فهرست
دربی آسیایی چه زمانی است؟ سه نبرد در ۲۱ روز
دربی آسیایی چه زمانی است؟ سه نبرد در ۲۱ روز

دربی آسیایی چه زمانی است؟ سه نبرد در ۲۱ روز

آی اسپورت - با حذف نمایندگان عربستان، امارات وازبکستان در مرحله یک چهارم نهایی دو قطبی ایران و قطر به وجود آمده است و تیم‌های پرسپولیس و استقلال از ایران و الدحیل و السد از قطر ۴ تیم برتر منطقه غرب آسیا را در این فصل تشکیل می‌دهند. این نخستین بار در تاریخ لیگ قهرمانان است که استقلال و پرسپولیس به طور همزمان موفق به حضور در این مرحله شده‌اند و اکنون منتظر قرعه کشی این مرحله هستند.

در قرعه‌کشی این مرحله ۳ حالت می‌تواند اتفاق بیفتد که یکی از این ۳ حالت، تقابل دو نماینده ایران و دو نماینده قطر با هم است. هرچند در این شرایط یکی از دو تیم ایرانی حذف خواهد شد ولی برای نخستین بار در تاریخ لیگ قهرمانان، فوتبال ایران ۲ دوره پیاپی دارای نماینده در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان خواهد بود و تکلیف نماینده ایران در مرحله نیمه نهایی با در دربی پایتخت مشخص می‌شود. با این وضعیت، فصلی که با دربی سوپرجام آغاز می‌شود به فاصله کمی با دربی آسیایی همراه خواهد بود و می‌تواند یکی از جذابترین فصول فوتبال ایران لقب گیرد.

امکان نتیجه تساوی در دربی‌های لیگ بعضا از جذابیت این دیدار کاسته است ولی هم دربی سوپرجام و هم دربی آسیایی قطعا باید برنده داشته باشد. دربی به خودی خود حساس‌ترین بازی باشگاهی ایران است. حال برگزاری این بازی در معتبرترین رقابت باشگاهی قاره کهن در شرایطی که تیم پیروز به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه پیدا کند می‌تواند حساس‌ترین جدال تاریخ دو تیم را شکل دهد.

البته اگر قرعه رای به جنگ سرخابی‌ها در مرحله یک‌چهارم نهایی ندهد، پرسپولیس و استقلال برحسب قرعه باید به مصاف یکی از دو تیم الدحیل و السد بروند. هم استقلال و هم پرسپولیس در تنها حضور خود در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به سلامت از این مرحله عبور کردند و در صورت تکرار این موفقیت در اتفاقی بی‌نظیر یک نیمه‌نهایی تمام ایرانی برگزار خواهد شد و این بار دربی پایتخت چهره فینالیست آسیا را مشخص خواهد کرد.

با این اوصاف به احتمال ۵۰ درصد در این فصل از لیگ قهرمانان دو تیم پرسپولیس و استقلال در مرحله یک چهارم نهایی یا نیمه نهایی به دیدار هم می‌روند. به هر حال باید تا ۲ خرداد صبر کرد و دید بر اساس قرعه‌کشی چه سرنوشتی برای تیمهای این مرحله رقم خواهد خورد.

 این امکان به وجود آمده که در فصل ۹۸-۹۷ استقلال و پرسپولیس پنج بار مقابل هم صف‌آرایی کنند؛سوپرجام، دو دربی در اسیا و دو بار در لیگ هجدهم. در این میان شاید سه دربی در فاصله کمی از هم باشد. این موضوع به قرعه کشی لیگ ارتباط دارد و اینکه بازی رفت دو تیم در لیگ هجدهم چه روزی می‌افتد. حال بررسی کنیم اگر دو تیم در آسیا به هم برسند در چه زمانی به مصاف هم خواهد رفت.

ملاقات در یک چهارم نهایی

دیدارهای دور رفت مرحله یک چهارم نهایی ۶-۵ شهریور برگزار خواهد شد و دیدار برگشت در ۲۷-۲۶ شهریور خواهد بود. به این ترتیب اگر ایرانی‌ها در یک چهارم نهایی به هم بخورند، ابتدا دو تیم در ۲۹ تیرماه در دیدار سوپرجام اولین دربی( دربی ۸۷) را برگزار می‌کنند و سپس کمتر از ۴۰ روز دیگر دربی ۸۸ انجام خواهد شد. فاصله بازی رفت و برگشت دو تیم در آسیا هم سه هفته است.

اگر برنامه لیگ هجدهم طوری باشد که بازی رفت دو تیم در آن بازه ۲۱ روزه باشد دو تیم در ۲۱ روز سه بار باهم بازی خواهند کرد که یک اتفاق بی سابقه خواهد بود. یک حالت جذاب دیگری هم وجود دارد؛ دو تیم در یک چهارم به هم بخورند و بازی لیگ‌شان هم قبل از مهرماه باشد. در این صورت دو تیم در کمتر از دو ماه چهار بار باهم بازی خواهند کرد. رفت و برگشت آسیا، سوپرجام و بازی رفت لیگ.

ملاقات در نیمه نهایی

استقلال و پرسپولیس اگر در یک چهارم نهایی با قرعه قطری روبرو شوند و صعود کنند قطعا در نیمه نهایی حریف هم خواهند بود. بازی رفت نیمه نهایی ۱۰-۹ مهر است و بازی برگشت ۳۰ مهر- اول آبان خواهد بود. بازهم یک فاصله ۲۱ روزه بین ملاقات احتمالی سرخابی‌ها در آسیا. بازهم اگر برنامه لیگ هجدهم طوری باشد که بازی رفت دو تیم در این بازه ۲۱ روزه باشد دو تیم در ۲۱ روز سه بار باهم بازی خواهند کرد. در واقع فشرده‌ترین حالتی که برای دربی به وجود می آید این است که دو تیم در ۲۱ روز سه بار باهم بازی کنند.

 

90tv

۲ ۷  
آی اسپورت
2018-05-16 12:00:00
نظر دهید

۷ نظر
مارال
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۰۵
بی‌صبرانه منتظر دربی ام
۸ ۲
عمر خری بین هستم
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۲۲
جووووونمی مارال
۲
مارال
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۲۹
هووووووی بفهم چی میگی ! شعور ام به خدا چیز خوبیه ، احترامت دست خودت باشه !
۱
Hosein
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۱۱
دربی زیاد باشه حال میده خوبه از حساسیتش کم میشه
۲
Kian
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۷
خیلی خوب میشه و این حساسیت کاذب هم کم‌کم ازش کاسته میشه،ولی به نظرم یک چهارم باهم نمیفتن،باید با قطریا بازی کنیم
۲
((
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۱۹
فکر نمیکنم باهم به نیمه نهایی برسن؛ الدحیل و السد تیم های قدرتمندی هستن ولی این اتفاق هم بیفته میتونه جذاب باشه
۲
مارال
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۲۸
به عمر خریبین : هووووووی بفهم چی میگی ! به خدا شعورم چیز خوبیه، احترامت دست خودت باشه !
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر