فهرست
رنج مازوخیسم جمعی؛ استثنایی به نام کی‌روش
رنج مازوخیسم جمعی؛ استثنایی به نام کی‌روش

رنج مازوخیسم جمعی؛ استثنایی به نام کی‌روش

آی اسپورت – بله شانس آوردیم. خیلی هم شانس آوردیم! نوش جان‌مان. مگر شانس آوردن ایرادی دارد؟ حالا که پس از سال‌ها یک بار شانس آوردیم چرا به استقبالش نرویم؟ چرا در آغوشش نفشاریم؟ چرا تجلیلش نکنیم؟ وقتی تیم ملی ایران از پس فشار و تحریم و بی پولی و بدنامی، با روح و جان زخمی به مسکو رسید، بدبینانه بدرقه شده بود. اساسا ما عادت داریم که دلایل زیادی برای شکست داشته باشیم و مدت‌هاست که این دلایل هم دیگر قانع‌مان نمی‌کند. سیمای رسمی کشور از ماهها و هفته ها پیش از هر رویدادی به زعم خودش مردم را برای شکست آماده می‌کند و ما همیشه منتظریم که شکست بخوریم و درگوشی زمزمه کنیم که باز هم این بی کفایتان آنچنان کردند و حاصلش اینچنین شد. در چنین فضایی است که کی‌روش تفاوت ها را رقم زد. اوست که مانند ما از مازوخیسم جمعی رنج نمی‌برد و از باختن و آه کشیدن و ای کاش گفتن مرثیه نمی‌سازد که دستمایه مویه کند. اوست که کمر همت بست تا "هرچه پیش آید" ایرانی را به نظم کشد و هیچ چیز را به شانس واگذار نکند. اوست که ماه‌هاست بازیکنانی را رصد کرد که خودش هم می‌دانست به جام جهانی نخواهد برد. اوست که هر لحظه و هر اتفاقی را پیش بینی کرده بود و برایش چاره اندیشیده بود. او تمام آنچه را در مکتب فرگوسن آموخته برای ما گذاشت. با این تفاسیر چون نیک بنگریم شاید چندان هم شانسی نبرده باشیم. تیم ما آماده استفاده از شانس‌ها بوده و هست. همان گوهر نابی که یک بار در خانه را می‌زند و چه اندک‌اند آنها که در را به وقت می‌گشایند.

بلندبالای پرتقالی باهوش‌تر از آن است که حتی در روسیه بی جهت به خبرنگاران ایرانی بتازد و همراهان را دلگیر کند. او بهتر از هر کسی می‌داند برای مقابله با بزرگان فوتبال تنها یک راه وجود دارد؛ جانفشانی! کی‌روش از هر ابزاری استفاده می‌کند تا بازیکنانش را تحریک به تلاش بیشتر کند. جنگ زرگری راه می‌اندازد علیه دشمن فرضی که سربازانش تهییج شوند و سر و دنده و کشاله را در مقابل ماتادورها فدا کنند. بی جهت نیست که اتحاد و همدلی این تیم زبان زد شده و نقل محافل فوتبالی است.

یک بار دیگر تصویر کلی را ببینید. ما بازیکنان شاخصی نداریم، امکانات و تدارکات خوبی هم نداشته‌ایم، رقبای آسانی هم انتظارمان را نمی‌کشیدند. روی کاغذ بازنده‌ایم و بس. راهکار اما ساده است. باید همه شرایط را فراهم می‌کردیم که اگر شانس به سراغ‌مان آمد دست رد به سینه‌اش نزنیم. دیرپاترین مربی فوتبال‌مان با شناخت 7 ساله از شرایط حاکم بر ایران به درستی استراتژی را تعیین کرده و از لحظه صعود مشغول فراهم کردن مقدمات است. این همان استراتژی است که ما را برنده دیدار با مراکش کرد.

این روزها بیش از همیشه حال‌مان خوش نیست. شرح داستان را همه می‌دانیم و نیاز به توضیح واضحات نیست. امروز بیش از هر روز دیگری در تاریخ‌مان به پیروزی احتیاج داریم تا برای چند ساعتی از خیال و دغدغه برهیم. ایران و مردمش نیازمند و شایسته این شادی هستند اما پرتقال و اسپانیا به جام نیامده‌اند که به ما رحم کنند یا برای‌مان دل بسوزانند. آنها تلاش خواهند کرد که زیر تازیانه قدرتشان استخوان‌های‌مان را خرد کنند و از ما نردبانی بسازند برای پیروزی‌هایشان. می‌دانم که احتمالا پس از این دو بازی تا سال‌ها سوژه خواهیم داشت که آه بکشیم و در سوگ فرصت‌ها "اگر" و "ای کاش" پی هم بچینیم. اما مجال برای افسوس خوردن زیاد است و وقت برای مرور زجرهای جمعی و لذت بردن از درد زخم‌های‌مان به اندازه کافی خواهیم داشت. این بار چند ساعت و حتی چند روز زمان داریم که امیدوار باشیم، که ایمان داشته باشیم و به فرمانده اعتماد کنیم. هیچ کس ما را بخاطر اینکه رویای شکست اسپانیا و پرتقال را داشته‌ایم سرزنش نخواهد کرد.

 

۱۸ ۱۲  
آی اسپورت
2018-06-20 15:25:00
نظر دهید

۱۲ نظر
قلم توتم من است (علی شریعتی)
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۹
یه ذره شرافت!
۶
pooyan
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۸
ما اونروزي مرديم كه روياهامون مرد
ما خيلي وقته مرديم
واسه همينه رويابافي رو كنارگذاشتيم
ولي باور كنيم رويابافي مقدمه رسيدن به آرزوهاست
بقول شاملوي بزرگ : مصيبت جانفرساي را چنان تاب آورديم كه باري كلام مقدس از خاطرمان گريخت
Vahid
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۲۸
اقای نویسنده ممنون بابت نوشته ی زیبات:)
ممنون بابت اینکه فحش و دری وری های یک عده زامبی به ظاهر انسان رو به جون خریدی و از تیم ملیت حمایت کردی:)
این عده زامبی رو سر زنش نکنین:)اینا از اول بازی با مراکش منتظر باخت تیم ملی بودن:)منتظر بودن تا با هر گلی که تیم ملی دریافت کرد به هوا بپرن و فریاد کریمی کریمی سر بدن:) منتظر بودن تا با باخت تیم ملی حمله کنن به صفحه شخصی بازیکنا و هر چی که لایق خودشونو خانوادشونه به بازیکنای تیم ملی بچسبونن:)اینا بعد باخت واسه مرحم گذاشتن روی زخمشون مجبور شدن که فقط کلمه برد شانسی رو ب زبون بیارن:) به امید موفقیت تیم ملی :)
__
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۵۰
اصرار به اینکه منتقدان تیم ملی دشمن این تیم هستن و هوادار علی کریمی از فکر یه بچه ای مثل تو نشأت میگیره. شماها همونایی هستین که تیم ملی بی سید رو نمیخواستیم بنابراین دغدغه تیم ملی رو ندارین البته الان حق دارین از همه چی راضی باشین تو اوج مسابقات لیگ 6 تا 6 تا بازیکن از پرسپولیس دعوت میشدن و کلا قاطی باقالیا بودین الان به لطف کینه کیروش میتونید خوشحال باشید که تعداد بازیکن بیشتری تو تیم ملی دارید
۴
Vahid
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۵۸
تو که هنوز انقدر بزرگ نشدی که معنی تیم ملی رو بفهمی و با بحث سرخابی یکی میدونی و اگر یک بازیکن کم و زیاد بشه نظرت درباره تیم ملی عوض میشه هنوز خیلی بچه تر از این حرفایی که جوابتو بدم:)برو هر موقع بزرگتر شدی بیا:)
۶
.
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۴۶
.
۱
&
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۵۶
کسی دشمن تیم ملیش نیست فقط رفتارهای کیروش یه عده ای رو ناراحت کرده ولی صرفنظر از همه این مسائل انشالله تیم ملی یه بازی خوب و ابرومندانه انجام میده و اگه با نتیجه همراه باشه که دیگه فوق العاده اس.
۴
حسون
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۳۹
وای وی لا که داریم توی افتخارات غلت میزنیم.
هفت برابر این چرندیات پول گرفته. میتونستیم با نصف این پول هم به این یه برد شانسی (با گل به خودی بازیکن حریف) دست پیدا کنیم.
۲
حمید
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۳
یک اعتراف ساده. فقط یک اعتراف ساده ازتون می خوایم. این که خوش شانس بودیم. می تونستید بگین بله و همه چی تموم شه. ولی اذهان مسموم یه عده حاضر نمیشه این یک واقعیت روشن تر از روز رو قبول کنند. چرا؟ چون فکر می کنن اگه بپذیرن که خوش شانس بودیم اعتبار کیروش زیر سئوال میره. عزیز من. به خدا اگه قبول کنی خوش شانس بودیم کسی نمیگه کیروش مربی بدیه. خود کیروش قبول کرده شماها قبول نمی کنین. و به کسانی که دارن واقعیت رو میگن حمله می کنین. طبیعتا اون ها هم نمی تونن سطح تعصب شما در ندیدن واقعیت رو بپذیرن و اتفاقی که این وسط میافته اینه که کلمه شانس میشه کلید واژه حمله یا دفاع از کیروش. اگر امروز یه عده دارن با این کلمه به کیروش حمله می کنند دلیلش اینه که یه عده آدم متعصب مثل شما حاضرن نیستن هیچ چیزی رو بپذیرن. کافی بود شما واقعیت رو بپذیری تا این جنگ احمقانه راه نیافته. اعتراف می کردین تا اسلحه رو از دست مخالفان کیروش بگیرین. ولی امان از تعصب کور و امان از حماقت.
دوباره تکرار می کنم. هم کیروش مربی بادانشیه، هم اون بازی خوش شانس بودیم. این دو تا تناقضی با هم ندارن.
آ
۲ ۱
....
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۴۳
از بعد از بازی با مراکش تا همین امروز کلی ادم دست به دست هم دادن تا تلقین کنن که شانس دخیل نبوده و این نتیجه ماحصل تفکر فوق حرفه ای کیروشه حالا فکر کن این اتفاق واسه یه تیم باشگاهی افتاده بود الان از اشک ریز تا بقیه مویه کنان اون تیم و سرمربیش رو دار زده بودن
۱
serezo
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۴۵
وقتی هر دوزاری دست به قلم میشه همینه دیگه نتیجش ، نادون بازار مرکبات که نیومدی ، اون پرتغاله
۲
####
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۳۹
اسپانیا و پرتقال!!! لااقل تلفظ و نحوه نوشتن اسم کشورها رو یاد بگیر بعد بیا از کیروش حمایت کن
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر