فهرست
علاقه استراماچونی به مهاجمان در سایه
علاقه استراماچونی به مهاجمان در سایه

علاقه استراماچونی به مهاجمان در سایه

آی اسپورت - استقلال لیگ نوزدهم بدون شک مرموزترین و پیچیده‌ترین تیم‌هایی خواهد بود که در تمام ادوار لیگ برتر دیده شده است. تیمی که 15،16بازیکن خود را از دست داده و با مشتی بازیکن جوان و کم نام و نشان گام به عرصه رقابت خواهد گذاشت. گرچه بازیکنانی همچون حسینی، دانشگر، شجاعیان، اسماعیلی و قائدی و تبریزی سابقه بازی در لیگ‌های گذشته را دارند اما حقیقتا جز اسماعیلی هیچ یک جزو حلقه اول بازیکنان استقلال محسوب نمی‌شدند. البته حساب وریا غفوری هم جدا است و او در سال‌های اخیر همواره یکی از کلیدی‌ها بود و شاید بتوان گفت او یگانه بازیکنی است که در نسبت به دیگر بازیکنان تجربه بیشتری داد. این حجم از تغییرات، ترکیبی نو را پدید خواهد آورد. تیمی با نفرات تازه و احتمالا تاکتیکی تازه.

آندره استراماچونی در جریان بازی‌های تدارکاتی استقلال کوشید به ترکیب اصلی نزدیک شود. به احتمال فراوان نیز او لیگ را با بازیکنانی شروع خواهد کرد که طی روزهای اخیر در تمرینات کنارش بودند وعرق ریختند. در واقع اگر بازیکنانی همچون علی کریمی وحتی روزبه چشمی و شاید هم پژمان منتظری به استقلال باز گردند - ویا نفرات دیگر - آنها هم جایی در ترکیب اصلی نخواهند داشت و استرا تیمش را براساس بازیکنان موجود ارنج خواهد کرد.

رویکرد استراماچونی کاملا درست است. ترکیب اصلی باید به بازیکنانی برسد که در روزهای داغ تابستان تمرینات منظمی را سپری کرده‌اند و این تصمیم نادرستی است که بازیکنان تازه از راه رسیده ناگهان در ترکیب قرار بگیرند. احتمالا در روزهای آتی، تعدادی بازیکن جدید در تمرین استقلال دیده خواهند شد که سرمربی استقلال به آن نیز اشاره‌ای داشته است اما بعید است که حضور بازیکنان جدید تاثیری در انتخاب‌های استرا داشته باشد و او لیگ را با بازیکنانی استارت خواهد زد که تمرینات بیشتری رادرکنارش سپری کرده‌اند.

به احتمال زیاد استراماچونی شیوه‌ای را به کار خواهد گرفت که استقلال با آن بیگانه نیست. او روی بازی با روش 1-3-2-4 تاکید دارد. روشی با تک مهاجم و 3 بازیکن هجومی پشت سرش. در این سیستم ظاهرا استقلال دارای یک مهاجم راس است اما در اصل با 3یا 4بازیکن هجومی مقابل حریف قرار می‌گیرد. استراماچونی در بازی‌هایی که با استقلال پشت سر گذاشته علاقه‌اش به بازی با این روش را نشان داده است. او به بازی کردن با مهاجمان در سایه اهمیت می‌دهد. سیستمی در که در اینترمیلان نیز به اجرا در می‌آورد. سرمربی استقلال بر این باور است که داشته‌های کنونی راهی جز بازی با این روش را باقی نمی‌گذارند و باید با همین اصول تاکتیکی به میدان برود.

اما استقلال در این روش از کدام بازیکنان بهره خواهد گرفت؟ اکنون کفه ترازو به سمت این بازیکنان سنگین‌تر است (یکی از میان تبریزی یا دیابانه در راس) و بازیکنانی همچون دشتی، شجاعیان و  اسماعیلی پشت سرش. مسعود ریگی و احتمالا یکی از میان فرشید باقری یا علی کریمی هم می‌توانند ترکیب هافبک دفاعی‌ها را تشکیل دهند.

البته استراماچونی دستش در خط حمله بسیار بازتر از این دایره بازیکنان است. او بلبلی، قائدی و... را برای بازی در پست مهاجم در سایه در اختیار دارد که احتمالا یک بازیکن خارجی هم در روزهای آتی به این جمع اضافه خواهد شد. به نظر می‌رسد استقلال مشکلی در خطوط هجومی نداشته باشد. دست استراماچونی برای ایجاد هر تغییر مثبتی در تیمش کاملا باز است اما شاید آن نقطه‌ای که استقلال را در طول لیگ آزار دهد خط دفاع باشد. جایی که قرار است سیاوش یزدانی و محمد دانشگر به عنوان زوج اصلی در قلب دفاع به کار گرفته شوند و زکی‌پور و غفوری در چپ و راست این منطقه قرار بگیرند. حضور سیدحسین حسینی نیز چندان برای استقلال اطمینان‌بخش نیست اما این دروازه‌بان ظرفیت‌های کافی برای بدل شدن به دروازه‌بانی درجه یک را دارد و شاید در طول فصل به دروازه‌بانی قابل اتکا بدل گردد.

ایران ورزشی

۴    
آی اسپورت
2019-07-17 23:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر