فهرست
همه ما دروغ می‌گوییم!
همه ما دروغ می‌گوییم!

همه ما دروغ می‌گوییم!

آی اسپورت - قبل از آنکه برخی واژه‌های فلفل‌دار حاوی کاف و میم را شلیک کنند که «شما هیچوقت یک خوزستانی رو درک نمی‌کنید و نمی‌دونی چی میکشه و حق نداری در مورد مردمش بنویسی» عرض می‌کنم که مدت‌ها در خوزستان زندگی کرده‌ام، روی آسفالت‌های داغش پابرهنه فوتبال بازی کرده‌ام و هنوز هم جمعی از عزیزترین آدم‌های زندگی‌ام آنجا زندگی می‌کنند.

در همه این سال‌ها مطالب متعددی در مورد ریزگردها، خشک شدن کارون، فقر مردمی که روی جواهر راه می‌روند، قهرمانی استقلال خوزستان، صعود صنعت نفت، نوستالژی شاهین اهواز و فرزاد آهک پور و … نوشته‌ام. نیمی از خودم را خوزستانی می‌دانم. خیلی خوب حال و هوای آن دیار را درک می‌کنم اما تقلیل جوان‌هایش تا یک مُشت سنگ پران بی‌رحم را تحقیرآمیز می‌دانم. یک خودزنی تلخ. ماجرا فقط به بازی دیشب ربط ندارد در این چندسال «سنگ» مثل توپ به یک عنصر کلیدی در مسابقات فوتبال در خوزستان تبدیل شده است. فقط هم تیم حریف هدف نبوده، یادتان می‌آید سال ۹۱ چطور با پرتاب سنگ سر مرد محترمی مثل حسین فرکی که سرمربی فولاد بود را شکستند؟!

1
1

اما همه ما دروغ می‌گوییم. همه ما که می‌گوییم باید کار فرهنگی شود، باید به این خشونت‌ها پایان داده شود، باید جلوی سنگ‌پرانی و توهین به داور و بازیکن حریف و خانواده‌هایشان گرفته شد. دروغ می‌گوییم! ما فقط وقتی مخالف این ماجرا می‌شویم که این فشارها علیه تیم ما وارد شود، اگر موجب پیروزی‌مان شود حتی آن را «تاکتیک» می‌دانیم!

در جام جهانی اگر مربی پرتغال به داور اعتراض کند او را غیرحرفه‌ای و بی‌اخلاق لقب می‌دهیم اما اگر کارلوس کی‌روش کنار زمین داور را روانی کند می‌گوییم حرفه‌ای‌گری است و با این روش برایمان پنالتی گرفت!

اگر مقابل تیم‌های عربی آنها وقت‌کشی کنند اسمش را می‌گذاریم «فوتبال کثیف» اما ما اگر خودمان را زمین بیندازیم و موقع تعویض بازیکن تعویضی برود دورترین گوشه زمین بایستد بعد آرام آرام بیاید و قلم بندهایش را دربیاورد، با تک‌تک بازیکنان خودی خداحافظی کند و کلی وقت بکشد اسمش می‌شود حرفه‌ای‌گری برای کنترل روند بازی!

اگر تیم حریف با دفاع اتوبوسی و خطاهای مکرر تیم ما را از کار بیندازد اسمش «ضدفوتبال» است اما اگر تیم محبوب ما این کار را بکند اسمش را می‌گذاریم دفاع هوشمندانه و فوتبال کنترل شده!

2
2

اگر در یک بازی حساس تماشاگران حریف با سنگ و پرتقال گندیده و ترقه بازیکنان ما را هدف قرار دهند به آنها لقب تماشاگرنماهای فحاش می‌دهیم اما اگر خودمان این کار را بکنیم اسمش می‌شود تعصب و حمایت!

درک می‌کنم که خشم اجتماعی آنچنان فزونی پیدا کرده که هر روز از یک گوشه بیرون می‌زند اما ورزش و فوتبال قرار است به جامعه لذت بدهد، قرار است از نفرت‌ها کند، دوستی افزایی کند، حال آدم‌ها را بهتر کند و … نه اینکه خون بریزد!

تا زمانی که این منفعت‌طلبی سه امتیازی جایش را به یک شورش علیه هتاکی و فحاشی و کسب پیروزی در شرایط عادلانه ندهد، در ورزشگاه‌های ما باز هم سر خواهد شکست، باز هم چشم کور می‌شود، باز هم رکیک‌ترین فحاشی‌ها نثار ورزشکاران می‌شود … امیدوارم این پیش‌بینی تلخ هرگز محقق نشود اما روزی را می‌بینم که بعد از یک مسابقه فوتبال از ورزشگاه جنازه بیرون بکشیم….

3
3

 فرهنگستان فوتبال

۲۴ ۵  
آی اسپورت
2018-08-10 18:23:00
نظر دهید

۵ نظر
خوزستان بختیاری
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۳۵
خوزستان بسیار مورد ستم واقع شده است
گرما طوفان شن بی آبی بیکاری و جدیدا سوختن نیزارهای هورالعظیم در عراق
مردم خوزستان احتیاج به تنفس دارند
اما وقتی پنجره ای باز میشود که نسیم خنک بوزد ناگهان پشه های مزاحم نیش خود را نثار ما میکنند
تا زمانی که هویت ایرانی در مسئولین حکومت وجودد نداشته
و عاشق فرهنگ و ریشه عربی باشند
خوزستان هرگز روی آسایش و آرامش را نخواهد دید
تا زمانی که اعراب قاتل و جنایتکار صاحب مقام و ارج شوند
تا زمانی که رسانه های داخلی و خارجی چهره خوزستان را عربی نشان دهند
تا زمانی که حکومت ما از ترس کشورهای عربی هیچ تروریست عرب زبانی در خوزستان را اعدام نمیکند
تا زمانی که فرهنگ توحش عرب جایگزین ادب و فرهنگ ایران شود
خوزستان هرگز و هرگز روی آسایش نخواهد دید
امید
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۰۷
دقیقاً همینجوری است.
محمد
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۵۰
اهوازی با سنگ زده سر اهوازی رو شیکونده به این بهانه که تهرانیها بهمون گفتند عرب

این اسمش چبه ؟؟؟؟
مارال
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۴۰
بیسوادی
۷
00
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۵۸
اینا بازیچه دست یه عده کیسه کش شدن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر