فهرست
هفته‌چالش‌برانگیز اینتر؛ جنگ برای چمپیونزلیگ
هفته‌چالش‌برانگیز اینتر؛ جنگ برای چمپیونزلیگ

هفته‌چالش‌برانگیز اینتر؛ جنگ برای چمپیونزلیگ

آی‌اسپورت – نمی‌توانیم استفانو پیولی را بابت چشم غره رفتنش در واکنش به این سوال ملامت کنیم: «آیا اینتر به چمپیونز لیگ فصل آینده می‌رسد؟» جواب دادن به این سوال، مثل مسواک زدن، بخشی از برنامه‌یِ روزانه‌یِ پیولی شده است.

پاسخ پیولی اما هرگز تغییر نمی‌کند. او تنها به فکر بازی آینده و کنترل عواملی است که در دست خودش هستند. پیولی پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی‌اش به گزارشی در گاتزتا دلو اسپورت اشاره کرد: «اینو خودتون بهم گفتین. تویِ 10 بازی اخیر ما بهترین تیم لیگ بودیم، اما فقط یک امتیاز بیشتر از تیم‌هایی که برای رسیدن به چمپیونز لیگ میجنگن گرفتیم.»

این اعداد دقیق هستند. در سه ماهی که از برکناریِ فرانک دی بوئر می‌گذرد اینتر هشت‌‍تا از بازی‌هایش در لیگ را برده، یکی را باخته و یکی را مساوی کرده است. اولین بازیِ دوران پسا-دی بوئر بدونِ حضور پیولی برگزار شد و شاهد حضورِ استفانو وکی، مربیِ تیم جوانان باشگاه، روی نیمکت نراتزوری بود، بازی‌ای که با پیروزیِ 0-3 برابر کروتونه به پایان رسید. از این مقطع به بعد بود که پیولی کارش را شروع کرد و عالی نتیجه گرفت.

اینترِ پیولی هفت پله در جدول صعود کرد و از رده‌یِ دوازدهم به پنجم رسید. اما حقیقت اینجاست که با وجود این پیشرفت، فاصله‌یِ آن‌ها با رقبایشان برای کسب سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ، فرق زیادی نکرده. در مقطعی که اینتر 25 امتیاز از 10 بازیش گرفته، رم و ناپولی 24 امتیاز گرفته‌اند. یوونتوس هم با یک بازی کمتر در همین مقطع 21 امتیاز گرفته است.

بعد از برکناریِ دی بوئر، مربی‌ای که بیش از حد ساده‌انگار و لجباز بود و به همین دلیل موفق نشد خودش را با شرایط و محیط جدیدش وفق دهد، مطبوعات ایتالیا پیولی را به عنوانِ گزینه‌ای محافظه‌کارانه و مطمئن برای اینتر می‌دانستند. پیولی، ملقب به "نرمال‌ساز"، سری آ را به خوبی می‌شناخت و می‌توانست سر و سامانی به تیمی بدهد که بعد از جداییِ روبرتو مانچینی در آستانه‌یِ فصل جدید دچار بحران شده بود.

اما درونِ خود باشگاه همه با این انتخاب موافق نبودند. بخشی از گروهِ سونینگ، مالک جدید اینتر، خواهان استخدامِ مارسلینو بودند که فصل پیش با ویارئال به نیمه نهاییِ یوروپا لیگ رسیده بود. برای تیمی که بیش از 140 میلیون یورو در تابستان خرج کرده بود درخشش و جاه‌طلبی بیش از محافظه‌کاری و صرفا متعادل کردن شرایط اهمیت داشت.

اینکه در نهایت پیولی به عنوان مربی جدید انتخاب شد نشانی بود از توجه سونینگ به کادر جدیدش، به خصوص مدیر ورزشی‌شان، پیرو اوزیلیو که مهمترین حامیِ مربی سابق لاتزیو بود. کنارِ این انتخاب، مالکین چینی به این نتیجه رسیدند که باید بیش از این‌ها خودشان را به هواداران نشان بدهند. برایِ همین استیون ژانگ، پسر رئیس کمپانی، ژانگ جیندانگ، شروع به بازدید از جلسات تمرین تیم کرد. تاثیر چنین تغییری در رفتار سونینگ را نمی‌توان درست محاسبه کرد، اما تاثیرِ کاری که پیولی با ذهنیت بازیکنانش کرده بسیار مشخص‌تر است. پیولی در این راه بازیکنانِ مستعدی مثل جفری کوندوگبیا و مارسلو بروزویچ که تحت رژیم دی بوئر کنار گذاشته شده بودند را هم به ترکیب اصلی بازگردانده و ازشان مهره‌هایی کلیدی ساخته است.

پیولی به جای اینکه مثل دی بوئر مدام دست به تغییر سیستم و ترکیب تیمش بزند، از یک 1-3-2-4 ساده استفاده می‌کند، سیستمی که به بروز استعداد بالایِ بازیکنانش کمک زیادی کرده است. این فصل به جز سه تیم اول جدول هیچ تیم دیگری در سری آ اسکوادی در حد و اندازه‌هایِ اینتر ندارد، چه از نظر عمق و چه از نظر کیفیت. با اضافه شدنِ روبرتو گاییاردینی در ژانویه، حالا پیولی تقریبا در تمام پست‌ها گزینه‌هایِ مختلفی برای فرستادن به زمین دارد.

در مرکز خط دفاعی انتخاب بینِ خیسون موریو، گری مدل و میراندا است. در مرکز خط میانی حضورِ گاییاردینیِ جوان و بسیار مستعد گزینه‌ای مناسب برای پوششِ کوندوگبیا و بروزویچ به پیولی داده و در بال‌ها هم ادرِ سخت‌کوش و از خود گذشته می‌تواند در مواقع لازم جای خالیِ آنتونیو کاندروا و ایوان پریسیچ را پر کند. ژائو ماریو و اور بانگا هم دو گزینه، با کیفیاتِ مختلف برای بازی در پست شماره‌یِ 10 هستند. در واقع تنها بازیکنانی که پیولی جایگزینِ مناسبی برایشان ندارد، مائورو ایکاردی و سمیر هندانویچ هستند، نکته‌ای که بیش از هر چیزی بیانگر کیفیتِ فوق‌العاده‌ بالایِ این دو است.

نمایش‌هایِ اینترِ پیولی همیشه درخشان نبوده‌اند. تماشایِ بازیِ این هفته‌یِ نراتزوری مقابل پسکارا چکیده‌ای از وضعیتِ کنونی این تیم بود، تیمی که همیشه در زمین برتر نیست، حتی گاهی خوش‌شانس است، اما از شانسِ خودش استفاده می‌کند و وقتی پیش می‌افتد دیگر اجازه‌یِ بازگشت حریف به بازی را نمی‌دهد، اتفاقی که شنبه با سه گلِ دنیلو دامبروزیو، ماریو و ادر رخ داد.

البته که پیروزی مقابل پسکارا دستاوردِ بزرگی نیست. پسکارا در قعر جدول سری آ قرار دارد و هنوز حتی یک بازی را هم این فصل نبرده (در واقع تنها سه امتیازی که به دست آورده‌اند مقابل ساسوئولو بوده و آن هم به خاطرِ استفاده‌یِ نرووردی از یک بازیکن غیر قانونی). با این حال یک روز بعد از پیروزیِ اینتر، ناپولی مقابلِ پالرمو، تیمِ رده‌یِ 19اُم به تساویِ 1-1 رسید و رم هم مقابلِ سمپدوریایی که این هفته را در رده‌یِ 14اُم شروع کرده بود 2-3 شکست خورد.

بدین ترتیب حالا اینتر به رده‌یِ چهارم جدول رسیده، با تنها سه امتیاز کمتر از تیم سوم و پنج امتیاز کمتر از تیمِ دوم. این صعود عالی برای نراتزوری با هفت پیروزیِ پیاپی در لیگ، و 9 پیروزی در رقابت‌هایِ مختلف به دست آمده، بهترین روندشان از سالِ 2012 تا امروز.

پیولی از اینتر تیمی متعادل ساخته که دیگر فقط و فقط به ایکاردی وابسته نیست. پیش از آمدنِ پیولی، ایکاردی 10تا از 17 گل اینتر در لیگ را زده بود، اما بعد از شروعِ دورانِ او، کاپیتان آرژانتینیِ نراتزوری تنها 5 گل از 21 گلِ تیمش را زده و بار هجومی بین بازیکنان مختلف تقسیم شده است. در هفت بازیِ اخیر، هشت بازیکن متفاوت برای اینتر در لیگ گل زده‌اند. و البته ایکاردی هنوز مهره‌ای کلیدی برای تیمش است و با هشت پاس گل بهترین آمار بینِ تمام مهاجمینِ پنج لیگ اول اروپا را دارد.

اما اینتر حالا با پیولی در آستانه‌یِ هفته‌ای مهم و چالش‌برانگیز قرار گرفته است. آن‌ها امشب در یک چهارم نهایی کوپا ایتالیا میزبانِ لاتزیو هستند و یک‌شنبه‌یِ بعد باید به تورین سفر کنند و مقابل یوونتوس قرار بگیرند. درسته که اینتر در بازیِ رفت، در حالی که دی بوئر را روی نیمکت داشت، 1-2 فاتحِ دربیِ ایتالیا شد، اما هیچ تیمی در 16 ماهِ اخیرِ لیگ حتی یک امتیاز هم از جی استادیوم نگرفته است.

با این حال یوونتوس به هیچ وجه با خیالی آسوده پا به این بازی نخواهد گذاشت. جانلوئیجی بوفون پس از پیروزیِ این هفته مقابل ساسوئولو در مصاحبه‌ای با اسکای اسپورتس گفت: «اینتر در حال حاضر از رئال مادرید و بارسلونا هم بهتره.» شاید بوفون کمی اغراق کرده باشد، اما حقیقت اینجاست که اینتر فعلا بهترین فرم را در سری آ دارد و بالاخره تلاش‌هایشان در حال نتیجه دادن است.

۱۰    
آی اسپورت
2017-01-31 11:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر