فهرست
آغاز فصل با مورینیو؛ طبیعتا غر و گلایه
آغاز فصل با مورینیو؛ طبیعتا غر و گلایه

آغاز فصل با مورینیو؛ طبیعتا غر و گلایه

آی‌اسپورت- هنوز فصل شروع نشده، مورینیو شروع به گلایه و شکوه کرده است. اگر برای درک این که جام جهانی دیگر پایان یافته و تا چندی دیگر باید شاهد رقابت های باشگاهی باشید، نیاز به یک یادآوری داشته باشید، کنفرانس خبری مورینیو در روز چهارشنبه یک یادآوری خوب بود. بعد از یک ماه جذاب و خوب همراه با جام جهانی ۲۰۱۸، حالا بار دیگر غر زدن‌های مورینیو شروع شده است. آن هم درست در اولین کنفرانس خبری فصل جدید از سوی مردی که گلایه و غرهایش برای همه شهره است.

در ادامه نارضایتی‌ها، شکوه‌ها، گلایه‌ها و غر زدن‌های مورینیو طی سالیان اخیر و به خصوص در دوران حضورش در یونایتد، مورینیوی پرتغالی در اولین کنفرانس خبری اش در فصل جدید از ترکیب تیمش انتقاد کرد. او ناراحت است که چند تن از بازیکنان تیمش مثل لوکاکو، پوگبا، فلینی، لینگارد و یانگ را به دلیل تداوم حضور این بازیکنان در جام جهانی، برای هفته‌های پیش رو در اختیار ندارد.

این نوع انتقاد از سوی مردی که به نظر می‌رسد به بازیکنان فعلی تیمش اعتماد ندارد، طعنه‌برانگیز است، آن هم زمانی که هنوز سوت شروع لیگ برتر زده نشده و تا مسابقه نخست لیگ جزیره، هفته‌ها باقیست. شنیدن این غرها و مشاهده گلایه‌های پیاپی مورینیو در صحبت‌های وی با رسانه‌ها، برای هواداران یونایتد خاطرات بد دوران مویس را یادآوری می‌کند. سرمربی اسکاتلندی هم طی دوران ۱۰ ماه حضورش در یونایتد، از این دست غر زدن‌ها کم نداشت.

یکی از وظایف چندگانه مربی یک تیم فوتبال، ارتباط درست و خوب با هواداران تیم است. بعد از یکی از بهترین جام‌های جهانی تاریخ و لذت تماشای مسابقات فوتبال، صحبت‌های مورینیو اصلا نشانه خوبی برای هواداران یونایتدی نیست که بعد از چند سال امیدوار هستند طلسم عدم قهرمانی در لیگ جزیره شکسته شود. شنیدن این صحبت‌های مورینیو آن هم در اولین کنفرانس خبری فصل، فقط مایه ناامیدی است:

«همه چیز خیلی بد است. مهمترین نکته مثبت پش فصل، فرصت خوب برای جوانان است تا در کنار تیم اصلی تمرین کنند. در کل اوضاع خیلی خوب نیست، بعد از بازگشت از آمریکا خیلی زود باید در لیگ برتر به میدان برویم. روز جمعه هم با لسترسیتی بازی داریم که کار را پیچیده تر می کند. بنابراین نگران هستم چرا که با تمام بازیکنان تمرین نمی کنم و بازیکنان زیادی را برای بازی های ابتدایی در اختیار نداریم. اما کاری نمیشود کرد و باید با همین شرایط ساخت و از بازیکنان فعلی، بهترین بهره برداری را کرد. من نگران شکست در آمریکا مقابل لیورپول یا رئال مادرید نیستم، نگران این نیستم که این جا شکست سنگین متحمل شویم، بلکه نگران شروع فصل هستم.»

درست است که یونایتد برای شروع فصل، چندین نام خاص را در اختیار ندارد، برخی از بهترین‌های خود را: لوکاکو، فلینی، پوگبا، لینگارد و یانگ. اما برای تیم‌های رقیب هم اوضاع خیلی فرقی ندارد. برخی از بهترین‌های رقیب مثل هری کین و دی‌بروین نیز در هفته‌های نخست غایب خواهند بود. بنابراین از این منظر، مورینیو خیلی هم یکتا و منحصر به فرد نیست.

از طرفی شاید بتوان با مورینیو هم‌دردی کرد. آیا این ترکیب منچستریونایتد که فصل قبل با ۱۹ امتیاز اختلاف نسبت به سیتی، کار را با به پایان رساند، توانایی رسیدن به رقیب همشهری و قهرمانی را دارد؟ به نظر نمی‌رسد. اما باز هم می‌توان به یکی دیگر از وظایف مربی اشاره کرد: قدرت یک مربی در استفاده از آن چه در اختیار دارد و پرورش و بهبود بازیکنان فعلی تیمش.

پل پوگبا می‌تواند مثال خوبی باشد. شاید استفاده حداکثری از هافبک فرانسوی، بزرگترین چالش مورینیو در ترکیب تیمش باشد. با استعدادترین بازیکن ترکیب فعلی یونایتد، از زمان بازگشتش به اولدترافورد در تابستان ۲۰۱۶، با انتقادات زیادی روبه‌رو شده است؛ خیلی ها معتقدند او بیش از آن‌که به بازی‌اش در زمین سبز فکر کند، درگیر حواشی اینستاگرام و یا مدل موهایش است. حتی انتقادها از سوی مورینیو نیز اتفاق افتاد. او فصل قبل از پوگبا انتقاد کرد و چند باری این بازیکن را نیمکت‌نشین کرد، اما نمایش‌های استثنایی پل پوگبا در جام جهانی، کیفیت وی را به خوبی ثابت کرد. پوگبا نشان داد که هم می‌تواند در جلوی مدافعان، تخریبی عمل کند و هم بازیکنی موثر در جلوی زمین باشد. دیدیه دشان پراگماتیست، نقشه راه خوبی برای مورینیو ترسیم کرد و حالا سرمربی پرتغالی حداقل می‌تواند از این مورد، الگو برداری کند.

 

نود

۱ ۱  
آی اسپورت
2018-07-19 21:14:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۲
یعنی جناب فردوسی پور اعظم سایت برنامشون رو هم در حد کانال هواداری لیورپول تقلیل دادن ..چقدر بچه
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر