فهرست
احمد به جای کمال؛ تنها گزینه برانکو
احمد به جای کمال؛ تنها گزینه برانکو

احمد به جای کمال؛ تنها گزینه برانکو

آی اسپورت – پرسپولیس برای برد ارزشمندی که مقابل الدحیل به‌دست آورد، تلفات هم داد. کمال کامیابی‌نیا و محمد انصاری محروم شدند و نمی‌توانند پرسپولیس را در بازی رفت برابر السد همراهی کنند. این یک دغدغه بزرگ برای تیمی است که به دلیل محرومیت از نقل و انتقالات و جدایی ستاره‌ها، نه تنها به راحتی ترکیب ثابت خود را انتخاب نمی‌کرد بلکه در تعویض‌ها نیز مشکل داشت. به همین دلیل هم بود که مقابل الدحیل و در این بازی مهم، فرصت عرض‌اندام به آدم همتی رسید تا او نیز در زمین ببینیم و رویت‌اش کنیم. بازیکن کم تجربه‌ای که کمبود نیروی انسانی در پرسپولیس او را کمک کرد تا افتخار بازی در آسیا را به‌دست بیاورد.

پرسپولیس تعویضی نداشت، حالا بازیکن برای ترکیب ثابت ندارد.به تمام دغدغه‌های قبلی، غیبت کامیابی‌نیا و انصاری را هم اضافه کنید. یادتان هست برانکو برای یافت جانشین سیامک نعمتی با چه مشکلاتی مواجه شد؟ او حالا باید جای خالی دو بازیکن موثرتر از او را پر کند. در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا و بازی مقابل تیمی که بدجوری هوس قهرمانی در آسیا به سرش زده است. با ستاره‌هایی نظیر ژاوی هرناندز، گابی و البته بغداد بونجاح و اکرم عفیف.

کمال کامیابی‌نیا یکی از ستون‌های پرسپولیس است. هافبک دفاعی جنگجو و متعصبی که تعصب بالایش گاهی به ضرر پرسپولیس تمام می‌شود. تکلی که او زد و از داور کارت زرد گرفت، مثل آب سردی بر پیکره پرسپولیس و برانکو بود. اتفاقی که می‌شد بدتر از آن‌هم رقم بخورد و کمال را هم از بازی رفت و هم برگشت محروم کند. آن هم وقتی او در نیمه دوم، با چند خطای خطرناک، هافبک‌های الدحیل را درو کرد و آن‌ها را نقش بر زمین.

برای جانشینی انصاری، بازیکنی به نام شایان مصلح هست اما برانکو با نبود کمال چه کند؟ بخصوص که بازی با السد است و تقابل با هافبک‌های لالیگایی این تیم. برانکو یک راه پیش رو دارد. اعمال چند تغییر در پست بازیکنان خط میانی و سپس شروع بازی با السد به عنوان حریفی قدرتمند.

دو بازیکن در پرسپولیس خصوصیات بازی در پست هافبک دفاعی را دارند. احمد نوراللهی و حسین ماهینی. پرسپولیس دفاع راست جانشین ندارد و شجاع خلیل‌زاده که می‌تواند در این پست بازی کند با توجه به محرومیت محمد انصاری مجبور است زوج جلال حسینی در قلب خط دفاع باشد. بنابراین باید از شجاع فاکتور بگیریم.

احمد نوراللهی می‌ماند و انتقال از کناره‌ها به پستی که پیشتر در آن بازی کرده بود. نوراللهی ابتدای حضور در پرسپولیس یک هافبک دفاعی بود اما بعدها کمی جلوتر رفت، بازیساز شد و حالا هم که یک هافبک کناری است. این هافبک 25 ساله و اهل آزادشهر در حوالی گرگان بهترین گرینه برای جانشینی کامیابی‌نیا است تا پرسپولیس حداقل در بازی رفت با مشکلی به نام کمبود تجربه و جنگندگی در خط هافبک مواجه نشود.

با حضور نوراللهی در مرکز خط میانی و بازگشت سیامک نعمتی، این بازیکن به کناره‌ها می‌رود و نقش یک وینگر را بازی می‌کند. آن‌وقت ترکیب یازده نفره پرسپولیس تشکیل می‌شود تا دغدغه برانکو، حداقل برای انتخاب بازیکنان ثابت برطرف شود.

پرسپولیس به احتمال فراوان با این ترکیب در بازی رفت مقابل السد به زمین می‌رود. علیرضا بیرانوند درون دروازه، شجاع خلیل‌زاده و جلال حسینی در مرکز خط دفاع، حسین ماهینی در راست و شایان مصلح در دفاع چپ، احمد نوراللهی و بشار رشن در مرکز خط هافبک، سیامک نعمتی و امید عالیشاه در کناره‌های خط هافبک و علی علیپور و گادوین منشا در خط حمله.

برانکو جز این ترکیب، چه کار خاصی می‌تواند انجام بدهد؟ استفاده از بازیکنانی نظیر آدم همتی و احسان علوان‌زاده توجیه منطقی ندارد و به هیچ عنوان نمی‌تواند درصد موفقیت پرسپولیس را افزایش بدهد. بنابراین برانکو هیچ راهی ندارد جز اینکه با همین ارنج، پرسپولیس را به زمین بفرستد و به کسب یک نتیجه قابل‌قبول خوشبین باشد و دل خوش کند. روشی که در آن از تمام نیروهای انسانی پرسپولیس استفاده می‌شود و هیچ کس هم نمی‌داند برانکو از روی سکو، چه بازیکنی را به زمین می‌فرستد؟ اصلا آیا بازیکنی هم روی نیمکت وجود دارد؟

۱۲ ۴  
آی اسپورت
2018-09-19 13:15:00
نظر دهید

۴ نظر
حمید
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۲۹
قطعا شایان مصلح رو فیکس نمیزاره..احتمالا عالیشاه رو بزاره دفاع چپ

۱
****+******
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۳۶
زیاد به مغزت فشار نیا . برانکو و کادر فنی راجع به چینش تیم خودش فکرش رو میکنه . فعلا سپید رود و استقلال رو باید چسبید بعد میرسیم به السد . با این داشته هواداران پرسپولیس انتظار زیادی ندارند و همین فشار کمتری به بازیکن و مربی میاره . میگی الوان زاده و همتی برای بازی توجیه تداره . خوب پس عکس ترابی و سروش رو میذاره تو زمین تا تو خیالت راحت بشه
۹
Nicholas
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۵۴
نوراللهی و رسن بازیکنان سخت گیری نیستند. بهتره تیم خیلی بسته بازی کنه... نه مثل بازی رفت با الدحیل که از جلو پرس میکردن... فقط منشا و با یه فاصله علیپور جلو بازی کنن، ژاوی باید با فاصله پرس مورینیوی شه... و با توجه به ضعف دروازه بان السد باید از شوت های راه دور و توپ های دوم بیشتر استفاده کنند.
۵
آرش
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۰۴
برانکو نباید اشتباه بازی رفت پارسال مقابل الهلال رو دوباره تکرار کند. در آن مسابقه، بازی با یک هافبک دفاعی (ربیع خواه) در شرایطی که ترکیب دفاعی تیم ناقص بود سبب خوردن چهار گل از الهلال شد. شکی نیست که نورالهی به تنهایی توانایی کاور کردن میانه میدان را به خوبی کمال ندارد لذا ضروری است یکی مانند ماهینی که سابقه بازی در پست حساس هافبک دفاعی را هم دارد، در کنار او قرار گیرد و در این امر به احمد کمک کند. اما مسأله جایگزین ماهینی در دفاع راست است. شاید قرار دادن بشار رسن در دفاع راست مفید باشد. به این ترتیب نعمتی و عالیشاه در فاز تهاجمی پشت سر منشا و علیپور قرار میگیرند و تیم متعادل ترمیشود
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر