فهرست
هميلتون: هم بزرگ شده‌ام هم عاقل
هميلتون: هم بزرگ شده‌ام هم عاقل

هميلتون: هم بزرگ شده‌ام هم عاقل

آی‌اسپورت- سال گذشته رقابت را به نیكو رزبرگ، هم‌تیمی آلمانی‌‌اش، واگذار كرد و امسال هم رقابت سختی با سباستین فتل، راننده آلمانی فراری، دارد ولی هنوز امید زیادی برای رسیدن به عنوان قهرمانی دارد. لوئیس همیلتون بریتانیایی، در این فصل كه نیكو رزبرگ از دنیای حرفه‌ای خداحافظی كرده بخت اصلی قهرمانی است ولی جهش فوق‌‌العاده تیم فراری و از آن مهم‌تر، آمادگی فتل همه چیز را مبهم كرده. لوئیس همیلتون در گفت‌وگوی بلندی كه چند روز پیش با روزنامه «اكیپ» داشته به رقابت دشوارش در این فصل اشاره كرده.

* چند روز پیش گفته بودی در حین مسابقه خودت را از نوشیدن آب هم محروم می‌كنی؟ یعنی رقابت در اتومبیلرانی این قدر شدید است كه چند گرم وزن هم تأثیرگذار است؟

خب ما لب مرز قرار داریم. در رقابت هم كه همیشه جزئیات تعیین‌كننده است، ضمن اینكه نباید از یاد ببریم ماشین‌های ما سبك هم نیستند و چندان هم كوچك نیستند. خب با لحاظ وزن در این ماشین، بعضی وقت‌ها واقعاً گرم‌ها تأثیرگذار هستند.

* یعنی 90 دقیقه روی پیست مسابقه می‌دهی و آب نمی‌خوری؟ سخت نیست؟

نه، اصلاً. دیگر به این عادت كرده‌ام در مسابقه آب نخورم. نیازی ندارم‌؛ البته این موضوع در سنگاپور و مالزی كه دو قطره آب می‌خورم متفاوت است.

* یعنی این قطره آب آن‌قدر نقش برنده‌ای دارد كه خودت را از نوشیدنش محروم كنی؟

گفتم كه، بستگی به وزن اتومبیل هم دارد. اگر تو وزنت در مقیاس كلی كم باشد خوردن آب ایرادی ندارد ولی وقتی لب مرز قرار داری، خوردن این آب می‌تواند برایت گران تمام شود. مثلاً در بارسلونا تفاوت فقط 1/7 ثانیه در مجموع بود. می‌بینید كه رقابت فشرده است و باید حواس‌مان به هر چیزی باشد.

* فكرش را می‌كردی امسال رقابت‌ها این‌قدر فشرده شود؟

از زمانی كه تست زمستانی اتومبیل‌ها را انجام دادیم متوجه این موضوع شدم. می‌دانستیم فراری رقیب ترسناكی می‌شود.

* و حالا رقابت به این فشردگی را دوست داری؟

عاشقش هستم. موضوع تازه و جدیدی است. یكی از بهترین فصول فرمول یكی است كه در آن شركت كرده‌ام. وقتی قرار است با هم‌تیمی‌ات به جای رقابت با بقیه تیم‌ها مبارزه كنی، حس... (حرفش را می‌خورد.)

* حس ملال‌آوری دارد؟

هیجانی ندارد. برای مجموعه تیم هم بی‌انگیزگی به بار می‌آورد. 4 فصل قبل ما در 3 سالش بی‌رقیب بوده‌ایم ولی امسال متفاوت است. حس فوق‌‌العاده‌ای دارد.

* و حالا دوئل شده دوئل مرسدس- فراری، همیلتون- فتل... 

دقیقاً؛ و همین موضوع مهیج است. البته بهتر بود این رقابت با بقیه هم همین قدر فشرده می‌شد.

* قهرمانی در رقابت‌های 2017 باید با بقیه قهرمانی‌ها برای تو متفاوت باشد چون جدالی است بین فتل با 4 عنوان قهرمانی در دنیا و تو كه 3 قهرمانی دنیا داری... 

نمی‌دانم. هر رقابتی كه در تو در آن برنده شوی خاص است. برای برنده شدن همیشه باید در پاره‌ای از وقت رقیب داشته باشی و مقابل بقیه تیم‌هایی كه می‌خواهند به تو برسند هم مقاومت كنی. هیچ وقت كار ساده‌ای نیست.

* فكر می‌كنی با توجه به رقابت شدیدی كه در پیست دارید، بتوانی روزی رابطه مثلاً دوستانه‌ای با فتل داشته باشی؟

ببینید، اینجا بحث یكی مثل سباستین فتل است. اینكه بتوانی پسری با این قابلیت‌ها را شكست دهی كار مهمی كرده‌ای. اگر كسی بخواهد زودتر از او از خط پایان بگذرد باید در اوج آمادگی‌‌اش باشد. «سب» یكی از نادرترین راننده‌هایی است كه سطح بسیار بالایی دارد. برای اینكه بتوانید كسی با این قابلیت‌ها و با آن ماشین مجهز را ببرید باید به خودتان بقبولانید می‌خواهید كار كم‌نظیری انجام دهید. حالا در این میان ممكن است گهگاهی روی پیست به هم برخورد كنیم و مشكلاتی به وجود بیاید ولی (زیر خنده می‌زند) آن‌قدر بزرگ و عاقل شده‌ام كه با این موارد كنار بیایم. او راننده بزرگی است.

* تو همیشه گفته‌ای آیرتون سنا الگویت بوده و برایت حكم اسطوره اتومبیلرانی را داشته است. سنا آدم بسیار مذهبی بود. در این مورد هم با او نقطه اشتراك داری؟

دوره‌ها با هم متفاوت است ولی مذهب برای من بسیار مهم است. در زندگی‌ام نقشی اساسی دارد. مذهب به زندگی معنی می‌دهد. دیگر قانع شده‌ام موهبتی از سوی خدا به من عطا شده. كارهایی كه می‌كنم به لطف خداست.

* بازیكنان فوتبال وقتی می‌خواهند وارد زمین مسابقه شوند نشانه‌هایی از اینكه مذهبی هستند را بعضاً بروز می‌دهند. شیوه تو برای اینكه دینت را نشان دهی چیست؟

من كاری كه به چشم بیاید نمی‌كنم ولی وقتی می‌خواهم سوار ماشین شوم به خدا فكر می‌كنم و قبل از مسابقه و حتی قبل از خوردن غذا، دعا می‌كنم. البته مثلاً در مسابقه دعا می‌كنم اتفاقی برای كسی نیفتد و كسی صدمه نبیند. دوست ندارم از خدا چیزی بخواهم كه فقط خودم منفعتش را ببرم.

* حالا كه درباره خودت حرف می‌زنی انگار در مقایسه با سال‌های گذشته آرام‌تر هم شده‌ای. چیزی در زندگی‌ات تغییر كرده؟ یا به این خاطر است كه كمتر سفر می‌كنی؟

فكر می‌كنم دیگر شما به رفتار من عادت كرده‌‌اید. (می‌خندد) اتفاقی نیفتاده. ضمن اینكه من هنوز هم سفرهای زیادی می‌روم و تقریباً به اندازه قبل سفر می‌كنم. شاید فقط كمتر در یكسری مراسم شركت می‌كنم.

* مثلاً چه مراسمی؟

نمی‌خواهم بگویم.

* مراسم موسیقی؟

گفتم كه، نمی‌خواهم بگویم. بس است.

* دلت برای نیكو رزبرگ، هم‌تیمی‌ات كه سال پیش از دنیای حرفه‌ای خداحافظی كرد تنگ شده است؟

راستش را بخواهید یك ثانیه هم دلتنگش نشده‌ام. (زیر خنده می‌زند) البته كلاً دلم برای چیزهای كمی تنگ می‌شود: دلم برای عمه‌ام كه مرده و عكسش را در تلفنم دارم، سگ‌هایم و مادرم تنگ شده است. همین.

 سجاد فیروزی/ خبرورزشی

۲ ۲  
آی اسپورت
2017-06-22 14:45:00
نظر دهید

۲ نظر
موراتا
پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۴
کاش فتل میومد مرسدس
۱
علی
پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶، ۱۷:۳۲
کاش حاج فتل هم میرفت کیسه
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر