فهرست
درباره دروازه‌بانی؛ هنر یا جنون ؟
درباره دروازه‌بانی؛ هنر یا جنون ؟

درباره دروازه‌بانی؛ هنر یا جنون ؟

آی اسپورت - روز جهانی هنر و دروازه‌بانی  در یک روز است و این اتفاق چندان عجیب نیست. زمانی  یکی از بزرگان فوتبال گفت: «دروازه‌بان شدن نیاز به جنون دارد!» شاید صحت  این جمله را بوفون در شبی که در آخرین دقیقه بازی پنالتی علیه تیمش  در مقابل رئال مادرید اعلام شد را بیان کرد که مهار پنالتی در دقیقه آخر بازی کار یک انسان نیست. اما چرا جنون؟

در سالهای کودکی آن روزها که فوتبال گل کوچک هنوز رواج داشت و در مدارس بهجای این که سر به سر بچه‌ها بگذارند که چرا اینقدر دنبال آوردن پنهانی موبایل به مدارس هستند به جستجوی این بودند که فضای بیشتری برای ورزش دانش‎آموزان و به خصوص فوتبال‌دوستان باز کنند. رسم بر این بود که یارکشی کنند و باید آن گروه خیلی خوش‌شانس بود که یکی عشق گلری داشته باشد و خودش به درون دروازه برود زیرا معمولا بد‌ترین بازیکن و آن که آخرین نفر باقی‎مانده بود به دروازه تبعید می‌شد و دروازه‌بانان باید چون خدایان عمل می‌کردند و گرنه با باران ناسزا و توهین روبه‎رو می‌شدند .

دروازه‌بانی پرتنش است زیرا هیچ جای بخششی برای او نیست. یک مهاجم می‌تواند موقعیت‌های فراوانی هدر دهد و هافبک‌ها و مدافعین می‌توانند پاس‎های اشتباه زیادی رد و بدل کنند و یا در آفسایدگیری محاسبه خوبی نداشته باشند اما دروازه‌بان با اولین اشتباه تحقیر می‌شود .

دروازه‌بان‌های تاریخی کم نبودند از  لئو یاشین دروازه افسانه‌ای شوروی که آنها را قهرمان اروپا کرد تا گوردن بنکس که قهرمانی جهان با انگلیس‎‌ها کسب کرد و در سال 1970 آن واکنش اعجاب‌انگیزی را در مقابل پله انجام داد که او را وادار به تشویق کرد تا مایر و  توماژفسکی و شوماخر و زوف و داسایف و ژان ماری فاف و چیلاوت و بوفون ...

در دنیای دروازه‌بان‌های مجنون هم دیده‌ایم چون حکایت هیگوئیتا کلمیبائی که خالق آن ضربه " عقرب " شد. البته دروازه‌بان‌هائی هم داشتیم که یک‌تنه یک تیم را از رسیدن به قهرمانی باز داشتند که نمونه بدترین آنها والدایر پرز بود که برزیل بی‌نظیر  جام جهانی 1982 را  نابود کرد. بی‌محبتی بزرگ به دروازه‌بانان این است که همیشه به اشتباهات‎شان مشهورند و کمتر سهمی از جوایز دارند.

در ایران دروازه‌بان‌هائی داشتیم که برترین‌های آسیا هم بودند مردانی چون عزیز اصلی و ناصر حجازی و احمد عابدزاده سرآمد آنها هستند و خاطرات بسیار خوبی را برایمان به ارمغان گذاشتند. باری باید گفت دروازه‌بانان هنرمند هستند و چون خالقان هنر، باید دگراندیشی باشند که بسیاری آن را جنون می‌نامند.

۹    
آی اسپورت
2018-04-16 15:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر