فهرست
تهدید بزرگ/ تدبیر پرسپولیس در نقل و انتقالات
تهدید بزرگ/ تدبیر پرسپولیس در نقل و انتقالات

تهدید بزرگ/ تدبیر پرسپولیس در نقل و انتقالات

آی اسپورت- سرخ‌ها در بازار هنوز به پایان نرسیده. آنها با جذب سروش رفیعی و سامان نریمان جهان فعلا از رقبا پیش هستند اما ولع پرسپولیس برای خرید ستاره‌های تازه پایان نیافته. آنها کماکان به دنبال ستاره‌های جدید هستند تا بتوانند برای نیم فصل دوم و رقابت‌های فشرده و نفسگیر خود را مجهز و آماده کنند. هر دو خرید پرسپولیس در نیم فصل در فاز تهاجمی بوده. جایی که پرسپولیس در دو فصل اخیر کمتر کمبود یا مشکلی داشته و به نظر خشاب سرخ‌ها تا گلوله آخر پر است. این درحالی است که پرسپولیس در فاز تدافعی اشکالات آشکاری دارد که حتی بعد از تابستان پرهیاهو و ترمیم اساسی این پست باز هم توی ذوق می‌زند و کماکان نگران کننده است.

اتفاقی که در بازی با سایپا در نخستین بازی دور برگشت رخ داد به این انگاره هاشور واقعیت می‌زند و نشان می‌دهد که سرخ‌ها باید با جدیت به دنبال خریدهای تازه باشند. نقطه عطف بازی پرسپولیس و سایپا در اواسط نیمه نخست بازی رخ داد، جایی که محسن ربیع‌خواه مدافع چپ منفعل سرخ‌ها مصدوم شد و از بازی بیرون رفت تا برنامه برانکو ایوانکوویچ با یک تعویض اجباری و یک تغییر غیرقابل پیش‌بینی روبه‌رو شود.

سرمربی پرسپولیس که ترکیب دفاعی تیمش را مثل تمامی بازی‌های نیم فصل نخست با یک آرایش ثابت ارنج کرده بود، انتظار چنین اتفاقی را نداشت بنابراین در قبال این غافلگیری محض یک تصمیم متهورانه گرفت. او علی علیپور مهاجم جوان تیمش را به زمین فرستاد تا در کنار طارمی قرار بگیرد، وحید امیری را یک خط عقب‌تر برد تا جای فرشاد احمدزاده بایستد و در نهایت احمدزاده در دفاع چپ جانشین ربیع خواه شد. تغییری که البته هیچ کس انتظارش را نداشت.

بردن احمدزاده تند و تیز و البته تهاجمی به دفاع چپ تصمیمی بود که در همان وهله نخست با بدبینی مواجه شد. چه آنکه احمدزاده در فاز تهاجمی و پست تخصصی‌اش نیز یک بازیکن کامل و صددرصدی نیست. از سوی دیگر او در میان حمله‌وران پرسپولیس کمترین مشارکت را در امور تدافعی دارد و تقریبا هیچ‌گاه به دفاع پرسپولیس کمکی نمی‌کند.

بنابراین می‌شد حدس زد که این تصمیم جسورانه چندان موفقیت آمیز نباشد. گمانه‌ای که البته در نیمه دوم و در یک ضدحمله سریع به حقیقت پیوست. وقتی احمدزاده در تقابل با مهاجم سایپا در یک موقعیت تک به تک به جای زدن توپ حریف او را سرنگون کرد تا داور بلافاصله کارت قرمز را روبه‌روی بازیکن پرسپولیس بگیرد و سرخ‌ها در حوالی دقیقه ۶۰، ۱۰ نفره شوند. اتفاقی که پرسپولیسی‌ها را مجبور کرد بیش از ۳۰ دقیقه در برابر سایپای زخم خورده ۱۰ نفره بازی کنند و حملات پردامنه حریف را تحمل کنند. آنچه فشار مضاعفی را به پرسپولیس وارد کرد.

در این میان تقصیری متوجه احمدزاده نیست چرا که او اساسا برای دفاع کردن ساخته نشده و دفاع کردن را بلد نیست. این نکته را برانکو به‌عنوان سرمربی پرسپولیس بهتر از هر کسی می‌داند. از همین رو تصمیم وی برای بردن احمدزاده با این خصوصیات به دفاع چپ کاملا اشتباه بود. سرمربی پرسپولیس تصور می‌کرد این سورپرایز تاکتیکی می‌تواند حریف را غافلگیر کرده و با توجه به حضور دو چپ پای رونده در سمت چپ و زوج احمدزاده – امیری حریف را در منگنه قرار دهد اما محاسبات وی کاملا اشتباه از آب درآمد و این پرسپولیس بود که در نهایت در منگنه قرار گرفت. چرا که احمدزاده به هیچ عنوان در دفاع چپ موفق نشان نداد.

این اتفاق نشان می‌دهد که پرسپولیس در خط دفاع خود تنها باید به همان نفرات قدیمی اتکا کند و تنها روی مدافعان تخصصی خود حساب باز کند. آنچه بیش از همه دست خالی برانکو را نشان می‌دهد. تیمی که در خوشبینانه‌ترین حالت تنها ۵ مدافع تخصصی در ترکیب خود دارد و بدتر اینکه از این جمع ۴ نفر مدافعان کناری هستند و تنها یک مدافع تخصصی مرکزی در جمع سرخ‌ها حاضر است. این همان زنگ خطر خاموشی است که در بازی‌های پرفشار نیم فصل دوم به شدت پرسپولیس را تهدید می‌کند. در نیم فصلی که بازی‌ها حساستر و نزدیک‌تر دنبال می‌شوند و البته کارزار لیگ قهرمانان آسیا نیز در راه است و همین فشردگی ریسک مصدومیت‌ها و محرومیت‌ها را بیشتر و بیشتر می‌کند و این پرسپولیس را بیشتر در منگنه قرار می‌دهد.

تیمی که نه تنها هیچ مدافع جانشین و آلترناتیوی روی نیمکت ندارد بلکه در شرایط عادی نیز برای ترکیب چهار نفره خط دفاعی اش با احتیاط و اما و اگر روبه‌روست. برانکو باید این تهدید را جدی گرفته و در فرصت کوتاه باقی مانده تا پایان نیم فصل نقل و انتقالات حداقل یک مدافع به ترکیب تیمش اضافه کند. تجهیز و تکمیل خط دفاعی باید اولویت اصلی پرسپولیس در روزهای باقی مانده باشد. اولویتی که اگر جدی گرفته نشود، می‌تواند تبعات ویرانگری به همراه داشته باشد.

سعید آقایی

۱۱ ۱۱  
آی اسپورت
2017-01-19 14:23:00
نظر دهید

۱۱ نظر
جاهد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۰۰
اقای اقایی احمد زاده به دفاع کمک نمیکنه؟!!!واقعا بازی های پرسپولیسو میبینی یا چیزی از انالیز نمیدونی؟بله قبول دارم بازی دادن به احمد زاده در دفاع چپ کار درستی نبود اما نمیدونم چرا کارشناسان ای اسپورت وقتی می خوان یه چیزو ثابت کنن اسمان ریسمون به هم میبافن.مثل ربیع خواه!که میگفتن رو همه گلهای خورده پرسپولیس نقش اصلی داشته و برای توجیه این قضییه مسخره ترین انالیز تاریخو در رابطه با گل خورده پرسپولیس مقابل سپاهانو نوشتن!
احمد زاده دفاع چپ جواب نداد این اظهر من الشمسه!اما یکی از مهمترین ارکان دفاعی پرسپولیس در خط جلو در کنار مسلمان احمد زاده س.و دقیقا به همین خاطر برانکو خیلی قبولش داره.
MohamMad
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۱۹
کدوم سعید آقایی؟
کلک نکنه خودتی داری میای پرسپولیس؟!
۶
صالح
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۳۸
آخه چرا چرت و پرت می نویسی آی اسپورت؟ یه روز گزارش تصویری! می ذاری که یکی از دلایل گل نخوردن پرسپولیس حضور احمدزاده در کار دفاعی و برگشتن به زمین خودی هنگام حمله حریفه، الان می نویسی کمترین مشارکت را در بین بازیکنان پرسپولیس در کار دفاعی داره.
۹
محمد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۵۹
از سوی دیگر او در میان حمله‌وران پرسپولیس کمترین مشارکت را در امور تدافعی دارد و تقریبا هیچ‌گاه به دفاع پرسپولیس کمکی نمی‌کند.واقعا فوتبال می بینی مینویسی یا مثل فراستی ندیده نقد میکنی.احمدزاده تو دفاع مشارکت نمی کنه؟ یه آنالیز نود فقط در همین مورد بود حاجی.بیدار شو
۸
فرهاد شاه
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۰۴
چرا اله بختکی تحلیل مینویسی عامو. احمد زاده با دوندگی بی پایانش بعد از کمال بیشترین کمکو به دفاع میکنه. سواد فوتبالی تون نم کشیده
۶
عجب
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۳۳
این حرفا در مورد احمد زادس؟؟؟؟
تا حالا بازی های پرسپولیس رو دیدی یا همینطوری این حرفارو چیدی که نتیجه گیریت درست در بیاد؟؟؟
از سوی دیگر او در میان حمله‌وران پرسپولیس کمترین مشارکت را در امور تدافعی دارد و تقریبا هیچ‌گاه به دفاع پرسپولیس کمکی نمی‌کند.
۵
جابر
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۰۲
تو صحنه ی اخراج احمد زاده کمترین تقصیر و داشت. چون توپ اول رو انصاری باید میزد که سوتی داد. در ضمن اون حمله از سمت چپ نبود و از مرکز به سمت راست بود. جاگیری و یارگیری احمدزاده مشکلی نداشت. پس خواهشا دست از آنالیز آبکی که هدف خاصی پشتش هست بردارین. چون با حضور برانکو به هدفتون که همون غلب کردن بازیکنه نمیرسین. خواهشا دست از تخریب بازیکنای پرسپولیس بردارین.حناتون دیگه رنگی نداره.
۳
رضا نصیری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۵۰
کاری به بقیه تحلیلت ندارم چون به نظر میرسه نگاه نمکنی بازیهای پرسپولیس رو اصلا. ولی به نظرت اگه مارسلو جای احمدزاده بود اخراج نمیداد؟؟؟؟؟؟ اخراجش تقصیر خودش نبود تقصیر محمد انصاری بود که توپ ساده ازش رد شد.(که از اینجا میشه یه حدس دیگه هم زد که ممکنه نگاه کنی بازیها رو ولی قدرت درکش رو نداری. حتما تو یه چیز دیگه استعداد داری)
۵
دیندامال
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۰۹
خخخ نویسنده های ورزشی ما رو .... عامو اینها رو وانتی از سر چهارراه میاری
۴
موراتا
جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵، ۰۱:۰۴
شایان مصلح گزینه ای عالی برای سمت چپ بود که مدیران پرسپولیس براحتی آب خوردن از دستش دادند
فرشاد
جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵، ۰۳:۴۵
حالت خوب نيست؟ استقلالي هستي؟ اون كه اومد تؤي رأست خطا كرد جاي بقيه رو پر كرد إستاد ، نويسنده، اناليزووووور....
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر