فهرست
آینده تیم ملی در میان سکوت و شایعات
آینده تیم ملی در میان سکوت و شایعات

آینده تیم ملی در میان سکوت و شایعات

آی اسپورت - بعد از حذف تیم ملی از جام ملت‌ها قابل انتظار بود که تیم ملی به حدی بلاتکلیف شود که حتی فدراسیون‌نشینان از هماهنگی و برگزاری بازی دوستانه در روزهای فیفا در فروردین ماه چشم بپوشانند تا مدیران فدراسیون با توجیه اینکه در حال حاضر تیم ملی بازی چندان مهمی در پیش ندارد بتوانند در ظاهر کار با خیال آسوده شرایط گزینه‌های مختلف را بررسی کنند. البته مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون که توانست به هر نحوی در فدراسیون بقا پیدا کند به همه‌ی هواداران وعده داده که این بار با تامل بیشتر و عدم تکرار خطاهای گذشته اقدام به استخدام مربی جدید خواهند کرد، مربی که قریب به یقین خارج از فوتبال ایران خواهد بود مگر اینکه از آن اتفاقاتی رخ دهد که فقط در فوتبال ایران امکان پذیر است.

در این میان با گذشت بیش از 50 روز از حذف تیم ملی همچنان خبری رسمی از فدراسیون در رابطه با روند مذاکرات با گزینه‌های موردنظرشان منتشر نشده است و فقط هر چند روز یک‌بار از سوی رسانه‌های مختلف نام‌های ریز و درشتی ردیف می‌شوند که با توجه به شرایط موجود، بعید به نظر می‌رسد که یکی از میان‌شان در آینده‌ای نزدیک بر روی نیمکت تیم ملی بنشیند چرا که یا آنقدر از لحاظ شرایط کاری با فوتبال ایران فاصله دارند که تصور اینکه روزی در فوتبال ایران مشغول شوند فرض محال است و یا اینکه در حال حاضر مشغول به کار هستند و نتیجتا سخت خواهد بود که بپذیریم که حاضر شوند از فضای کاری فعلی‌شان جدا شده و به فوتبال ایران پا بگذارند.

با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور باید بپذیریم استخدام مربی دارای کارنامه که بتواند با شرایط ما کنار بیاید خیلی سخت خواهد بود پس نباید به نام‌هایی که هر روز از گوشه و کنار به خورد هواداران داده می‌شود توجه خاصی کرد چرا که تجربه ثابت کرده همه‌ی این بازی‌ها از سوی رسانه‌های مختلف جز داغ کردن بازار شایعات، هدفی دیگر به همراه ندارد و همه‌ی این اخبار در حالی در فضای فوتبالی کشور انتشار می‌یابد که قریب به اکثریت آنها بدون سند و مدرک مشخصی است چرا که تا به اکنون هیچ یک را نه فدراسیون و نه حتی کانال‌های نزدیک به مربیان مورد نظر تایید نکرده‌اند.

در میان سکوت فدراسیون و شایعاتی که در رسانه‌های مختلف هر روز به گوش ما می‌رسد، همه منتظریم که ببینیم چه آینده‌ای در پیش رو تیم ملی کشورمان است. در پی وضیعت حاضر همگان به خوبی مطلع هستند در فوتبال بی‌برنامه ایران قدرت و سطح مربی انتخاب شده برای تیم ملی چه قدر می‌تواند در بهبود یا پس رفت شرایط تیم نقش داشته باشد. هر چند آنچه که از فضای فوتبالی کشور برمی‌آید چندان مطلوب نیست چرا که آنقدر در هشت سال گذشته به دلیل سوءمدیریت شرایط بیرونی تیم ملی نامطلوب بوده که امروز همه از این می گویند که مربی بعدی تیم ملی علاوه بر اینکه نباید هزینه گرافی روی دست فدراسیون بگذارد، قطع به یقین می‌بایست در اختیار فوتبال ایران باشد و هر چه ما بگوییم باید انجام دهد. اتقاقی که اگر رخ دهد نباید منتظر بهبود شرایط باشیم چرا که خیلی ساده ما قصد آن نداریم که هزینه بالایی صرف کنیم که هر چه ما اراده کنیم مربی تیم ملی آن را انجام دهد که اگر قرار بر این باشد پس به چه دلیل قانع‌کننده‌ای می‌خواهیم مربی خارجی با سطح فنی بالا استخدام کنیم. از طرفی دیگر همه واقفیم که تا وقتی که مدیران ما اجبار به انجام کاری نداشته باشند هرگز آن را به وقت خود انجام نمی‌دهند به عنوان نمونه خیلی‌ها حتی منتقدین کی‌روش معتقدند یکی از نکات مثبت کی‌روش تحمیل کردن دیدگاه‌های حرفه‌ای به مدیران ما بوده است در نتیجه نقش داشتن مربی آینده در مسائل کلان تیم ملی آن هم در چارچوب درست خود می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد. 

 بدلیل اینکه هیچ گاه در فوتبال کشورمان روند صحیح و البته حرفه‌ای در قبال انتخاب مربیان در پیش نگرفته ایم، این‌بار هم به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن مصلحت‌اندیشی‌های بیهوده مدیران که بیشتر به فکر مسائل غیرفوتبالی هستند باید در انتظار یک انتخاب غیرمنتظره بود. انتخابی که شاید باید آروز داشت حداقل تصادفا به گونه‌ای باشد که مربی آتی آنقدر از لحاظ فکری مستقل باشد که بتواند با روحیه خستگی‌ناپذیر خود در جهت فراهم‌سازی شرایط مناسب برای تیم ملی و نیز بهبود آن قدم بردارد.

در شرایطی که تا قبل رفتن کی‌روش بودند تعدادی از اهالی فوتبال و رسانه که وعده می‌دانند با رفتن کی‌روش صف مربیان در سطح کی‌روش حتی با دستمزد پایین‌تر جلو درب فدراسیون شکل خواهد گرفت اما تاکنون وضیعت این چنین پیش نرفته تا به حدی که حتی مدیران فدارسیون از به نام بردن گزینه‌های روی میزشان برحذر هستند. با این وجود  باید صبور بود و دید که در نهایت دستپخت مدیران فدراسیون و شاید دوستان هم پیمانشان چه خواهد بود، دستپختی که به راحتی می‌تواند برای ما روشن کند که وضیعت تیم ملی حداقل تا جام جهانی آینده چگونه پیش خواهد رفت.

۹۸۴ ۱  
آی اسپورت
2019-03-17 20:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
فرمان خان
يكشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۰۲
برانکوی ارزون قیمت و داغونو بذارید سرمربی تیم ملی کلکو بکنین بره اخه کدوم خل و چلی حاضره بیاد سرمربی تیم ملی بشه که واسه وزارت ورزشش تیم ملیش پرسپولیسه؟؟....جمع کنید این مسخره بازیا رو زودتر یک طلوع شخماتیک کنید برانکو بشه سرمربی والسلام
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر