فهرست
تیم ملی ایران؛ الگوی فوتبال عربستان
تیم ملی ایران؛ الگوی فوتبال عربستان

تیم ملی ایران؛ الگوی فوتبال عربستان

آی اسپورت - تصمیم فدراسیون فوتبال عربستان غافلگیرکننده بود. فدراسیون و وزارت ورزش این کشور به این نتیجه رسیدند برای آماده‌سازی بهتر، ملی‌پوشان را در نیم‌فصل دوم به باشگاه‌های اروپایی منتقل کنند. این تصمیم از آن جهت عجیب است که مقامات فوتبال عربستان در سال‌های گذشته مخالف انتقال ستاره‌های فوتبالشان به کشورهای اروپایی بودند و برای رونق بیشتر لیگ ترجیح می‌دادند آنها در باشگاه‌های داخلی بازی کنند، ولی در آستانه جام جهانی 2018 تغییر رویه داده‌اند و حتی حاضرند برای این انتقال با لالیگا قرارداد ببندند و احتمالا هزینه‌هایی را هم تقبل می‌کنند.

فوتبال عربستان در سال‌های گذشته با افت شدیدی روبه‌رو شده و امسال بعد از 12 سال توانست به جام جهانی برسد. می‌توان بخشی از این افت را نتیجه سیستم بسته فوتبال این کشور دانست که به طور سنتی مخالف خروج بازیکنانش بوده، ولی حالا دیگر چاره‌ای جز تن دادن به اقتضای فوتبال ندارند و ترجیح می‌دهند نسل جدید قبل از حضور در مهم‌ترین میدان جهانی کمی آبدیده شود.

موفقیت سال‌های اخیر تیم ملی ایران در رویکرد جدید فوتبال عربستان بی‌تاثیر نیست. اولویت کی‌روش بازیکنانی است که در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند و معتقد است که آنها در شرایط تمرینی و مسابقه‌ای بهتری هستند و نسبت به بازیکنان داخلی آماده‌ترند. او حتی بازیکنان شاغل اروپا که کمتر بازی می‌کنند را هم به تیمش دعوت می‌کند و البته جست وجوی دقیقی برای پیدا کردن فرزندان مهاجران ایرانی دارد. سیاست کی‌روش در ابتدا با مخالفت‌هایی روبه‌رو شد و برخی آن را نشانه لجبازی با مربیان لیگ برتری می‌دانستند، ولی نتایج خوب تیم ملی نشان داد که حق با مربی پرتغالی است.

یکی از بازیکنان کره‌ای قبل از بازی سئول گفته بود که بازیکنان ایرانی از نظر قدرت بدنی و استقامت شبیه اروپایی‌ها هستند و ایران را اروپایی‌ترین تیم قاره آسیا نامیده بود. بی‌جهت نیست که تیم ملی در این سال‌ها در قاره شکست‌ناپذیر بوده و تیم‌های شرق و غرب نمی‌توانند راه شکست این تیم را پیدا کنند. بازیکنانی که به فوتبال اروپا می‌روند این فرصت را دارند که با بهترین‌ها تنه به تنه شوند و برای ماندن در این سطح چاره‌ای جز برطرف کردن ضعف‌های بدنی و فنی‌شان ندارند. بازیکنانی مثل آزمون، محمدی و جهانبخش در این مدت متحول شده‌اند و برای بازیکنان جوانی که در فوتبال بیش از کسب درآمد به فکر پیشرفت باشند، الگوی مناسبی به شمار می‌روند.

قاره آسیا حتی در مقایسه با آمریکای مرکزی لژیونرهای کمتری دارد و شاید همین یکی از دلایل عقب‌ماندگی فوتبال این قاره باشد. وقتی ورزش عربستان با نگاه سنتی‌اش راه آماده‌سازی را در مهاجرت بازیکنانش حتی به شکل دستوری می‌بیند، یقین پیدا می‌کنیم که تصمیم بازیکنان جوان تیم ملی در سال‌های اخیر درست بوده و احتمالا دورنمای فوتبال قاره در آینده همین خواهد بود.  

 

۹ ۷  
آی اسپورت
2017-10-24 11:37:00
نظر دهید

۷ نظر
ویلی
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۴۹
تیترو اصلاح کنید بهتره بگید تیم "کیروش" الگوی فوتبال عربستان....تیم ملی مثل یه گلخانه میمونه وسط شوره زار، تمام اعتبارش متعلق به کیروشه
خوزستانی با افتخار
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۰۶
شما چرا تا اسم عربستان سعودی میاد سرو کله نشون میدی ؟
عربستان سعودی حالا حالاها باید تلاش کنه تا به فوتبال ایران برسه
فکر میکنی الهلال و ال فلال با بازیکنان عربستانی به فینال رسیدن ؟
به والله اگه این پولی که عربستان سعودی داره خرج میکنه سوریه و سودان خرج میکردن قهرمان جهان میشدن
در هیچ رشته ورزشی دیگه هم نه مقامی دارن نه استعداد
دریغ از یک مدال در المپیک
شاید با پول نفت و حج و کعبه و ... به پیشرفتهای اقتصادی و مادی رسیدن اما مطمئنا حالا حالاها به تیم ملی ایران نمیرسن
۷
...
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۲۲
داداش مطمئنی تیم ملی ما رو میگی؟؟ فکر کردم داری از آلمان یا برزیل صحبت میکنی؟ تیم ملی ما جز صعود از یک گروه ساده با یک فوتبال دفاعی مگه چی ارائه داده که تو اینطور ذوق مرگ شدی؟؟!!
۸
....
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۵۶
به خوزستانی با افتخار
عربستان سه دوره قهرمان جام ملتها و چند دوره حضور در جام.جهانی و صعود از گروه هم داره.من تعصبی رو فوتبال عربستان ندارم ولی اینطور هم که میگی نیست.اونا هم بازیکن های درجه یکی تو اسیا داشتن.از دروازه بان گرفته تا فوروارد و هافبک.تو اگه قصدت بزرگ کردن فوتبال ایرانه که بزرگ هم هست نیاز به کوچک کردن عربستان نیست.تیم عربستان از سال 86 تا 98 قدرت مطلق اسیا بود.تعصب چسم بسته بیشتر به خودمان لطمه میزنه
۳
ویلی
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶، ۰۶:۲۵
"خوزستانی با افتخار" دوست عزیز چشم بسته غیب میگی خوب معلومه سوریه و سودان و هرکشوری با خرج کردن اصولی میتونه پیشرفت کنه در ضمن یه جوری میگی با پول نفت انگار نظام مقدس داره هوش مصنوعی و شاتل فضایی صادر میکنه!! شما جای آتش به اختیار آبکی و گیر دادن به امثال بنده برو با خودت خلوت کن ببین چطور چند کیلومتر اونورتر از شما تو کویت همسن و سالات چطور دارن زندگی میکنن و شما داری چوب چیو میخوری....البته اگه فشار و استرس زندگی در فقر و تنگنا و البته ریزگردها اجازه تفکر بهت بده!!
علی
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۰۸
سردار آزمون هم با عقد قرارداد ما با تیم های روسی در حال بازی کردن در لیگ این کشور هست! یعنی ما پول دادیم به روسها!!!
مهدی طارمی هم به جرم پرسپولیسی بودن اجازه بازی در لیگ های معتبر جهانی را ندارد!
۳ ۱
ali
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۵۸
حالت خوبه توووووووو؟؟؟پول دادیم به روس ها؟ جرم مهدی طارمی چیه؟
داداش داری اشتباه می زنی!
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر