فهرست
لژیونرها در سرزمین مادری
لژیونرها در سرزمین مادری

لژیونرها در سرزمین مادری

آی‌اسپورت-  فوتبال در افغانستان با حال و هوای دیگری دنبال می‌‌شود. شاید اگر چند سال قبل از هواداران فوتبال در افغانستان می‌پرسیدید که آیا از تیم ملی‌شان انتظار کسب پیروزی دارند یا نه، جملگی پاسخ منفی می‌دادند اما حالا می‌بینیم که این تیم در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ بنگلادش را شکست می‌دهد و در رده سوم جدول می‌ایستد. راز پیشرفت افغانستان را می‌توان حضور بازیکنانی دانست که در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند، البته در دسته‌های پایین‌تر.

ترکیب تیم ملی افغانستان در روز پیروزی مقابل بنگلادش، این نکته را به وضوح نشان می‌دهد. انوش دستگیر، مربی جوان و ۲۹ ساله افغانستان از ۱۱ بازیکن استفاده کرد که همگی در لیگ‌های خارجی بازی می‌کنند. اویس عزیزی، دروازه‌بان ۲۷ ساله این تیم که متولد دانمارک است، درون دروازه ایستاد. بازیکنی که بعد از سال‌ها بازی در لیگ دانمارک، این روزها عضو باشگاه مازیا در مالدیو است.

حسن امین، دفاع چپ تیم ملی افغانستان، با سابقه بازی برای تیم دوم اینتراخت فرانکفورت و البته ساربروکن، این روزها در بوندس‌لیگای سه حضور دارد و عضو باشگاه میپن است. نجیم حیدری بازیکن ۱۹  ساله‌ای بود که مقابل بنگلادش بازی کرد. او در عضویت برندرچت است که یکی از تیم‌های حاضر در سطح سوم فوتبال باشگاهی هلند است.

شریف محمد ۲۹ ساله از جمله هافبک‌های کلیدی تیم ملی افغانستان است. متولد روسیه و عضو سابق باشگاه‌هایی نظیر آنژی و اسکیلستونا. این بازیکن حالا برای کارمیوتیسا در لیگ دو قبرس بازی می‌کند. زبیر امیری دیگر هافبک تیم ملی افغانستان است که در ۲۹ سالگی برای باشگاه هیسن در سطح چهارم فوتبال آلمان بازی می‌کند.

فرشاد نور، هافبک راست ۲۴ ساله تیم ملی افغانستان، متولد هلند است و فوتبال خود را نیز از پی‌اس‌وی آیندهوون آغاز کرده و سپس پیراهن رودا را پوشیده. او بعد از یک فصل حضور در لیگ سوئد و باشگاه اسکیلستونا، اکنون برای نیا سالامیس در لیگ برتر قبرس بازی می‌کند و گل‌های حساسی نیز به ثمر می‌رساند. نور در سومین فصل حضور در نیا سالامیس یکی از بازیکنان کلیدی و ثابت این تیم محسوب می‌شود.

بی‌شک معروف‌ترین بازیکن افغانستان نزد ما ایرانی‌ها فیصل شایسته است. بازیکنی که یکی، دو فصل قبل به ایران آمد، مورد توجه مجید جلالی قرار گرفت و پیراهن پیکان را پوشید. شایسته بعد از انجام تنها یک بازی برای پیکان به پاهانگ مالزی رفت و حالا هم عضو ایر فورس یونایتد در لیگ دو تایلند است. فیصل شایسته البته سابقه بازی برای ایتار بلغارستان و سونگالا یونایتد تایلند را نیز در کارنامه دارد.

آدم نجیم یکی دیگر از لژیونرهای تیم ملی افغانستان است. بازیکنی ۲۴ ساله و متولد آمریکا که بعد از بازی برای فیلادلفیا در ام‌ال‌اس، یکی، دو فصل است که برای ممفیس در یک دسته پایین‌تر به میدان می‌رود. نجیم این فصل 25 بار در ترکیب ممفیس قرار گرفته و ۴ گل به ثمر رسانده است. جبار شارزا، هافبک ۲۳ ساله و متولد دانمارک فوتبال خود را در لیگ این کشور آغاز کرد و حالا هم عضو های اف‌کا در لیگ فنلاند است.
امید پوپالزای بعد از بازی برای آچیلز و لیندن در لیگ‌های دوم و سوم هلند، این روزها به بلژیک رفته و به عضویت سنت‌الویس وینکل در آمده. باشگاهی نه چندان سرشناس که بازیکن ۲۳ ساله تیم ملی افغانستان را به خدمت گرفته است. در میان بازیکنان تیم ملی افغانستان اما نور حسین این شانس را داشت که در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی در انگلیس بازی کند. او در زمان مربیگری سام آلاردایس در کریستال‌پالاس، ۴ بار روی نیمکت این تیم نشست اما فرصت بازی به‌دست نیاورد. نور حسین بعد از مدتی بازی برای ناتس‌کانتی، اکنون برای استیونیج در سطح پنج فوتبال انگلیس به میدان می‌رود.
به این ۱۱ بازیکن باید ۳ بازیکن تعویضی افغانستان را هم اضافه کنیم. بازیکنانی که آنها هم در لیگ‌های خارجی بازی می‌کنند. عباسین علی‌خیل ۲۸ ساله عضو باشگاه میسن در دسته چهارم فوتبال آلمان است و در خط دفاع بازی می‌کند، میلاد انتظار در باشگاه لیندن - سطح سه هلند - توپ می‌زند و نورالله امیری با سابقه بازی برای روزنگارد و تریلبورگ، اکنون عضو باشگاه لوند در سطح سوم فوتبال سوئد است.
افغانستان با این بازیکنان و البته حضور مربی جوانی به نام انوش دستگیر که سابقه مربیگری در تیم دوم و همچنین تیم آماتورهای نایمخن در هلند را دارد، امیدوار به خلق شگفتی جدیدی است. با این بازیکنان و انگیزه‌ای که از افغان‌ها سراغ داریم، هر اتفاق ویژه دیگری قابل ثبت است.

۲    
آی اسپورت
2019-09-16 14:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر