فهرست
راز و رمز ضربات ایستگاهی مرگبار مسی
راز و رمز ضربات ایستگاهی مرگبار مسی

راز و رمز ضربات ایستگاهی مرگبار مسی

آی اسپورت – لیونل مسی در چهار فصل گذشته لالیگا با پیراهن بارسلونا آنقدر با ضربات ایستگاهی گل به ثمر رسانده که تعداد گلهای او با این ضربات از گلهای همه تیمهای بزرگ حاضر در پنج لیگ بزرگ اروپا با استفاده از این ضربات بیشتر بوده است. مسی در طول سالها درخشش در زمین‌های فوتبال تکنیک شلیک ضربات ایستگاهی خود را بهتر و بهتر کرده و حالا دیگر بزرگترین استاد ضربات ایستگاهی دنیا به حساب می‌آید. او در دیدار دیشب بارسا مقابل سویا در دقیقه ۷۸ بار دیگر از روی ضربه ایستگاهی با شوتی استثنایی دروازه حریف را باز کرد تا نگاه دنیای فوتبال دوباره به تکنیک او در شلیک ضربات ایستگاهی معطوف شود.

سرخیو بوسکتس هم‌تیمی مسی زمانی درباره ستاره آرژانتینی و ضربات ایستگاهی‌اش گفته بود او حتی در تمرینها هم زمانی که تمرین شلیک ضربات ایستگاهی می‌کند، درصد بسیار بالایی از آنها را به گل تبدیل می‌کند. اما رازهای تکنیکی مسی در زدن این ضربات ایستگاهی مرگبار چیست؟ اگر به تصاویر او در حال زدن این ضربه‌ها دقت کنید، مسی توپ را در سر جای خود قرار داده، سرش را بالا گرفته، بدنش را خم کرده و توپ را به سمت دروازه شلیک کرده و دروازه را باز می‌کند. همه چیز همینقدر ساده به نظر می‌رسد. ولی تکنیک نهفته در این حرکات به مراتب ظریف‌تر از آن است که به نظر می‌رسد.

 

11
11

بر اساس گزارش‌ها، مسی در سالهای اول درخشش خود به عنوان فوتبالیست روش تمرین خود در زدن ضربات ایستگاهی را تغییر داده و برای شبیه‌سازی هر چه دقیق‌تر شرایط مسابقه، در تمرینها بین خودش و دروازه آدمک‌های پلاستیکی قرار می‌دهد. در یکی از بررسی‌های دقیق تکنیکی مشخص شد که پای مسی در زمان زدن ضربات آزاد زاویه‌ای ۵۰ درجه‌ای دارد. او قبل از ضربه زدن به توپ کل کف کفشش را روی زمین قرار می‌دهد و این به عنوان تکیه‌گاه عمل کرده و به او ثبات و پایداری می‌دهد. بعد از این مسی برای دقت بیشتر ضربه‌اش، شانه‌ها و سینه خود را خم می‌کند و به این ترتیب کل بدن او حالت قوز کردن پیدا کرده و شکل متراکم‌تری پیدا می‌کند.

روزنامه اسپانیایی اسپورت در گذشته از متخصصین علوم ورزشی و فیزیکی خواسته بود با بررسی شوتهای مسی در ضربات آزاد رازهای درخشش او را مشخص کنند. دپارتمان فیزیک دانشگاه بارسلونا در پاسخ به این روزنامه اعلام کرد که مسی از اثر مگنوس برای دقت هر چه بیشتر ضرباتش استفاده می‌کند. اثر مگنوس می‌گوید چرخش یک جسم (توپ) باعث می‌شود نیرویی عمود بر خط حرکت آن بوجود بیاید که روی مسیر حرکت جسم تاثیر می‌گذارد.

بر اساس گزارش این دانشگاه، فشار وارد شده بر سطح پایینی جسم (توپ) بیشتر از فشار وارد شده بر سطح بالایی آن بوده و در نتیجه نیرویی بوجود می‌آید که باعث می‌شود مسیر حرکت جسم که در اینجا توپ شلیک شده توسط مسی است انحنا پیدا کرده و غیر قابل پیش‌بینی شود.

 

ورزش سه

۷    
آی اسپورت
2019-10-07 12:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر