فهرست
مبارزه با حریفِ چغرِ بَدبَدن!
مبارزه با حریفِ چغرِ بَدبَدن!

مبارزه با حریفِ چغرِ بَدبَدن!

آی اسپورت - امشب ساعت ۲۱:۱۵ پرسپولیس و پاختاکور ازبکستان در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با هم روبرو می‌شوند. برنده این بازی به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان یا همان فینال غرب آسیا صعود می‌کند. دیگر بازی این مرحله هم ساعت ۱۷:۱۰ النصر عربستان و الاهلی عربستان با هم بازی می‌کنند. پرسپولیس با شکست دادن السد در یک بازی سخت و نفسگیر به این مرحله رسیده و پاختاکور با عبور از سد استقلال پا به این مرحله گذاشته است. شرایط هر دو تیم شبیه به هم است. هر دو بعد از این که لیگ قهرمانان مجددا به راه افتاد ۴بازی در مرحله گروهی انجام دادند و به عنوان صدرنشین از گروه صعود کردند. هر دو هم بازی مرحله یک هشتم را با برد تمام کردند. اما این وسط یک مساله وجود دارد که به نقع پاختاکور است. تیم ازبکستانی یک روز زودتر از پرسپولیس بازی مرحله یک هشتم نهایی مسابقه‌اش را برگزار کرده و به همین دلیل یک روز بیشتر از پرسپولیس فرصت استراحت داشته است. این قطعا کمک بزرگی به تیم ازبکستانی خواهد کرد. به خصوص که شاهد بودیم بازیکنان این تیم در دقایق پایانی بازی مقابل استقلال خستگی در ساق اغلب بازیکنان این تیم مشهود بود. اما این «یک روز استراحت بیشتر» به داد ازبک‌ها رسیده است. پرسپولیسی ها اما از این موهبت بی بهره ماندند و حالا باید بعد از مصاف سنگین با السد به مقابله با تیمی بروند که بازی فیزیکی و درگیرانه محور اصلی بازی‌اش است. 

 

پاختاکور؛ قدرتمند در دفاع و حمله

پاختاکور معمولا با ۱-۳-۲-۴ بازی می‌کند. یعنی ۴ مدافع و دو هافبک تدافعی کارهای دفاعی را انجام می‌دهند. ۳ هافبک تهاجمی و یک مهاجم نوک در ماموریتهای هجومی را بر عهده دارند. الدوربک سویونف دروازه‌بان اول تیم ملی ازبکستان وظیفه حراست از دروازه پاختاکور را بر عهده دارد. او در ۶ بازی مرحله گروهی و یک بازی مرحله یک هشتم نهایی در مجموع ۴ گل خورده که البته دو گل از این ۴ گل را در بازی با الهلال دریافت کرد. اما چون تیم الهلال و نتایجش از جدول گروه حذف شدند آمار گلهای خورده سویونوف به دو گل در ۵ بازی می‌رسد. بنابراین از نظر دفاعی آنها یکی از بهترین تیمهای لیگ قهرمانان هستند. البته در کم گل خوردن پاختاکور نقش مدافعان این تیم هم مشخص است. انظر اسماعیلوف و ایگور کریمتس دو مدافع میانی ازبک‌ها هستند. اولی ۳۵ ساله است و دومی ۲۸ ساله. هر دو هم قدی بالای ۱.۹۰ دارند و این یعنی روی توپ‌های بلند و ارسال‌ها مسلط هستند. خواجه اکبر علیجانوف در دفاع راست بازی می‌کند و فرخ سیفی‌اف در دفاع چپ. در بین این دو سیفی‌اف هم بهتر است هم سابقه بیشتری در پاختاکور و البته تیم ملی ازبکستان دارد. عادلجان خامروبکوف و سردار صابرخودجائف دو هافبک تدافعی پاختاکور هستند. هر دو جوان و بسیار دونده هستند. البته سابقه چندانی در تیم ملی ازبکستان ندارند و این نشان می‌دهد تیم ملی ازبکستان هافبک‌های تدافعی بهتری هم دارد که در تیم‌های دیگری جز پاختاکور بازی می‌کنند. این قسمت از زمین همان نقطه‌ای است که پرسپولیس می‌تواند از آنجا به پاختاکور ضربه بزند. داستانبک خمدموف وینگر راست و جلال‌الدین ماشاریپوف وینگر چپ پاختاکور هستند. ماشاریپوف شناخته شده ترین چهره پاختاکور است که بارها صحبت انتقالش به استقلال مطرح شده اما هرگز به سرانجام نرسیده است. دراپان چران صربستانی هافبک هجومی یا مهاجم کاذب پاختاکور است که بازیکن بسیار باکیفیتی است. او قبل از این که پیراهن پاختاکور را بپوشد با تیم قبلی‌اش یعنی نسف قرشی در مقابل پرسپولیس بازی کرده. او زننده گل تساوی تیمش مقابل استقلال هم بود. ارن دردیوک مهاجم مشهور سوئیسی هم در نوک حمله پاختاکور حضور دارد که نیازی به معرفی او نیست. دردیوک سابقه بازی در بازل سوئیس، بایرلورکوزن و هوفنهایم آلمان و گالاتاسرای ترکیه را دارد. گل دوم پاختاکور مقابل استقلال را هم این بازیکن زد. در مجموع پاختاکور تیم بسیار باکیفیتی است و این کیفیت را در بازی با استقلال هم نشان داد. آمار آن بازی کاملا به سود تیم ازبکی بود و این یعنی پرسپولیس اصلا کار راحتی در این بازی ندارد.

 

پرسپولیس؛ حمله به فینال

واقعیت این است که پیروزی پرسپولیس مقابل السد قطر انتظارات را از این تیم بالا برده است و حالا هیچ چیزی به جز صعود به فینال آسیا هواداران پرسپولیس را راضی نمی‌کند. به خصوص که حالا در لیگ قهرمانان آسیا و در غرب قاره تیم‌هایی مثل الهلال عربستان و الدحیل و السد قطر حذف شده‌اند و مسیر برای صعود به فینال هموار است. با این وجود هنوز دو قدم بزرگ تا فینال آسیا باقی مانده است. اولی بازی امشب در مقابل پاختاکور و دومی بازی آخر در غرب آسیا مقابل برنده بازی النصر و الاهلی عربستان. پرسپولیس برای بازی امشب انگیزه‌های بالایی دارد. پاختاکور در این فصل لیگ قهرمانان دو تیم ایرانی یعنی شهرخودرو و استقلال را حذف کرده اما پرسپولیس نه تنها نمی‌خواهد سومی باشد بلکه قصد دارد با شکست دادن پاختاکور انتقام دو تیم ایرانی از این ازبک‌ها بگیرد. یحیی گل محمدی برای این مسابقه حساس به جز سیامک نعمتی همه بازیکنانش را در اختیار دارد. البته شاید AFC اعتراض پرسپولیس به اخراج نعمتی را بپذیرد و محرومیت او را لغو کند. اما اگر محرومیت نعمتی لغو نشود گل محمدی باید فکری برای دفاع راست تیمش بکند. از دروازه شروع می کنیم. حامد لک با ثبت 4 کلین شیت در 5 بازی آسیایی بسیار مطمئن و باروحیه ظاهر شده و باز هم در دروازه می‌ایستد. محمد حسین کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده زوج موفق قلب دفاع پرسپولیس هستند که در این بازی هم در کنار هم بازی می کنند. سعید آقایی مدافع چپ است. در دفاع راست اگر نعمتی برسد که بازی می کند اما اگر او نرسد احتمالا مهدی شیری که به تازگی به اردوی پرسپولیس پیوسته بازی خواهد کرد. البته خبرها حاکی از آن است که احتمال بخشش نعمتی زیاد است. میلاد سرلک و احمد نوراللهی دو هافبک دفاعی پرسپولیس هستند. بشار رسن و احسان پهلوان جلوتر از این دو نفر و در دو سمت راست و چپ حضور خواهند داشت. وحید امیری و عیسی آل کثر هم در خط حمله بازی می‌کنند. پرسپولیس حالا می داند پاختاکور در پی چیست. مربی هلندی این تیم که در غیاب شوتا آرولادزه که به کرونا مبتلا شده دیروز در نشست خبری گفت: «می‌خواهم گل اول را ما بزنیم و بعداً با تاکتیک خودمان ببینیم چه کار دیگری می‌توان کرد.» این همان چیزی است که پرسپولیس باید مانعش شود.

 

سازندگی 

۴    
آی اسپورت
2020-09-30 19:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر