فهرست
تاکتیک ساعت شنی در استقلال شفر
تاکتیک ساعت شنی در استقلال شفر

تاکتیک ساعت شنی در استقلال شفر

آی اسپورت – از زمانی که وینفرد شفر سکان هدایت استقلال را در دست گرفته هماهنگی در خط حمله آبی‌ها به نقطه اوج رسیده و استقلال به یک ماشین منظم گلزنی بدل شده است. وضعیتی که از هفته‌های میانی فصل پیش شروع شد، به نیم فصل دوم لیگ هفدهم کشید و حالا هم می‌بینیم که استقلال در شروع لیگ هجدهم نیز در فاز گلزنی عملکرد مطلوبی داشته است. 2 گل در بازی با ذوب آهن و 3 گل در بازی با تراکتورسازی تبریز نشان می‌دهد که شفر بر همان مدار در حال حرکت است.

 در حالی که با جدایی تیام، جباروف، امید ابراهیمی و امید نورافکن تصور می‌شد خط آتش آبی‌ها آن ضرباهنگ فصل پیش را نداشته باشد اما ظهور بازیکنی همچون روح‌ا... باقری و در کنارش مرتضی تبریزی سبب شد استقلال در همان مسیر حرکت کند. گرچه نباید از یاد برد که بیش از تاثیرگذاری این بازیکنان تازه راه یافته به ترکیب استقلال، این وینفرد شفر است که کارش را به نحو مطلوبی در استقلال انجام می‌دهد. ایده‌هایی درست، تاکتیک‌هایی صحیح و پیچیدگی‌هایی خاص که او در خط حمله استقلال ایجاد کرده موجب شده تیمش چه با حضور تیام و جباروف و چه در غیاب آنها و با مردانی دیگر همان تیم رعب آور باشد؛ تیمی که راه گلزنی را خوب می‌داند و در رسیدن به دروازه حریف ماهرانه حرکت می‌کند.

شفر از الگویی در خط حمله استقلال بهره گرفته که شاید بی‌شباهت به شکل ساعت شنی نباشد.  دو مثلث چسبیده به هم. یکی از پایین به بالا و دیگری از بالا به پایین. دقت در شیوه بازی استقلال در لیگ هجدهم این ایده بازی را در تیم شفر اثبات می‌کند که او به تاثی از شکل ساعت شنی شاگردانش را به سمت دروازه حریف سوق می‌دهد. استقلال وقتی در حال برنامه ریزی و سازماندهی بازی هجومی است به شیوه مثلثی حملاتش را برنامه ریزی می‌کند که نوک آن در بالا قرار دارد؛ یعنی دو بازیکن پشت سر تک مهاجم استقلال. در بازی با پیکان و ذوب آهن و قبل از آنکه مرتضی تبریزی به مجموعه استقلال اضافه شود، روح‌ا... باقری نوک این مثلث بود و به تناوب بازیکنانی همچون وریا غفوری و فرشید اسماعیلی اضلاع دیگر این مثل را تشکیل می‌دادند.

 در دو بازی نخست وقتی استقلال قصد رسیدن به دروازه حریف را می‌کرد وریا و اسماعیلی پشت سر روح‌ا... باقری بودند اما نکته بازی استقلال این بود که در چشم بر هم زدنی یکی از این دو بازیکن درست در نقطه هم‌عرض باقری قرار می‌گرفتند و یک بازیکن پشت سر آنها باقی می‌ماند تا شکل مثلثی که ابتدا نوک آن رو به بالا بود ناگهان متحول شود و این بار سر مثلث به سمت پایین تغییر شکل دهد.

 حسن بازی با این روش حضور توامان دو بازیکن در مقابل دروازه حریف است و البته تک بازیکنی که پشت سر آنها انتظار توپ‌های باد آورده را می‌کشد. در بازی با تراکتورسازی این شیوه بازی با وضوح بیشتری در شیوه کار استقلال رویت شد. دیداری که این بار با اضافه شدن مرتضی تبریزی تاکتیک ساعت شنی شفر (دو مثلث چسبیده به هم) با زهر بیشتری به حریف تحمیل شد.

 

ایران ورزشی

۱۹ ۷  
آی اسپورت
2018-08-16 13:10:00
نظر دهید

۷ نظر
استقلال قهرمان
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۰
عالی جناب شفر فوق‌العاده است
۴
استقلال قهرمان
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۰
عالی جناب شفر فوق‌العاده است
۶
.
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۳۲
خزعبل نویسی درحد اعلا؛ تاکتیک ساعت شنی! طرف اندازه دوتا تیم بازیکن داره چطور اون موقعی که هنوز 10 تا بازیکن گرفته بودن بازم از سوپرجام ترسید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۹
اشکان۴
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۴
سیستم ایده عالیه ولی نمی دونم چرا کیروش در تیم ملی از این سیستم به جای تاکتیک مستطیلی-اتوبوسی! استفاده نمی کنه!
۵ ۱
مارال
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۰۹
بهترین دفاع حمله است ولی نه جلوی قهرمان جهان و قهرمان اروپا
ضد لنگ
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۲۳
دوباره این پیام حیدری لنگی رو گذاشتند برا لنگ قضاوت کنه همونی که دقیقه 4 علیپور رو اخراج نکرد! لیگ مهندسی شده به نفع لنگ مافیا
۸
عارف
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۱۳
اول که فرشینگ بود حالا ساعت شنی و بازی بعد دامبولی دیمبول خدا وکیلی این اراجیف رو از کجا در میارین گواردیولا باید پیش شما درس یاد بگیره
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر