فهرست
باز هم محسن قهرمانی، باز هم جنجال
باز هم محسن قهرمانی، باز هم جنجال

باز هم محسن قهرمانی، باز هم جنجال

آی اسپورت - از شب گذشته که محسن قهرمانی در برنامه تلوزیونی درجه یک رو به روی علی ضیا نشست و اعتراف کرد که به خاطر لجبازی با هواداران استقلال، گل مردود راه‌آهن را صحیح اعلام کرده، ویدئوی این اعتراف به ترند دنیای مجازی تبدیل شده است.

البته در این مصاحبه هم به مانند همیشه محسن قهرمانی دست به مغلطه زد و به جای پاسخ صریح در مورد سوالها، سعی در منحرف کردن سوال داشت. به طور مثال وقتی در مورد دو پنالتی سپاهان در جام حذفی مقابل پرسپولیس از او سوال شد، او به پنالتی که روی حسین کعبی هافبک آن زمان پرسپولیس انجام شده بود اشاره کرد و در نهایت پاسخی به سوال در مورد دو پنالتی که به سود سپاهان اعلام کرد نداد.

همچنین علی ضیا به عنوان مجری برنامه به راحتی از بسیاری از سوالها و ابهامات تصمیمات محسن قهرمانی از می‌گذشت، او اصلاً در مورد بازی مس کرمان – راه‌آهن و مردود شناختن گل دقایق پایانی راه‌آهن در کرمان سوالی نپرسید، مجری برنامه در مورد بازی جنجالی سپاهان – پرسپولیس در فولادشهر که محسن قهرمانی دقیقه 2 میثم حسینی را از زمین مسابقه اخراج کرد و ماجراهای کارت به کارت از سوی علی دایی عنوان شد هم سوالی نکرد. در این لحظات است که تفاوت بین مجری پرسشگری مثل عادل فردوسی‎پور، رضا رشیدپور و مجریان دیگر رسانه ملی به چشم می‌آید.

به عادل فردوسی‌پور پیشنهاد می‌کنیم با دعوت از محسن قهرمانی در برنامه این هفته نود، با نشان دادن اشتباهات و تصمیمات جنجالی او و البته پرسشگری در مورد این اتفاقات، بعد از سالها در فوتبال ایران شفاف‌سازی کند. یادمان نرفته پرویز سیار سالها پیش داوری فوتبال ایران را به مانند سبد سیبی تشبیه کرد در آن سیب‌های گندیده ای هستند که سعی در تخریب سایر سیب‌ها دارند. این که در طول سالها چه قهرمانی‌هایی جابه‌جا شده، چه تیمهایی که باید سقوط می‌کردند و به لطف همین «اشتباهات داوری» از سقوط نجات پیدا کردند هم بماند برای شفاف‌سازی‌های بعدی.

نمونه های خارجی

روبرت هویزر داور آلمانی در سال 2005 اعتراف کرد که در شرط‌بندی مسابقات فوتبال شرکت می‌کرده است. او همچنین اعتراف کرد که در جام حذفی در دیدار پادربورن و هامبورگ، دو پنالتی اشتباه به سود پادربورن گرفته تا تیم آن زمان بوندسلیگایی هامبورگ از دور مسابقات حذف شود. نتیجه آن که هویزر به 2 سال و نیم حبس و محرومیت مادام‌العمر از هرگونه فعالیت فوتبالی محکوم شد. رایی که به صورت شفاف و واضح به رسانه‌ها اعلام شد.

در سال 2006 در ایتالیا نیز جریان کالچوپولی به وجود آمد، بسیاری از داوران، کمک‌داوران، مدیران تیمها و حتی خود تیمها محکوم شدند، نتایج تغییر کرد، تیمها با امتیاز منفی مسابقات خود را آغاز کردند، حتی یوونتوس علاوه بر سقوط به سری B، با امتیاز منفی مسابقات خود را آغاز کرد. لوچیانو موجی مدیر ورزشی یوونتوس از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شد، داوران متخلف نیز از 3 ماه تا 4 سال از هر گونه فعالیت فوتبالی محروم شدند.

در سال 2016، در مقدماتی جام جهانی 2018، اشتباه داور غنایی در  مسابقه آفریقای جنوبی-سنگال باعث شد تا فیفا رای به برگزاری مجدد بازی در سال بعد بدهد. در دیدار نخست آفریقای جنوبی 2-1 سنگال را شکست داده بود و در دیدار تکرار شده این سنگال بود که 2-0 آفریقای جنوبی را شکست داد. نتیجه آن که سنگال به جام جهانی 2018 راه یافت و آفریقای جنوبی در گروه خود آخر شد. داور غنایی نیز از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شد.

همچنین دو هفته قبل از آغاز جام جهانی 2018،  فهد المرداسی داور سعودی به خاطر تلاش برای دریافت رشوه برای دیدار نهایی جام پادشاهی عربستان از سوی فدراسیون این کشور و فیفا به صورت مادام‌العمر محروم شد. آیا وقت آن نیست تا با باز کردن پرونده محسن قهرمانی، نخست در افکار عمومی و سپس در قوه قضاییه حق را به حق‌دار برسانیم؟

لزوم پیشگیری از اتفاقات جنجالی و احقاق حق

اما مهم‌تر از همه این مسائل و خرمن کهنه باد زدن، باید دقت داشت که چه بسا در بسیاری از موارد اشتباهات عمدی داوری باعث پیروزی، شکست یا تعیین سرنوشت یک تیم شده است. اتفاقی که اگر کارشناسان داوری بخواهند خوشبین باشند آن را صرفاً «اشتباهات» داوری قلمداد می‌کنند، اگر هم همان کارشناسان در کمیته و دپارتمان داوری پستی داشته باشند، آن اشتباهات عمدی یا سهوی را لاپوشانی می‌کنند و با انواع مغلطه و سفسطه سعی در محق جلوه دادن داوران دارند. خود داوران هم به محض این که انتقادی به آنها وارد می‌شود، بحث درآمد و دستمزدهای عقب‌افتاده را مطرح می‌کنند.

راز موفقیت علیرضا فغانی که حالا در داوری فوتبال دنیا نامی برای خود دست و پا کرده در این بود که با شجاعت اشتباهات خود را پذیرفته، به دنبال توجیه آنها نرفته و سعی در برطرف کردن اشتباهات خود داشته است. اما داوران بسیاری هستند  که در سطح اول فوتبال ایران قضاوت می‌کنند، اما با توجیه اشتباهات خود سعی در فرافکنی دارند.

جمعه شب گذشته در دیدار میلان – رم، هر کدام از دو تیم یک گل به ثمر رساندند که با استفاده از کمک‌داور ویدئویی هر دو گل مردود شد، مسلماً اگر کمک داور ویدئویی در کار نبود، روند بازی به طور کل تغییر می‌کرد. فوتبال ایران بعد از سالها به استفاده از ارتباط رادیویی تن داد و حالا وقت آن رسیده تا سریعتر از قبل و پیش از آن که دیر شود، به استفاده از کمک‌داور ویدئویی روی بیاورد تا سالها بعد داورانی مانند محسن قهرمانی در مصاحبه تلوزیونی پرده از لجبازی‌های احتمالی و اشتباهات بعضاً عمدی خود برندارند و کار از کار گذشته باشد.

۹ ۲  
آی اسپورت
2018-09-02 16:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
یوسف
يكشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۴۶
این فغانی که این همه ازش تعریف می‌کنید تکلیف قهرمانی یه لیگ رو کاملا عوض کرد ها! یا فغانی هوای رسانه‌ها رو داره یا اون جام باید به سپاهان می‌رسید و فغانی فقط یه وسیله بود
امیرعباس
دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، ۰۶:۲۴
با این اعتراف می بایست جامعه فوتبال بهم می ریخت کنفیکون میشد می بایست زلزله میشد سونامی می امد و همه را با خود می برد اما طبق معمول چون در این قضیه به منافع پرسپولیس آسیبی نخورده رسانه های بی خاصیت بیهوده بی هویت بوقچی سکوت مطلق اختیار کردند سایت نود که رسما گفته چون اون گل تاثیری در قهرمانی لیگ نداشته پس مهم نیست بله فرق ما با اغیار در اینجاست انها بی مسامحه حساب کشی می کنند و ما بی حساب و کتاب مسامحه!!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر