فهرست
خط میانی تیم ملی؛ کمربندی که سگک ندارد
خط میانی تیم ملی؛ کمربندی که سگک ندارد

خط میانی تیم ملی؛ کمربندی که سگک ندارد

آی اسپورت - خط هافبک تیم ملی بزرگترین معمای ایران در دوره گذار است. آنجا که تا همین چند ماه گذشته نقطه قوت تیم ایران محسوب می‌شد اما در دوره گذار و دگردیسی این نقطه قوت رنگ باخته و بدل به یک علامت سؤال پررنگ شده.

در سال‌های انتهایی حضور کارلوس کی‌روش در ایران سعید عزت‌اللهی مهم‌ترین قطعه این پازل بود. کی‌روش با همان تیزبینی و فراستی که از او سراغ داشتیم، بعد از بازنشستگی زوج رویایی آندو - نکو، خیلی زود یک شماره ۶ مدرن را برای جانشینی این دو ژنرال کلیدی پیدا کرد و ساخت. یک هافبک خوش قد و بالا و با استایل متفاوت که بدل به نگین انگشتری هافبک ایران شد. عزت شاید متفاوت‌ترین هافبک این سال‌های تیم ملی بوده. مردی که جنس فوتبالش با دیگر هافبک‌های دفاعی فوتبال ایران تفاوت دارد و تمامی تعاریف کلیشه‌ای و سنتی از این پست را دگرگون کرده. سعید یک شماره ۶ واقعی است که فوتبال را مدرن بازی می‌کند و این مدرنیته در کلیه اجزای فوتبالش و نمایشی که ارائه می‌دهد، هویداست. از بازی درگیرانه و تخریبی گرفته که به نوعی با یک ظرافت آمیخته شده تا طراحی حمله و پاسوری که باز هم المان‌های یک نمایش مینیاتوری را دارد.

محصولی که سعید در تیم ملی ارائه می‌داد، ساخته و پرداخته کی‌روش بود و او از عزت یک هافبک دفاعی مدرن ساخت. مردی که غیبتش در جام ملت‌های آسیا یکی از دلایل کلیدی ناکامی تلخ ایران بود. عزت‌اللهی در دوره جدید تیم ملی هنوز به دلیل مصدومیت مدت‌هاست دور از مستطیل سبز است و همین سبب شده قافیه را به تازه‌واردهایی مثل احمد نوراللهی واگذار کند. هافبکی که در پست شماره ۶ بازی می‌کند اما هرگز یک ۶ کلاسیک نیست و میل وافرش به حضور در زمین حریف، جای او را در این پست اغلب خالی نشان می‌دهد. مشکلی که البته پرسپولیس نیز با آن دست به گریبان است.

در کنار او امید ابراهیمی با وجود حضور در اروپا هنوز سیر نزولی را طی می‌کند و نتوانسته به کیفیت سابق خود بازگردد و بدل به همان هافبکی شود که در جام جهانی روسیه دیدیم. جایی که میخ خود را در زمین کوبید. علی کریمی با وجود اینکه استانداردهای یک هافبک مدرن را دارد اما جنس فوتبالش عاری از شور، هیجان و تحکم لازم برای پست شماره ۶ است. مردی که کی‌روش برای پر کردن جای خالی عزت در نخستین بازی جام جهانی روی او سرمایه‌گذاری ویژه‌ای داشت اما جواب لازم را نگرفت.

در این پست تنها بازیکن استاندارد احسان حاجی‌صفی است که جنس فوتبالش و کیفیتش از او یک هافبک ممتاز ساخته. مردی که هافبک دفاعی شدنش را مدیون نگاه کی‌روش هستیم. احسان شاید تنها دارایی ما در این پست باشد و برای تیمی که با دو هافبک دفاعی شناور با شرح وظایف متفاوت و مضاعف بازی می‌کند، این موجودی کافی نیست. نتیجه همین خلأ، مشکلی است که در میانه میدان تیم ملی می‌بینیم. یک خلأ و یک حفره بزرگ که در جدی‌ترین بازی دوران ویلموتس عیان می‌شود و بابت آن تنبیه می‌شویم. خط هافبک تیم ملی با این مشکلات و این خلأ، حالا مثل کمربندی شده که گویی سگک ندارد.

 

۵ ۱  
آی اسپورت
2019-11-11 23:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
سجاد
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸، ۰۱:۴۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر