فهرست
امان از شیرجه به هول حلیم در دیگ عربی!
امان از شیرجه به هول حلیم در دیگ عربی!

امان از شیرجه به هول حلیم در دیگ عربی!

آی اسپورت - کمتر از دو ساعت مانده به شروع مسابقه‌ای که نتیجه‌اش می‌تواند یک شکست پرگل و تحقیر آمیز باشد، یا برد و غرور و حتی تساوی تلخ از این رو حقیقتا عقلایی نیست نوشتن. تجربه حکم می‌کند تا پایان بازی پرسپولیس و شارجه سکوت کنم و با مشخص شدن نتیجه، دست به قلم ببرم. در خبرنگاری عدالت در نوشتن و منصفانه نقد کردن رکن اول و اساسی است اما همان طور که در تمام جهان، اکثر روزنامه‌نگاران تعلق خاطرشان را زیر فرش احتیاط جارو نمی‌کنند من هم هیچ وقت تمایلم را مخفی نکردم و نخواهم کرد.

اما امشب از آن شب‌هایی است که تقریبا مسیر چند ساله پیش روی یحیی و تیمش را ریل گذاری می‌کند. دیشب استقلال با صلابت و اقتدار ۳ گل به الاهلی سعودی زد و اگر محتاج ۶ گل هم بود از انجامش برمی‌آمد چون حریف به فکر بازی روز شنبه بود تا کسی را محروم و مصدوم نبیند.

فرق استقلال و تیم بی انگیزه سعودی و بعضا ذخیره‌های‌شان بیشتر از این ۳ گل بود. اما کمتر از ۲ ساعت دیگر اوضاع متفاوت است؛ الشارجه امارات خودش محتاج برد است و برای این مهم، خط حمله وحشتناکی نیز دارد که در ۲ نبرد قبل ۱۰ گل زده‌اند؛ بشمارید گل‌های آسیایی پرسپولیس طی چند پیکار به ۱۰ می‌رسد؟ از این رو نه تنها هیچ شباهتی بین شارجه و الاهلی نیست که از قضا تفاوت روحی و انگیزشی دارند از. زمین تا زیر زمین.

قرمزها چند سال قبل با چنین وضعیتی رو در رو شدند اما باید پذیرفت زوج علیپور و منشا به مراتب زهردارتر از خط حمله امشب سرخ‌ها بود. تا چند ماه پیش نقطه قوت تیم یحیی، داشتن بهترین گلر آسیا بود. سپس داشتن ۳ مدافع عالی در مرکز. حقیقت این هست؛ رفتن علیپور و ترابی ضربه دهشتناکی به تیم زد. می‌پرسند چرا یحیی نتوانست مهاجم خوب ایرانی جذب کند؟ اصلا به غیر از عیسی و مغانلو مگر کسی بود؟ اولی آمد دومی همانند علیپور با رویای طارمی شدن رفت پرتغال.

غر زدن ممنوع. آن شبی که بیرو بعد مهار پنالتی کریس رونالدو، با گرفتن ضربه سر ژاوی باارزش‌ترین سیو تاریخ فوتبالش (البته تا امروز) را انجام داد، قرمزها وضعیتی تقریبا مشابه الان داشتند. پنجره بسته بود، فرشاد، محرمی، امیری و طارمی و حتی رامین رفتند با علم به اینکه پرسپولیس حق جذب هیچ کس را تا ته مسیر ( فینال لیگ قهرمانان آسیا) ندارد.

غر زدن ممنوع. آغوش‌تان را باز کنید؛ هرچه بادا باد که این باد طوفانش هم لذید است. این بچه‌ها ۳ برابر آنچه در توان دارند ساعتی دیگر به نمایش می‌گذارند. تردید نکنید امشب «سر »است که می‌رود برابر توپ و پای حریف. امشب آنقدر می‌دوند که کسی انگ کم فروشی نزد. منتظر هر چیزی باشید.

منتظر هر چیزی باشید. اگر یک باخت پرگل در انتظارمان باشد، قرار نیست عقربه‌های ساعت بیاستد و عاشقی اعدام شود. چه با چند گل بر سر دروازه لک آوار شدند چه حماسه‌های قبل به اشکال دیگر تکرار کردند، همه و همه آغاز یک مسیر سخت و طولانی است.

چه کسی با یک برد ۴ گله عاشق پرسپولیس شد که امشب بخواهد با همان شکست، تیمش را تنها بگذارد؟ انتقادات همه جای خود. اما باید اعتراف کرد هیچ کس بهتر از «سرمربی» نمی‌داند کدام« ارنج »بهتر است. چه شجاعی و عبدی باشند چه پهلوان و رمضانی.

میراث برانکو آن چند عدد جام خالی نبود، او به سوی سکوها کرنش کرد ‌و گفت؛ شما مالک همه این بردها هستید. با هر نتیجه‌ای، با هر تحقیر یا حماسه‌ای باید تمام قد ایستاده همه تیم را تشویق کرد. نمی‌گویم مکتب و این دست از کلمات غلوآمیز، اما آن ۱۱ نفر می‌دانند در روزگار دلار ۳۰ تومانی خوشحال کردن مردم چند صد میلیارد میارزد.

حساب بی مرامی «آن دو» بماند به دست «کارما». شاید ما ایرانی‌ها، جماعتی به غایت رحمان باشیم و صدالبته رحیم. اما در دستگاه «کارما» حساب و کتاب، مو لای درزش نمی‌رود. اسم‌شان را کنار هم بگذاریم یک قطار می‌شود؛ بی وفایی، رفتار حرفه‌ای، فوتبال بی‌رحم یا با هر چیز دیگری می‌شود توجیهش کرد. چه اهمیتی دارد؟

آنچه می‌ماند تنها پرسپولیس است و هوادارانش. از بازیکن و مربی گرفته تا مدیر و اصحاب رسانه، همه آمدند و رفتند و چرخه ادامه دارد؛ برنده آنکه نام نکو از خودش به جای گذاشت. عقاب آسیا اینجاست، فرشاد آقای گل و... اینها فاتحان قلوب دهه موشک و کوپن بودند و حالا نوبت شماست در دهه موشک تحریم و تحقیر.

۱۰ دقیقه پای حرف‌های خودمانی امثال هاشمی نسب بنشینید. که یک لحظه عاشقی به هزار هزار هزار ... می‌ارزد. پول هست، پول بوده پول خواهد ماند؛ کسی رایگان بازی نکرده و نمی‌کند و نخواهد کرد؛ کم و بیش دارد، اما حواس‌شان باشد چه چیز را چند می‌فروشند.

امان از مفت فروشی! امان از شیرجه به هول حلیم در دیگ عربی! امان از ساده فرض کردن آنهایی که آنقدر نامت را تکرار کردند که شدی بهترین بهترین‌ها.

 

توضیح: این یادداشت ساعتی قبل از شروع بازی پرسپولیس و الشارجه در صفحه شخصی نویسنده در اینستاگرام منتشر شد.

۲۰ ۲  
آی اسپورت
2020-09-25 10:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
اقلیت تاس
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹، ۱۴:۵۹
این پرسپولیسه،تیم میلیونها ایرانی،و بازیکنانی که هواداران به داشتنشون افتخار میکنند، ما برای برد وباخت عاشق این تیم نیستیم،ما به محبت این تیم نفس میکشیم.
پرسپولیس عشق منه❤❤
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹، ۱۵:۲۸
یه پرسپولیسی واقعی دوست داشتنی ❤❤❤❤❤❤
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر