

تیم ملی زیر ۲۱ سال پرتغال و بنفیکا

پس از جدایی از ارتش مراکش، وی هدایت تیم ملی زیر ۲۱ سال پرتغال را برعهده گرفت و در طول دوران حضور خود در تیم ملی زیر ۲۱ سال این کشور بازیکنانی چون مانیش، سیمائو و ریکاردو کاروالیو را به فوتبال این کشور معرفی کرد. پس از ۴ سال حضور در تیم ملی زیر ۲۱ سال پرتغال، وی هدایت آلورکا در لیگ برتر پرتغال را پذیرفت و یک سال پس از حضور در این تیم، دستیار تونی اولیویرا در بنفیکا شد. با جدایی تونی در نیم‌فصل، وی به عنوان سرمربی بنفیکا انتخاب شد و بنفیکا را در فصل ۲۰۰۱-۰۲ در لیگ برتر پرتغال چهارم کرد. فریرا فصل ۲۰۰۲-۰۳ را هم به عنوان سرمربی در بنفیکا آغاز کرد و پس از چند نتیجه ضعیف در لیگ و شکست مقابل یک تیم دسته سومی در جام حذفی، از سمت خود برکنار شد.

روزهای خوش با براگا

وی چند ماه پس از اخراج از بنفیکا، هدایت براگا را برعهده گرفت و این تیم را از سقوط به دسته پایین‌تر نجات داد. در سه فصلی که فریرا از آغاز فصل هدایت براگا را بر عده داشت، این تیم یک مقام پنجمی و دو مقام چهارمی در لیگ پرتغال کسب کرد که موفقیت چشم‌گیری برای این تیم محسوب می‌شد. پس از پایان قرارداد با براگا، وی راهی بواویشتا شد اما پیش از آغاز فصل وی با درخواست باشگاه پورتو به این تیم منتقل شد و هدایت این تیم پرتغال را برعهده گرفت.

۴ فصل رویایی با پورتو

فریرا در پورتو استارت خوبی داشت و درهمان فصل نخست موفق شد با این تیم قهرمانی لیگ پرتغال را جشن بگیرد و در لیگ قهرمانان به جمع ۱۶ تیم برتر برسد. فریرا با پورتو در دومین و سومین فصل حضور خود در این تیم نیز به قهرمانی دست یافت و در لیگ قهرمانان اروپا نیز از سد اتلتیکو مادرید گذشتند و یک بار دیگر نیز مرحله یک هشتم نهایی را تجربه کردند. هر چند پس از عدم قهرمانی لیگ در چهارمین فصل حضور در این تیم و به رغم قهرمانی در جام حذفی و فتح سوپرکاپ، وی از سمت خود برکنار شد.

حضور در اسپانیا و یونان و بازگشت به پرتغال

پس از جدایی از پورتو، فریرا هدایت مالاگا را در لالیگا پذیرفت. با این حال پس از ثبت ششمین شکست فصل در نهمین دیدار، وی از هدایت این تیم برکنار شد و سپس هدایت پاناتینایکوس در سوپرلیگ یونان را پذیرفت و این تیم یونانی فصل را در رده دوم به پایان رساند و این عنوان در دومین فصل حضور فریرا نیز تکرار شد. پاناتینایکوس در لیگ قهرمانان نیز تحت هدایت فریرا به میدان رفت و در دور گروهی حذف شد. وی در سومین فصل حضور در پاناتینایکوس پس از ۱۰ هفته از کار برکنار شد و چند هفته بعد وی هدایت اسپورتینگ را در لیگ برتر پرتغال پذیرفت. وی موفق شد اسپورتینگی را که در رده دوازدهم بود در نهایت به رده هفتم رساند.

بازگشت نافرجام به براگا، آغاز ماجراجویی در خاور میانه

وی در فصل ۲۰۱۳-۱۴ بار دیگر هدایت براگا را پذیرفت و با گذشت ۲۰ هفته از لیگ و پس از چند نتیجه ضعیف، از کار برکنار شد و نزدیک به یک سال سرمربی‌گری تیمی را برعهده نداشت. در زمستان ۲۰۱۵ وی هدایت الزمالک در لیگ برتر مصر را پذیرفت و با این تیم قهرمان لیگ و جام حذفی مصر شد. وی دومین فصل حضور خود رد الزمالک را با موفقیت آغاز کرده بود و پس از ۴ هفته از این تیم جدا شد تا هدایت السد قطر را بپذیرد. در نخستین فصل حضور وی در قطر، السد تیم سوم لیگ شد و در دومین فصل السد موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ ستارگان قطر شد. نایب قهرمانی السد در فصل گذشته نیز تکرار شد و این تیم برای نخستین بار در حضور فریرا به جمع ۸ تیم برتر آسیا رسید. در فصل جدید نیز السد از ۶ بازی اخیر خود در لیگ ۱۶ امتیاز کسب کرده و با ۳۱ گل زده در ۶ بازی، میانگین گل زده بیش از ۵ گل در هر بازی دارد و در آسیا نیز با حذف استقلال به جمع ۴ تیم برتر رسیده است.

مدال

۱    
آی اسپورت
2018-10-22 20:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر