فهرست
مردی برای تحقق رویاها
مردی برای تحقق رویاها

مردی برای تحقق رویاها

آی اسپورت - تابستان ۲۰۱۱ تاریخی بود که ناصر الخلیفی به عنوان رئیس باشگاه پاریسن ژرمن برگزیده و مدت زیادی نگذشت تا وی تغییرات اساسی را در باشگاه ایجاد کند. ابتدا خرید ستارگانی چون زلاتان، کاوانی و مکسول و در ادامه آوردن نیمار، دیماریا و امباپه پاریسن ژرمن را به غولی دو سر برای حریفان بدل میکرد. علاوه بر جذب این بازیکنان و بسیاری دیگر از ستارگان مطرح فوتبال،او با رسیدگی های متعدد و خرج های مالی زیاد،کیفیت باشگاه را ارتقا بخشید. ماحصل خرج بیش از ۱ میلیارد دلاری ناصر الخلیفی برای باشگاه کسب تمامی جام ها غیر از ucl بود که از این اتفاق بازمانده بود.

ناصر الخلیفی برای بالای سر بردن جام لیگ قهرمانان اروپا هر کاری که میتوانست از قبیل در نظر گرفتن جوایز شخصی و هدف گذاری چند ساله این جام برای تیمش علاوه بر تمامی خرج های گذشته انجام داد ولی باز هم قادر به کسب این عنوان نشد. البته باشگاه وی برای اولین بار تا یک قدمی قهرمانی در این جام پیش رفت اما بایرن مونیخِ فیلیک این جام را از پاریس ربود و به آلمان برد. با شروع فصل جدید و فراموش کردن خاطرات تلخ فصل قبل، ناصر الخلیفی و بقیه اعضای ریاست باشگاه مشکل اصلی را جای دیگر و حل کننده آن را کس دیگر شناختند.

مائوریسیو پوچتینو همان فرشته نجات بخش و ستاره گمشده ای بود که پیدا شد و گمانه زنی ها بدین گونه بود که با ادامه دار شدن نتایج ضعیف توخل، پوچتینو جایگزین وی شود که همین اتفاق نیز افتاد و این مربی آرژانتینی به عنوان سرمربی جدید پی اس جی انتخاب شد. چیزی که در این بین تردید و سوال را در دل هوادارن پاریسی ایجاد میکرد این بود که چرا توخل و امری با بیش از ۸ عنوان قهرمانی در عناوین مختلف کنار گذاشته شده و پوچتینو که تا به حال جام رسمی را بالای سر خود نبرده، سکان دار جدید ژرمن ها شده است. ۳ دلیل مهم برای جواب دادن به این سوال مطرح است: اولین دلیل شجاعت و جسارتی است که مائوریسیو از گذشته تاکنون آن را به خرج داده است. در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ در شرایطی که اسپانیول در خطر سقوط قرار داشت، پوچتینو شجاعانه مانند فرشته ای بی مانند تیم را جمع و جور کرده و رتبه دهم جدول را برای خود کسب کرد. شجاعتی که وی در جوان گرای نیز به خرج میدهد مثال زدنی است. او هیچ گونه ترسی از بازی دادن به جوانان خود ندارد و در کشف استعداد های جوانِ گمنام بی نظیر است. دله علی، هری کین، سون، واکر، اریک دایر و...که هر کدام ستارگان تیم انگلیس هستند به لطف پوچتینو به دنیای فوتبال شناخته شدند.

دلیل بعدی انتخاب پوچتینو دگرگون کردن شرایط های مختلف و خودنمایی جلوی تیم های ابر قدرت انگلیس بود. از زمانی که او در سات همپتون سرمربی میکرد شاخصه امتیاز گیری جلوی تیم های بزرگ از ویژگی های وی بود. این مرد آرژانتینی در زمانی که سرمربی سات همپتون بود با شکست دادن چلسی،لیورپول و منچسر سیتی سر زبان ها آمد. همچنین وی شرایط ساوت همپتون را به شکلی اساسی دگرگون کرد به طوری که علاوه بر بدست آوردن رتبه هشتم جدول (بهترین جایگاه این باشگاه)، بیشترین امتیاز تاریخ این باشگاه در یک فصل لیگ جزیره را نیز به ارمغان آورد. این خصلت های وی زمانی که در تاتنهام بود هم ادامه داشت به طوری که رتبه دوم لیگ، نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان و جام اتحادیه را نیز به کارنامه خویش اضافه کرد. در این بین نباید از بزرگترین ایراد مربیگری وی چشم پوشی کرد، ایرادی بزرگ که فرصت سوزی های مکرر پوچتینو نام دارد. فرصت هایی چون قهرمانی در اروپا، لیگ جزیره و جام اتحادیه! البته همه آنها را نیز نمیتوان تقصیر پوچتینو انداخت و قطعا بدشانسی، عدم تمرکز بازیکنان و بیشتر نبودن وسع باشگاه تاتنهام نیز در آن دخیل بود.

آخرین و کلیدی ترین دلیل انتخاب مائوریسیو پوچتینو به عنوان سرمربی پاریسن ژرمن بی ربط با بدی هایش نیست! این دلیل تخصص پوچیتینو در لیگ قهرمانان است که تاتنهام با وسع بسیار کمتر نسبت به پاریسن ژرمن هم از نظر مالی، هم از نظر بازیکنی و امکاناتی به مقام دوم این رقابت ها دست پیدا کرد. شاید ناصر الخلیفی این تدبیر را با خود می اندیشد که پوچتینو تیمی را با نصف امکانات پاریسن ژرمن دوم لیگ قهرمانان کرده پس قطعا میتواند هدف اصلی هر ساله پاریسن ژرمن یعنی فتح لیگ قهرمانان اروپا را نیز تحقق ببخشد. تا بدین اینجا چیزی که عیان است روزگار خوش پاریسن ژرمن با این مرد آرژانتینی و کسب اولین جام با حضور پوچتینو تنها در گذشت سه بازی سوپرکاپ است. البته قهرمانی در سوپرکاپ و این قبیل از جام ها برای همه ی اعضای ریاست این باشگاه فرانسوی تکرار شده و باید به نظاره نشست و دید آیا سرمربی لایق پاریست ژرمن جام ucl را به پاریس میاورد یا خیر. ماموریتی سخت بر عهده مردی بزرگ!

۲    
آی اسپورت
2021-01-20 02:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر