فهرست
تعلیق فوتبال شاید؛ اما نه به خاطر زنان
تعلیق فوتبال شاید؛ اما نه به خاطر زنان

تعلیق فوتبال شاید؛ اما نه به خاطر زنان

آی اسپورت - وقتی عصر روز دوشنبه خبر حذف نام ایران از لیست رنکینگ باشگاهی کنفدراسیون فوتبال آسیا(AFC) خارج شد یک شائبه ترسناک به وجود آمد. این که فدراسیون فوتبال ایران توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (FIFA) تعلیق شده است. البته در سایت فیفا اتفاقی نیفتاده بود. اما به نظر می‌رسید حذف نام ایران از لیست رنکینگ باشگاهی کنفدراسیون فوتبال آسیا، مقدمه‌ای برای حذف نام ایران از لیست رنکینگ فیفا و در نهایت تعلیق فدراسیون فوتبال ایران باشد. همزمانی چند اتفاق دیگر باعث تقویت این شائبه شد. در همان ساعاتی که نام ایران از لیست رنکینگ باشگاهی کنفدراسیون فوتبال آسیا حذف شد، نام باشگاه‌های ایرانی از سایت معتبر ترانسفر مارکت هم حذف شد. نام لیگ برتر ایران «جام خلیج فارس» هم از فهرست جام‌های معتبر قاره در این سایت، کنار گذاشته بود. این اتفاق تا چند ساعت رسانه های خبری را در بهت فرو برد و همه به دنبال دلیل آن بودند. مقامات فدراسیون از دلیل این اتفاق ابراز بی خبری می‌کردند و معتقد بودند حتما اشتباهی صورت گرفته است. بر خلاف مقامات فدراسیون اما رسانه‌ها این اتفاق را جدی گرفته بودند و منتظر یک خبر بد بودند. خبر تائید تعلیق فدراسیون توسط فیفا. ساعاتی بعد اما همه چیز به حالت عادی برگشت. هم نام باشگاه های ایران وارد لیست رنکینگ باشگاهی کنفدراسیون فوتبال آسیا شد و هم نام باشگاه‌ها و لیگ برتر ایران به سایت ترانسفر مارکت برگشت. این اتفاق، شائبه تعلیق فدراسیون فوتبال را موقتا از بین برد اما استرس و نگرانی که در این ساعات فضای فدراسیون فوتبال و رسانه‌ها را فرا گرفت نشان داد فوتبال ایران آماده شنیدن خبر تعلیق است!

فرآیند تعلیق یک فدراسیون چطور است؟

روند تعلیق یک فدراسیون به این ترتیب است: کمیته فدراسیون‌های عضو فیفا، گزارشی را به انجمن فیفا ارسال می‌کند که ریاست این انجمن به عهده رئیس فدراسیون جهانی است. پس از طرح گزارش در انجمن، از فدراسیون کشور مذکور درخواست ارسال گزارش می‌شود، پس از ارسال گزارش و بررسی، انجمن اگر به اقناع برسد که هیچ، اگر به اقناع نرسد اخطار می‌دهد و تاریخی را اعلام می‌کند که تا آن تاریخ باید موارد مطرح شده در گزارش انجمن اجرا و یا اصلاح شود. در پایان تاریخ اعلام شده، انجمن فیفا مجدد تشکیل جلسه می‌دهد و موارد را بررسی می‌کند و اگر در مورد روند سپری شده به اقناع نرسند، رای گیری جهت تعلیق انجام می‌شود و در صورت احراز رای اکثریت، پرونده به کنگره می‌رود و در کنگره با رای بیش از دو سوم اعضا فدراسیون تعلیق می‌شود. اما انجمن این قدرت را دارد که تا تشکیل کنگره تعلیق موقت را جاری سازد. رکن تصمیم‌گیری درباره تعلیق یک فدراسیون «فیفا» است و کنفدراسیون‌های قاره‌ای برای چنین اقداماتی مجاز نیستند. کنفدراسیون‌های قاره‌ای فقط می توانند نظر مشورتی به فیفا بدهند. اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که آیا راه ندادن زنان به ورزشگاه‌ها می‌تواند منجر به تعلیق یک فدراسیون شود؟ پاسخ منفی است! فیفا فقط در دو صورت یک فدراسیون را تعلیق می‌کند. یک: «دخالت دولت به جای مجمع در امور فدراسیون‌ها». دو: «تعلیق کمیته ملی المپیک توسط کمیته بین‌المللی المپیک».

راه ندادن زنان به ورزشگاه‌ها چه تبعاتی دارد؟

در ساعاتی که خبر غیر رسمی تعلیق فوتبال ایران در رسانه‌های داخلی منتشر شد همه دنبال دلیل احتمالی بودند. اما همه حدس‌ها به یک مورد ختم می‌شد. مساله رسمی نشدن مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران. آنچه این ظن را تقویت می‌کرد اتفاقی بود که در بازی دوستانه تیم ملی بزرگسالان با تیم امید رخ داد. از چند روز قبل خبرهایی درباره احتمال حضور زنان در این بازی دوستانه منتشر می‌شد. هر روز که به روز برگزاری بازی نزدیک‌تر می‌شدیم احتمال وقوع این اتفاق بیشتر می‌شد اما در نهایت یک روز قبل از بازی رسما اعلام شد که این بازی بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد و طبیعتا حضور زنان هم منتفی است. ساعتی بعد از این اعلام این خبر هم خبر تعلیق فدراسیون فوتبال منتشر شد و به همین دلیل همه به این نتیجه رسیدند که این دو ماجرا با هم مرتبط هستند. اما واقعیت چیز دیگری است. حضور نداشتن زنان به عنوان تماشاگر در ورزشگاه‌ها باعث تعلیق هیچ فدراسیونی نخواهد شد. تبعات این اتفاق، عدم میزبانی بازی‌های خانگی و بازی در کشور ثالث خواهد بود. بدترین پیامد این ماجرا هم ندادن میزبانی تورنمنت‌های بین المللی به این کشورهاست.

چرا فیفا به ماجرای زنان حساس شده است؟

اما چرا روز دوشنبه همه حدس و گمان‌ها درباره تعلیق به سمت ماجرای راه ندادن زنان به استادیوم رفت؟ واقعیت این است که این موضوع در یکی دو سال اخیر جنجال های زیادی را در ایران به راه انداخته است. حضور زنان و دختران با گریم مردانه، دستگیری آن‌ها توسط نیروی انتظامی و هجوم زنان علاقمند به فوتبال به سایت فیفا و صفحات این سازمان در شبکه‌های اجتماعی باعث شده فیفا روی این موضوع حساس شود. مقامات فیفا به کرات از فدراسیون فوتبال ایران خواسته‌اند مقدمات حضور زنان در استادیوم‌های ایران فراهم شود. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در این مدت اقداماتی انجام داده‌اند که نه تنها ناکافی بوده بلکه به وضوح از روی اجبار فیفا و ترس از جریمه‌های احتمالی بوده است. در سال گذشته دو بار زنان توانستند وارد استادیوم آزادی شوند. یک بار بازی دوستانه تیم‌های ملی ایران و بولیوی و بار دیگر در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم‌های پرسپولیس و کاشیما آنتلرز. در بازی پرسپولیس و کاشیما، هم جیانی اینفانتینو رئیس فیفا حضور داشت و هم شیخ سلمان رئیس ای اف سی. در آن روزها اینفانتینو با حسن روحانی رئیس جمهور هم دیدار کرد و از او قول گرفت که در آینده‌ای نزدیک زنان بتوانند به طور قانونی و آزادانه وارد استادیوم‌های ایران بشوند.

فعلا دلیلی برای تعلیق وجود ندارد

به این ترتیب مشخص است که فوتبال ایران در صورت راه ندادن زنان به ورزشگاه‌ها تعلیق نخواهد شد. فعلا دلیل دیگری هم برای تعلیق وجود ندارد. نه دولت در امور فدراسیون دخالت دارد و نه اتفاقی برای کمیته ملی المپیک افتاده است. اما فیفا روی فدراسیون فوتبال ایران حساس شده است و می‌تواند به بهانه‌های محدودیتهایی را برای ما ایجاد کند. مثلا یکی همین مساله راه ندادن زنان به ورزشگاه‌ها. اما مساله دیگر تعدد پرونده های انضباطی فوتبال ایران در کمیته انضباطی فیفاست. همین چند روز پیش فدراسیون فوتبال با کارلوس کی روش تسویه حساب کرد تا پرونده شکایت این مربی از فدراسیون بسته شود. اما در همین هفته‌ای که گذشت برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر مربیان سابق پرسپولیس و استقلال هم به فیفا شکایت کرده‌اند. ماجرای شکایت پروپئیچ از استقلال هم هنوز ادامه دارد و ممکن است تبعات بدی برای این تیم داشته باشد. تعدد این پرونده‌ها باعث شده فیفا چند بار تذکراتی در این باره به فدراسیون فوتبال بدهد. اگر این ماجراها ادامه داشته باشد شاید فیفا واکنش شدیدتری نشان بدهد.

 

سازندگی

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-07-17 17:31:00
نظر دهید

۱ نظر
ایلدروم
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸، ۱۷:۴۴
تو این اوضاعی که قیمت ها داره لحظه ای جا به جا میشه و حوقوق اکثر ایرانیان زیر خط فقر هست و رفاه داره از زندگی مردم میره چزا باید ورود خانم ها به استادیوم ها بحث اول مملکت باشه؟مردم و نفهم گیر آوردید؟!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر