فهرست
بروید و پشت سرتان را نگاه نکنید!
بروید و پشت سرتان را نگاه نکنید!

بروید و پشت سرتان را نگاه نکنید!

آی‌اسپورت- «از بلژیک پیشنهاد جدی دارم.» «مدیر برنامه‌هایم با چند باشگاه اروپایی صحبت کرده است.» «پیشنهاداتی از روسیه و یونان دارم.» «از قطر پیشنهاد دارم.» قطعا این جملات را هر روز می‌خوانید و می‌شنوید باز هم فصل نقل و انتقالات فرا رسیده و بازیکنان با هماهنگی مدیر برنامه‌های‌شان شروع به بازار گرمی‌های اعصاب خرد کن همیشگی کرده‌اند. قصه‌ای که چندین سال است تکرار می‌شود و دیگر تبدیل به رژه روی اعصاب هواداران شده است.

اگر قبلا فصل و انتقالات جذاب می‌بود به واسطه حضور بزرگانی چون باقری٬ دایی و... بود که ظرفیت ستاره بودن را داشتند اما نسل امروز بی آن که هیچ افتخار قابل توجهی کسب کرده باشد بابت قربان صدقه‌های طرفداران کم‌سن و سال در فضای مجازی، توهم ستاره بودن برداشته است. بازیکنی که حتی سابقه دعوت شدن به تیم ملی را ندارد مدام از پیشنهادهای اروپایی می‌گوید و در این بین منتی هم سر طرفدار می‌گذارد که منتظر رای دادگاه CAS می‌مانم و اگر محرومیت بخشیده نشد می‌مانم. آن یکی تا آخرین روز نقل و انتقالات بازی «می‌روم و می‌مانم» راه می‌اندازد، از پیشنهادهای خارجی می‌گوید، روح و روان هوادار نگران را به بازی می‌گیرد و در نهایت با کلی منت گذاشتن می‌ماند و می‌گوید به عشق مردم ماندم. دیگری فصل بدن‌سازی را می‌پیچاند و اروپا گردی را به قصد لژیونر شدن آغاز می‌کند و هیچ باشگاهی را طالب خود نمی‌بیند و در نهایت راهی قطر می‌شود. فصل بعد دیپورت می‌شود و سپس قلب رنگی می‌گذارد تا پالس مثبتی داده باشد. این فضای مغشوش و ملتهبی که هنگام فصل نقل و انتقالات به وجود می‌آید معلول دو عامل مهم هست؛ یکم مدیرانی نا کارآمد در باشگاه‌ها و دوم مدیربرنامه‌های بازیکنان.

مدیران باشگاه‌ها که اغلب از سیاست به فوتبال وارد شده‌اند هیچ اشراف و آگاهی نسبت به این ورزش ندارند و با قراردادهای کوتاه‌مدت یا آپشن‌دار در این فضای مغشوش سهیم هستند. در شرایطی که در تمام دنیا قرارداد باشگاه‌ها با بازیکنان چند ساله هست و آن باشگاه با ترانسفر بازیکن کلی در آمد به دست می‌آورد در فوتبال ما میزان در آمد یک باشگاه از انتقال بازیکن به شدت ناچیز است. بازیکن قرارداد برای یک فصل می‌بندد و در پایان فصل اگر به تیم دیگری رفت ریالی نصیب باشگاه نمی‌شود اگر هم جدا نشد با کلی منت و بازی با روان هواداران٬ قیمت خود را بالا می‌برد و در آخرین روز باز هم یک ساله تمدید می‌کند. در مواردی هم قرارداد بازیکنان دو ساله است که با آپشن‌های حیرت‌آور مثل حق فسخ در صورت پیشنهاد عملا فرقی با قرارداد یک ساله ندارد. واضح است که مدیران باشگاه‌ها باید در مورد مدت قرارداد به شدت سخت‌گیر و جدی باشند تا ریشه بازارگرمی‌های بی‌سر و ته پایان فصل برچیده شود.

عامل دوم در به وجود آمدن فضای ملتهب در فصل نقل و انتقالات مدیران برنامه‌ها یا ایجنت‌ها هستند که با استفاده از ارتباطات خود برای بالابردن قیمت بازیکن تمام تلاش خود را می‌کنند و هر روز از پیشنهادهای پی در پی برای بازیکن مورد نظر خبرسازی می‌کنند. متاسفانه به دلیل ناآگاهی و ناکارآمدی مدیران باشگاهی، نفوذ دلال‌ها و نقش آنان در قالب کردن بازیکن با رقم‌های کاذب به شدت بالا هست و هیچ مانعی سر راه ایشان نیست. مسلم است به همان اندازه که این بازار مکاره برای عاملان آن منفعت دارد، تاثیر منفی روی روح و روان طرفدار می‌گذارد. هواداری که در میانه این زندگی پر از مشقت، گرانی و بیکاری٬ فوتبال از معدود دل‌خوشی‌هایش هست دیگر حوصله ناز و کرشمه‌های بازیکنانی که همین دوسال پیش کم‌نام و نشان بودند را ندارد و از این رفتارها دل‌گیر و دل‌چرکین می‌شود. با این که روشن است هیچ خبری از پیشنهاد باشگاه‌های درجه چندم اروپایی هم نیست ولی اگر بازیکنی واقعا پیشنهاد اروپایی دارد برود و به پشت سرش نگاه هم نکند. البته اگر اروپای مورد نظر آقایان ناگهان تبدیل به قطر نشود.

۱۸ ۳  
آی اسپورت
2018-05-22 01:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
سیاوش
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۳۱
دقیقا درسته - غوره نشده میخوان مویز بشن - به لطف هوادارها یک ساله مشهور میشن و میلیاردی می گیرند اون وقت شروع می کنند منت گذاشتند- برن ببینم کدوم باشگاه اروپایی بازیکن 25 / 26 / 27 ساله میخواد -
۳
شش تایی ها
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۴۱
برسونید دست فرشاد احمدزاده. کامیابی نیا‌ مهدی طارمی و باندشون
۳
احمدزاده
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۰۱
منظورت منم دیگه.خخخخ
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر