فهرست
فرهاد ادامه دهنده‌ راه استراماچونی؟
فرهاد ادامه دهنده‌ راه استراماچونی؟

فرهاد ادامه دهنده‌ راه استراماچونی؟

آی اسپورت - تلاش مدیران استقلال برای بازگرداندن آندره‌آ استراماچونی ثمر نداد. چون بی اعتمادی عمیقی میان مربی ایتالیایی و مدیران بد عهد استقلال ایجاد شده بود. به هرحال دست روی دست گذاشتن و منتظر استراماچونی ماندن هم چندان عقلانی نبود، بالاخره رأی اعضای هیئت مدیره‌ باشگاه بر انتخاب فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی جدید آبی‌پوشان قرار گرفت. فرهاد مجیدی از پیشکسوتان محبوب استقلال است. او در میان هواداران استقلال جایگاه ویژه‌ای دارد. البته نباید از برخی دلخوری‌ها نسبت به نوع و زمان انتخاب فرهاد مجیدی به سادگی عبور کرد. هواداران استقلال به شدت استراماچونی را دوست داشتند و از کارشکنی‌هایی که در مسیر بازگشت مرد ایتالیایی صورت گرفت ناراحت و عصبانی هستند. اما استراماچونی مثل همیشه هواداران و اهالی فوتبال ایران را با ارسال پیام صوتی به فرهاد مجیدی و حمایت از انتخاب او به عنوان جانشینش غافلگیر کرد. این اقدام زیبا و قابل تأمل استراماچونی باعث شد تا فضا برای فرهاد نامحدود زیادی تلطیف‌‌تر شود.

یکه تازی با استراماچونی

آبی‌پوشان با تاکتیک‌های سرمربی جوان و ایتالیایی خود در لیگ برتر و جام حذفی عالی پیش می‌رفتند، بردهای پرگل در کنار بازی چشم‌نواز باعث شده بود تا کارشناسان به این موضوع اقرار کنند که استراماچونی موفق شده در فوتبال ایران سبکی نوین و جدید با پایه‌گذاری روی سیستم «سه - پنج – دو» کلاسیک ایجاد کند. سه پنج دویی که در استقلال رایج شد یک سیستم شناور با قابلیت تغییر در زمان مسابقات بود، اما تقدیر و البته بی تدبیری مدیران باشگاه باعث شد تا ادامه‌ راه با استراماچونی به بن بست برسد.

فرهاد میراث‌دار استراماچونی؟

انتخاب مجیدی به عنوان سرمربی جدید تیم استقلال این سوال را در اذهان هواداران و اهل فن ایجاد کرده که آیا فرهاد مجیدی و کادر فنی‌اش روی همان مسیری که استراماچونی پایه گذاری کرده حرکت می‌کنند یا یک بار دیگر روی به تاکتیک‌های جدید‌تری خواهند آورد؟ به عبارتی بنای ایجاد شده توسط استراماچونی را کامل می‌کنند یا از نو در صدد ایجاد یک بنای جدید خواهند بود؟ در پیام صوتی استراماچونی به فرهاد مجیدی جدا از اعلام حمایت از انتخاب فرهاد به عنوان جانشینش در استقلال نکته‌ مهم دیگری که می‌شود از آن برداشت کرد اعلام آمادگی مربی جنتلمن ایتالیایی برای کمک به فرهاد مجیدی بود استراماچونی با زبان بی زبانی به مجیدی پیام داده که بهتر است همان روشی را ادامه دهد که او در استقلال بنا کرده است چون بازیکنان استقلال با سیستم استراماچونی خو گرفته‌اند و در اجرای آن به مهارت رسیده‌اند هرچند در کارهای دفاعی مشکلاتی وجود داشت که با تقویت خط دفاعی و به کارگیری بازیکنی باتجربه‌تر و تخصصی در خط دفاع شاید این مشکل هم به نوعی کم‌رنگ‌تر شود. آوردن یک بازیکن که بتواند رهبری خط دفاع را به عهده بگیرد و در هماهنگ کردن عناصر دفاعی با تجربه و مهارت ذاتی عمل کند.

فرهاد و آینده‌ استقلال

فرهاد مجیدی کلاس‌های مربیگری خود را در فوتبال انگلیس و اسپانیا پیگیری کرده و مسلما بی تاثیر از فوتبال این کشور‌ها عمل نخواهد کرد ولی به گواه و اقرار اهل فن و کارشناسان دنیای مستطیل سبز اصرار و پافشاری روی یک تاکتیک خاص در فوتبال امروز جواب نمی‌دهد. در فوتبال روز دنیا مربیانی موفق هستند که خلاقیت و نوآوری دارند و می‌توانند تاکتیک‌های متعددی را برای عبور از رقبا در ذهن بپرورانند. باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا فرهاد به استراتژی استراماچونی وفادار می‌ماند یا برای استقلال از روش و سبک های جدیدی بهره خواهد برد؟ برای فرهاد مجیدی موفقیت در این آزمون سخت بسیار مهم‌تر از هر چیز دیگری است و او‌ باید با همفکری و همدلی با اعضای کادر فنی و مشاوران امین این مسیر دشوار را به سلامت طی کند.

۳ ۲  
آی اسپورت
2020-01-10 11:20:00
نظر دهید

۲ نظر
محمد
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸، ۱۶:۳۵
قیاس مع الفارق است. استراماچونی بزرگ خودش طراح برنامه های تمرینی و تاکتیکی بود و بازی خوان متبحری بود اما مجیدی نه مدرک متبر مربیگری دارد، نه تجربه مربیگری دارد، نه چیزی از مربیگری می داند نه در انتخاب و جذب بازیکن توانمند است. از همه بدتر دلال ها از ضعف هایش بهره برده و سود کلانی به خود می زنند و البته تیشه به ریشه استقلال و فرهاد خواهند زد
۱
محمد
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸، ۱۶:۳۹
قیاس مع الفارق است. استراماچونی بزرگ خودش هم طراح برنامه های تمرینی و تاکتیکی بود و هم بازیخوان متبحری بود اما مجیدی نه مدرک معتبر مربیگری دارد، نه تجربه مربیگری دارد، نه چیزی از مربیگری می داند و نه در انتخاب و جذب بازیکن توانمند است. از همه بدتر حضور دلال ها کنار تیم است که از ضعف هایش بهره برده و سود کلانی به جیب خود می زنند و همه این موارد تیشه به ریشه استقلال و فرهاد خواهند زد