فهرست
کلاس مربیگری یا بنگاه معاملات!
کلاس مربیگری یا بنگاه معاملات!

کلاس مربیگری یا بنگاه معاملات!

استیون جرارد - کاپیتان بزرگ سال‌های اخیر آنفیلد - به لیورپول بازگشته تا پستی در آکادمی بگیرد و شاید روزی جا پای مربیان بزرگ بگذارد. همین چند روز پیش بود که او مصاحبه‌ای با رسانه‌های انگلیسی انجام داد و حرف‌های روشنی زد که پیام‌های بسیاری دارد: «اینکه بازیکن خوبی بوده‌اید، دلیل نمی‌شود که مربی خوبی باشید!» اما شاهکار مصاحبه جرارد در این جملات خلاصه می‌شود: «نامی که در زمان بازیگری پشت پیراهن‌تان بود، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. من فرصت این را داشتم که در لیگ برتر مربی شماره یک یا شماره 2 یک تیم باشم اما درک می‌کنم که اگر فرصت را در زمان اشتباه قبول کنید و بر مبنای شهرت خود جلو بروید، ممکن است شکست سنگینی بخورید. نمی‌خواهم اسم بیاورم اما زیاد دیده‌ام مربیانی را که نابالغانه و براساس شهرت زمان بازیگری مسوولیتی را قبول کرده‌اند و ناکام شده‌اند چون بازیکن خوب بودن به این معنا نیست که مربی خوبی می‌شوید.»

همین چند روز پیش بود که کمیته آموزش برای مربیان درجه یک ایران کلاس آموزش ترتیب داد. مدرس کلاس، گری فیلیپس بود که سال‌ها بدنساز باشگاه اورتون بوده و با تلاش‌های فراوان اتحادیه فوتبال انگلیس موافقت خود را برای حضور این مدرس در ایران اعلام می‌کند. قرار می‌شود مربیانی که مدرک گرفته‌اند و در لیگ برتر سابقه کار دارند، پای درس فیلیپس بنشینند. شاگردان کلاس عبارت بودند از: علی دایی، علیرضا منصوریان، عبدا... ویسی، مهدی تارتار، هادی طباطبایی، محمود فکری، اکبر میثاقیان، نادر دست‌نشان، مجتبی حسینی، فراز کمالوند، سیروس پورموسوی، رضا مهاجری و...!

در همان روزهای اول، خبرهای ناخوشایندی از کلاس بیرون می‌آید؛ اینکه مربیان حال و حوصله گوش دادن به حرف‌های مرد انگلیسی را ندارند و سرشان به کارهای دیگری گرم است. روز نخست کلاس از 8 صبح شروع می‌شود و تا ساعت 16 ادامه پیدا می‌کند. مربیان در همان جلسه اول خسته شده‌اند و خواستار تغییر ساعت هستند. حرف‌شان به کرسی می‌نشیند و کلاس روز دوم 2 ساعت کمتر می‌شود و مدرس ساعت 14:00 مربیان را آزاد می‌کند. اما باز هم نق زدن و اعتراض کردن ادامه پیدا می‌کند و روز بعد کلاس ساعت 12 تمام می‌شود. مدرس وقتی بی‌تفاوتی شاگردان کلاس را در جلسه بعد می‌بیند، پیش از ظهر اعلام می‌کند که اگر خسته شده‌اید، درس را تمام کنم و همه مربیان متفق‌القول با این پیشنهاد موافقت می‌کنند. آقای مدرس هم که بی‌میلی را می‌بیند، تهران‌گردی را ترجیح می‌دهد و راهی برج میلاد می‌شود تا از این سفر لااقل نهایت بهره را برده باشد.

این کلیت ماجرا بود که ما را کنجکاو کرد و دستمایه گزارشی شد تا سراغ مربیان حاضر در کلاس برویم تا به نکات جالب و تازه‌ای برسیم.  تماس با برخی از مربیان حاضر در کلاس نتایج جالبی در پی داشت؛ جالب که چه عرض کنیم، کمی نگران‌کننده و هولناک برای فوتبال ایران. می‌گویند یکی از مربیان در طول کلاس مشغول خرید و فروش دلار و ارز بوده و اصلا حواسش به موضوعات درس نبوده. یکی دیگر از مربیان مدام با موبایل به بیزینس‌های کلانش رسیدگی می‌کرده و حواسش به ترخیص کالاها از گمرک و فروش و مرجوعی جنس‌ها بوده. دو مربی دیگر که بغل دست هم نشسته بودند، 2 روز تمام بر سر جابه‌جایی بازیکن در نقل و انتقالات حرف می‌زدند که تو این دو بازیکن را به ما بده و در عوض فلان بازیکن را از تیم ما بگیر. سوای چرت زدن و خوابیدن برخی مربیان که در اندک عکس‌های منتشر شده از کلاس هست، یک جمله از یکی از مربیان حیرت‌انگیز است. در روز پایانی کلاس، آقای مربی در جمع بگو و بخند مربیان می‌گوید: «گنده این مدرس‌ها، روته مولر است که در آلمان مدرک تمام مربیان، از یوآخیم لوو تا کلوپ را امضا می‌کند. روته مولر دستیار من بود. گفت 2 تا تعویض کن، بازی برده را در آزادی جلوی 100 هزار نفر باختیم.»


 
کلاس مربیگری حرفه‌ای فوتبال به اتمام رسید و مربیان شاد و خندان به تیم‌های خود بازگشتند. کلاسی که محور آن بدنسازی بود و مدرسش گری فیلیپس معروف از باشگاه اورتون. اندک مربیانی که از کلاس نت برداشتند و حواسشان به درس بود، می گفتند که چیزهای زیادی از کلاس آموخته‌اند. نکته جالب کلاس این بوده که آقای مدرس وقتی موضوعی را توضیح می‌داده، اغلب مثال‌هایش از باشگاه منچستر بوده و کارلوس کی‌روش که در منچستر کی‌روش فلان کرد و کی‌روش بهمان کرد و به گونه‌ای از سرمربی فعلی تیم ملی در تحول منچستر یاد می‌کرده که تا امروز کسی درباره او در ایران اینچنین حرف نزده است.

حالا دو موضوع است که حسابی فکر ما را مشغول کرده؛ نخست جمله اولیه استیون جرارد که اگر بازیکن خوبی بوده‌اید، دلیل نمی‌شود که مربی خوبی باشید و فریب اسمی که پشت پیراهن‌تان در زمان بازیگری ثبت شده را نخورید که شهرت آن در مربیگری هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

نکته دوم در خصوص کی‌روش است؛ وقتی یک از مهم‌ترین مدرسان فوتبال انگلیس که به سراسر دنیا سفر می‌کند و همین مسائل را آموزش می‌دهد، در طول اغلب بحث‌ها از کارلوس کی‌روش مثال می‌آورد و توضیح می‌دهد، این پرسش پیش روی ما قرار می‌گیرد که در 5، 6  سال، فوتبال ایران جز رسیدن به جام جهانی و قرار گرفتن در صدر آسیا، چه چیزی از سرمربی تیم ملی آموخته است؟

این همه هزینه کرده‌ایم و یکی از بزرگترین مربیان دنیا را به خدمت گرفته‌ایم اما مربیان ما در تمام این سال‌ها شاید حتی یک نکته از کی‌روش فرا نگرفته‌اند به کنار، مقابل او ایستاده‌اند و سرمربی تیم ملی را می‌کوبند و گاهی جوری نقد می‌کنند که انگار او هیچ نمی‌داند پول مفت از کشور ما می‌گیرد. این موضوعات به طور جداگانه قابل بحث است اما موضوع گزارش ما این نیست بلکه همه حرف ما این است که چرا مربیان که اغلب ستاره‌های دوران بازیگری بوده‌اند در قبال آموزش تا این حد مقاومت می‌کنند و یکی از بهترین کلاس‌های آموزشی ممکن در دنیای فوتبال را به سخره می‌گیرند و به یک دورهمی تبدیل می‌کنند. این غم‌انگیزترین نکته کلاس است.

۲۰ ۳  
آی اسپورت
2017-02-01 11:09:00
نظر دهید

۳ نظر
1
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۰۵
بسیار عالی
۷
آرش 6
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۲۷
بیچاره مردمی که برای این ها گلو پاره میکنند و فحاشی میکنند

یه مشت دزد که بجای اینکه رو تیمشون کار کنند به فکر تجارت هستند

بعد عدم نتیجه گیری خودشون رو میندازند گردن داور و دستهای پشت پرده و فحش بهش میدند

بعد جایی که گند میزنند میاند مصاحبه تلویزیونی خودشون رو انکار میکنند و میگند یه عده میخواند رابطه بین من و طرفدارهای پرسپولیس رو خراب کنند
۶
خراب مورينيو
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۰۸
همه زندگي جنگ بين كلاغ هاي بي هنر و طوطي هاي هنرمنده ... اونور داستان آدم هاي پر حرف بد صداي حاضري خور و تنبل و بي هنر و صد البته حسسسسود !!! و اينور داستان انسان هاي هنرمند پركار با انبوهي از سنگلاخ و دست انداز و تحمل شنيدن صداي كر كننده كلاغ ها .... اين فوتبال از دست اين كلاغ ها نابود شده به جنازه اش رحم كنيد كلاغ هاي زيباي باصطلاح محترم و كالت به كالتي !!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر