فهرست
ورنر؛ ستاره‌ای جاه‌طلب
ورنر؛ ستاره‌ای جاه‌طلب

ورنر؛ ستاره‌ای جاه‌طلب

آی اسپورت - چه از این موضوع خوشتان بیاید چه از آن متنفر باشید؛ در حال حاضر لایپزیگ در صدر جدول بوندسلیگا آلمان قرار دارد و قهرمان نیم فصل این لیگ شده است. در فصل جاری بسیاری از بازیکنان این تیم نمایش خوبی داشتند و نسبت به فصول گذشته پیشرفت کرده‌اند اما پیشرفت «تیمو ورنر» را نمی‌توان هم‌رده و هم‌تراز با سایر بازیکنان قلمداد کرد؛ کسی که روند صعودی خارق‌العاده از خود به جای گذاشته و توانسته خود را به عنوان ستاره اصلی و بزرگ تیم مطرح کند.

ورنر در دو فصل گذشته گاهی نبوغ خود را به تصویر می‌کشید اما در مجموع بازیکنی کم‌خطر ظاهر میشد اما در این فصل تولدی دوباره را به نمایش گذاشته است. شاید استفاده از عبارت «تولد دوباره» برای مهاجمی که فصل گذشته در بوندسلیگا آلمان ۱۶ گل و ۹ پاس گل از خود به ثبت رساند چندان درست نباشد چرا که چنین آماری در یکی از 5 لیگ معتبر اروپایی، کاملاً قابل قبول است اما ورنر در دو فصل گذشته تنها سایه‌ای از آن مهاجم فصل ۲۰۱۶ را که با زدن ۲۱ گل به تیم لایپزیگ کمک کرد تا بایرن مونیخ را به چالش بکشد و به مقام نایب قهرمانی دست پیدا کند، روی پرده برد.

فصل گذشته عملکرد تیمو تحت سایه هم‌تیمی خود «یوسف پولسن» دانمارکی قرار گرفت؛ کسی که توانست با زدن ۱۵ گل بهترین آمار فردی خود را ثبت کند. ورنر هرگز مانند یک مهاجم تک فصل نبود اما از اینکه بخواهیم او را یکی از بهترین مهاجمان اروپا نام ببریم، فرسنگ‌ها فاصله داشت.

سوار بر ماشین زمان می‌شویم و به همین نقطه از زمان می‌آییم؛ مهاجم تیزگام آلمانی حالا ۱۸ گل به ثمر رسانده و تا همین مقطع از فصل از آمار 2 فصل گذشته خود پیشی گرفته است. ورنر در این فصل، ۶ پاس گل هم برای هم‌تیمی‌هایش ارسال کرده تا با فراغ بال بتوانیم او را با توجه به آمار و ارقامش به نوعی روی فرم‌ترین مهاجم حال حاضر اروپا معرفی کنیم. او اکنون در حال سپری کردن بهترین فصل دوران فوتبالی خود است و این اتفاق چندین دلیل دارد:

اصلی‌ترین دلیل این اتفاق می‌تواند تغییر پست بازی تیمو تحت هدایت سرمربی جدید تیم لایپزیگ باشد؛ مهاجم آلمانی پس از ثبت دبل برابر دورتموند در هفته شانزدهم بوندسلیگا، رو به خبرنگاران گفت: «تحت هدایت جولیان ناگلزمن تنوع بازی من بالا رفته است.»

او به تازگی پست خود در لایپزیگ را یک هافبک هجومی توصیف کرد که این مسئله به خوبی در عملکردش مشهود است. در واقع ورنر نه تنها در این فصل گل‌های بسیاری به ثمر رسانده بلکه به هم‌تیمی‌هایش هم در امر گلزنی کمک کرده است. مهاجمی که فصل گذشته به دنبال دیکته کردن بازی خود در تیم بود حالا با تغییر پست به حدی پخته شده که می‌گوید: «فکر می‌کنم که ارسال پاس گل نقطه قوت من هستند.»

ورنر عادت داشت که توپ را دریافت کند و بدون در نظر گرفتن هم‌تیمی‌هایش - که شاید حتی در موقعیت بهتری نسبت به او قرار داشتند - به پیشروی ادامه دهد و در نهایت ضربه خود را بزند ولی حالا بیشتر از گذشته در خدمت تیم است. او به تازگی در مصاحبه‌ای گفت: «ما توانستیم این باور را که من گلزن اصلی تیم هستم کنار بگذاریم. من می‌خواهم از هم‌تیمی‌هایم در میدان حمایت کنم. بچه‌ها می‌دانند که هنگامی که من را در موقعیت قرار دهند من با خوشحالی آن را برایشان جبران می‌کنم.»

ورنر فصل گذشته با مدافع آخر حریف شانه‌به‌شانه حرکت می‌کرد و این امر نحوه بازی او را برای حریفان قابل پیش‌بینی ساخته بود ولی حالا تیمو آزادی عمل بیشتری در نیمه زمین حریف دارد و به مهاجم غیرقابل پیش‌بینی تبدیل شده که همین مسئله از او یک بازیکن خطرناک ساخته است.

تغییر بازی ستاره آلمانی در پیروزی ۸-۰ برابر ماینتس کاملاً مشهود بود؛ دیداری که تیمو توانست در گلزنی و گل‌سازی هت‌تریک کند. ضمن اینکه در دو گل دیگر تیمش نیز نقش بسزایی داشت. او در دو گل دیگر تیمش آغازگر حمله بود و نقش یک هافبک پست شماره ۱۰ را به خوبی ایفا کرد. ورنر در پست جدیدش از کناره‌ها به مرکز می‌زند و می‌تواند برای خود موقعیت گلزنی یا گل‌سازی فراهم کند. به همین دلیل است که در این فصل به کابوس هر مدافعی در فوتبال آلمان تبدیل شده. ضمن اینکه از زمان‌بندی مناسبی هنگام استارت‌هایش بهره می‌برد تا در بهترین زمان پشت مدافعان قرار بگیرد.

جالب‌تر اینکه فرم خوب تیمو به تمام بازیکنان لایپزیگ نیز کمک کرده؛ «کریستوفر انکونکو» خرید تابستانی لایپزیگ حالا در فوتبال آلمان به شکوفایی رسیده و بیش از هر بازیکن دیگری در این فصل توانسته برای ورنر موقعیت‌سازی کند.از طرفی «امیل فورسبرگ» بازی‌ساز سوئدی هم که فصل گذشته اسیر مصدومیت‌ها بود این فصل توانسته باز هم پشت سر تیمو همچون گذشته بدرخشد. «مارسل سابیتزر» اتریشی هم بهترین فصل خود را سپری می‌کند.

ورنر همیشه سرعت بالایی داشته اما او در این فصل توانسته از آن به نحو احسنت استفاده کند. هتریک او برابر مونشن گلادباخ گواهی بر این مسئله است؛ دیداری که در هر سه گل، با سرعت بالا از «ماتیاس گینتر» و «نیکو الودی» گذشت. در حقیقت در صحنه هر سه گل، تیمو مالکیت توپ را هنگامی در اختیار گرفت که از هر دو مدافع مرکزی حریف عقب بود اما زمانی که توپ را به تور دروازه حریف چسباند، از آنها چندین متر جلوتر قرار داشت.

دیگر جنبه بازی ورنر که او را از سایر مهاجمان متمایز ساخته، استفاده بهینه از موقعیت‌های تک‌به‌تک است. او از قدرت تمام‌کنندگی وحشتناکی بهره می‌برد. به گل‌های او در این فصل نگاه کنید؛ عبور از دروازه‌بان و به لرزه در آوردن تور دروازه حالا یکی از کارهای عادی او محسوب می‌شود. هنگامی که در موقعیت قرار می‌گیرد، به‌خوبی تصمیم درست را اتخاذ می کند. به عنوان مثال در جدال با دورتموند که با تساوی ۳-۳ به اتمام رسید، ورنر روی پاس رو به عقب اشتباه «یولین وایگل» صاحب توپ شد و بدون عجله و به راحتی با عبور از «رومن بورکی» دروازه زنبورها را فرو ریخت.

او از هوش بالایی نیز برخوردار است و به لطف همین خصیصه به سرعت با شرایط تطبیق پیدا می‌کند و در استفاده از اشتباهات حریف سرعت عمل بسیار بالایی از خود بروز می‌دهد. این در حالی‌ست بسیاری از بازیکنان که از سرعت بالایی برخوردار هستند، گاهی در واکنش به اتفاقات میدان عکس‌العمل کندی دارند.

افزون بر تمام این مسائل تیمو یک بازیخوان ذاتی است. او ریسک را می‌پذیرد و اکثر اوقات ریسک‌هایش در بازی‌خوانی به نتیجه می‌رسد. صحنه گل دوم او به دورتموند را در ذهن خود مرور کنید؛ بازیکنان لایپزیگ بعد از از دست دادن توپ به سمت زمین خودی می‌روند تا فرم دفاعی بگیرند. ورنر اما پشت مدافعان دورتموند در شرایط آفساید باقی می‌ماند. در همین حین «یولین برانت» بی‌خبر از کمین ورنر، پاس رو به عقب می‌فرستد. مهاجم آلمانی در این لحظه با یک توپ‌ربایی و سپس فرو ریختن دروازه بورکی، نشان داد عاشق ریسک کردن و به مزه کردن طعم شیرین میوه آن است.

ورنر حالا برای کسب عنوان آقای گلی بوندسلیگا با «روبرت لواندوفسکی» رقابتی پایاپای دارد، ستاره‌ای که از دید او هم سطح با «لیونل مسی» و «کریستیانو رونالدو» است. همین رقابت شانه‌به‌شانه با چنین مهاجمی می‌تواند گواهی بر پیشرفت و سطح فوق‌العاده تیمو باشد. او حالا به دنبال اثبات بیشتر خود است و دوست دارد به زودی خود را به عنوان بهترین مهاجم نوک فوتبال جهان معرفی کند. اتفاقی که هرگز دور از دسترس نیست.

 

سازندگی 

۳    
آی اسپورت
2020-01-16 10:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر