فهرست
فساد مالی در فدراسیون فوتبال
فساد مالی در فدراسیون فوتبال

فساد مالی در فدراسیون فوتبال

آی‌اسپورت- آنچه به‌عنوان خبر حکم محرومیت ۵ ساله علی کفاشیان و عباس ترابیان اعلام شده و البته این حکم با درخواست دو مدیر فدراسیون فوتبال به کمیته استیناف رفته، پرده‌ای از ماجراهای حیرت‌آور مالی در فدراسیون فوتبال است، همان‌چه بارها از سوی خبرنگاران با هزار کنایه و همیشه در لفافه مطرح می‌شد و هیچ‌کس نمی‌توانست قدمی بیشتر به سمت شفاف  شدنش بردارد. 

البته فدراسیون از شفاف گفتن درباره این حکم کمیته اخلاق سرباز می‌زند و قوانین هم اجازه نمی‌دهند که تا بررسی پرونده در کمیته استیناف بتوان درباره‌اش بحث کرد اما اینکه فدراسیون می‌خواهد این پرونده را در مراجع قضایی پیگیری کند، نشان می‌دهد که فدراسیون فوتبال به بازگشت پول‌های به بادرفته فکر می‌کند و مساله فقط ۵ سال محرومیت برای کفاشیان و ترابیان نیست. 

ماجرای شرکت ام‌پی‌سیلوا یا آنچه در قراردادها با این شرکت گذشته، ‌ای کاش در آینده نزدیک شفاف اعلام شود تا فوتبال ایران شفاف‌تر تکلیف خود را با ساختاری که فساد مالی در آن ریشه کرده، بداند. از فدراسیون فوتبال هیچ‌گاه شفافیت مالی در قراردادهای مختلفش ندیده‌ایم. این فدراسیون با برندهای مختلفی برای پوشاک تیم‌های ملی قرارداد دارد و معلوم نیست این قراردادها چه حکایتی دارند و چرا فدراسیون فوتبال خریدار پوشاک از برندهاست. باشگاه‌ها همواره به نحوه دریافت مطالبات خود از محل درآمد تبلیغات محیطی اعتراض دارند و هیچ وقت شفاف نشده که چرا وعده‌های پرداخت عملی نمی‌شوند و چرا تاریخ‌های مشخص‌شده‌ای برای این پرداخت‌ها وجود ندارد. در همین فدراسیون و هیات‌های فوتبال همچنان پول بلیت فروشی در یک سطل جمع می‌شود و هیچ‌کس نمی‌فهمد چه تعداد بلیت به فروش رفته است. 

حالا که فدراسیون فوتبال وارد کارزار شکایت و بازگرداندن وجوه به باد رفته شده، حالا که حکم محرومیت کفاشیان و ترابیان اعلام می‌شود و قدم اول برای فاش‌گویی درباره فساد مالی در فدراسیون برداشته شده، چه خوب اگر این اتفاق به جریانی جدی و سختگیر در این فدراسیون تبدیل شود، جریانی که مو را از ماست بکشد و فقط به وقت اختلافات درون‌سازمانی پرده‌ای از فساد را به مخاطب نشان ندهد. 

کمیته اخلاق یا هر نهاد موظف دیگری بر آنچه در باشگاه‌ها می‌گذرد نیز نظارت و دخالتی ندارد. همین امروز درباره اینکه چرا در باشگاه‌های دولتی قراردادهای بلندمدت با بازیکنان، حق فسخ آسان و بی‌دردسر دارند، بحث کرده‌ایم. این قراردادها چه پشت پرده‌ای می‌توانند داشته باشند و باشگاه‌ها بر اساس چه رابطه‌های پشت پرده‌ای بازیکنان خود را صاحب این فرصت می‌کنند که بدون در نظر گرفتن منافع باشگاه، بتوانند به تیم دیگری منتقل شوند، در حالی‌که قرارداد بلندمدت دارند اما لابه‌لای بندهای قرارداد، یک خط متن ساده می‌تواند سرنوشت چند میلیارد را تغییر دهد. 

فوتبال ایران با ارقام گزاف اداره می‌شود، با بودجه‌هایی که از دل فوتبال در نمی‌آیند اما در فوتبال گردش مالی پیدا می‌کنند و مدیرانی اختیار اقتصادی دارند که در پدید آمدن این سرمایه‌ها نقشی ندارند و به تعبیری قدیمی مدیران هزینه‌اند. در چنین بلبشویی گسترش فساد مالی دور از ذهن نیست اما برای رسانه‌ها همیشه دسترسی به اطلاعات شفاف دشوار است و همیشه باید در لفافه حرف زد و لابه‌لای متن فقط در کنایه چیزی گفت، آنچه برای بررسی میزان فساد مالی قابل پیش‌بینی هرگز کافی نیست.

۶ ۱  
آی اسپورت
2019-06-27 02:16:00
نظر دهید

۱ نظر
محمد یوسفی
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸، ۱۹:۳۳
ای خدا قربانت برم حالا کم کم داره گند بخور بخور ها در میاد و معلوم میشه امثال آقایان کفاشیان ها و ترابیان ها چه دزدیی کردن تو فوتبال و فوتسال ما به امید رسوا شدن این خیانت کاران
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر