فهرست
درباره این روزهای میثاقی؛ تنهــای تنهــا
درباره این روزهای میثاقی؛ تنهــای تنهــا

درباره این روزهای میثاقی؛ تنهــای تنهــا

آی اسپورت - «در قرن سوم پیش از میلاد، ژنرال ژیانگ یو ارتش خود را از روی رود یانگ تسه عبور داد تا با امپراتوری کین نبرد کند. در حالی که لشکریان او خوابیده بودند، دستور داد تمام کشتی‌ها را به آتش بکشند. روز بعد به آنها گفت: «حال تنها یک انتخاب دارید: فقط می‌جنگید؛ یا پیروز می‌شوید یا کشته.» او با حذف کردن گزینه عقب‌نشینی، حواس سربازان را بر تنها چیزی که اهمیت داشت جمع کرد: جنگیدن.»

به نظر می‌رسد محمدحسین میثاقی هم درست از چنین دستورالعملی برای پیشرفت استفاده کرده است. بعد از تغییراتی که سال پیش در مدیریت شبکه سه سیما به وجود آمد، محمدحسین میثاقی تبدیل به سوگلی مدیر جدید در بخش ورزش شد. می‌گویند در همان روزهای ابتدایی ورود علی فروغی به سازمان صداوسیما، او هم میثاقی و هم محمدرضا احمدی را به دفترش فراخوانده و به آنها اعلام کرده است که قصد جوانگرایی دارد و می‌خواهد از آنها حمایت کند. اقبال میثاقی در این بین بلندتر بود. فروغی و عادل فردوسی‌پور خیلی زود با هم به مشکل خوردند و میثاقی ذره ذره خود را به صندلی برنامه ورزشی اصلی تلویزیون نزدیک‌تر کرد.

ابتدا اجرای برنامه «فوتبال برتر» را به جای زوج خیابانی- یوسفی به دست گرفت و بعد با ساختن آیتم‌های جذاب برای این برنامه، فوتبال برتر را تبدیل به رقیب برنامه نود کرد. عادل فردوسی‌پور از همان روزها بود که متوجه شد میثاقی راهش را از او جدا کرده. در ابتدا باورش سخت بود اما رفته رفته حقایق خود را با بی‌رحمی هرچه تمام‌تر نشان دادند. میثاقی دیگر برای برنامه نود آیتم نساخت و شروع کرد به تیم جمع کردن و حتی چند نفر از نویسندگان برنامه فوتبال 120 و برنامه نود را با خود به برنامه جدیدش برد. بعد هم ساخت و اجرای برنامه جام ملت‌های آسیا را به دست آورد تا بیشتر از گذشته خودش را به مدیریت نشان دهد و البته بیشتر از گذشته پل‌های دوستی خودش با عادل فردوسی‌پور را خراب کند. روزهای پایانی سال 97 دیگر ماهی پشت ابر نمانده بود. فروغی دستور تعطیلی برنامه نود را داد و فوتبال برتر برنامه تحلیلی‌اش را شروع کرد. ابتدا بعد از بازی‌های بزرگ و بعد هم در برنامه‌ای با ماهیت جدا. امسال دیگر همه چیز برای تیم فروغی-هاشمی- میثاقی فتح شده به‌نظر می‌رسد. فوتبال برتر در همان شب‌های دوشنبه معروف با همان رویکرد پخش می‌شود و عادل فردوسی‌پور و تیمش در همان ساعتی که روزگاری یک ملت را میخکوب می‌کردند، در سالن‌های ورزشی شهر مشغول بازی فوتسال هستند.

در این 6 ماه چیزهای زیادی تغییر کرده است. همان‌هایی که بعد از تعطیلی برنامه نود، درخواست تحریم میثاقی و فوتبال برتر را داده بودند، هر دوشنبه می‌نشینند و برنامه را به دقت تماشا می‌کنند. درباره‌اش توییت می‌کنند و ویدئوهایش را دست به دست می‌کنند. نسبتاً تمامی اهالی فوتبال با برنامه فوتبال برتر در ارتباط هستند. غیر از یکی دو کارشناس داوری که همان ابتدا حضور در برنامه را تحریم کردند، دیگر صحبتی از این حرف‌ها نیست. انگار آنتن شبکه سه با ارزش‌تر از این است که بخواهد به خاطر رفاقت با عادل از بین برود. آنها نهایتاً هروقت جلوی سؤالات میثاقی کم آوردند، تکه‌ای به او و گذرش از عادل فردوسی‌پور می‌زنند و اینگونه در فضای مجازی و بین هواداران فوتبال برای خود طرفدار می‌خرند. در این مدت حتی چند نفر از نویسنده‌های اصلی برنامه‌ نود و فوتبال 120 هم به تیم میثاقی پیوسته‌اند و دوشنبه این هفته مشخص شد یکی از گزارشگران قدیمی برنامه نود هم در برنامه مجری یاغی فعالیت می‌کند. برنامه تحلیلی «فوتبال برتر» دارد آرام آرام جایش را در بین مخاطبان باز می‌کند. هیچ‌کدام از برنامه‌های ورزشی تلویزیون در این مدت نتوانسته‌اند حتی چند درصد از بیننده‌های برنامه نود را به سمت خود جذب کنند و انگار این مأموریت افتاده است به دست رقبای اصلی عادل در این چند ماه. میثاقی هم در این مدت تغییرات بسیاری کرده. پسرک پرانرژی و عشق فوتبالی که در ابتدا تقلیدش از سبک اجرای فردوسی‌پور توی ذوق می‌زد حالا تبدیل شده به یک مجری پخته که متین‌تر حرف می‌زند، کمتر در فضای مجازی می‌چرخد و دوستان کمتری دارد.

میثاقی این روزها علی‌رغم اینکه یکی از برنامه‌های پربیننده تلویزیون ایران را اجرا می‌کند و حداقل به خاطر پخش زنده بازی‌های پرسپولیس و استقلال هر هفته میلیون‌ها نفر چهره او را در قاب جادویی می‌بینند، تنهاتر از همیشه شده است: تنهای تنها. او سه‌شنبه عصر درحالی که کلاهی بر سر داشت به مراسم ختم مهدی شادمانی، خبرنگار مرحوم ورزشی آمد. هیچکس همراه او نیامده بود و نسبتاً هیچ‌کدام از هم‌صنفانش او را آنطور که باید تحویل نگرفتند. این در حالی بود که اندکی قبل عادل فردوسی‌پور به همراه جمع زیادی از دوستان و همکارانش به مراسم آمده بود و مورد استقبال حاضرین قرار گرفته بود.

میثاقی چند هفته پیش در جمعی دوستانه گفته بود برایم فحش‌هایی که در صفحات مجازی می‌خورم مهم نیست. مهم این است که در جایی قرار دارم که هرکسی من را در بیرون می‌بیند دوست دارد با من عکس بگیرد. با این همه ظاهراً او آنطور که فکر می‌کند در فضای بیرون از توییتر و اینستاگرام هم محبوب نیست. حداقل فعلاً محبوب نیست. او به شهرتی بی‌حد و حصر رسیده اما محبوبیتش را از دست داده. میثاقی که به دلیل روابط عمومی بالایش همیشه چندین و چند نفر از بچه‌های تحریریه نود و فوتبال 120 دورش بودند، این روزها تنهاتر از همیشه به کارش ادامه می‌دهد. او که علاقه خاصی به کتاب خواندن دارد، حتماً جملات ابتدایی این گزارش را قبلاً در کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» رولف دوبلی خوانده است. کتابی که در ایران با ترجمه عادل فردوسی‌پور به شهرت رسید. میثاقی تمامی پل‌های پشت سرش را خراب کرده و حالا راهی جز جنگیدن و جلو رفتن به شیوه خودش ندارد. شیوه‌ای که تنها‌تر از همیشه‌اش کرده اما او را نشانده در جایی که همیشه آرزویش را داشته؛ تکیه بر صندلی اجرای پربیننده‌ترین برنامه ورزشی تلویزیون.

خبری از بازگشت عادل نیست

عادل فردوسی‌پور 6 ماه است که روی آنتن زنده صداوسیما دیده نشده. نه فوتبالی را گزارش کرده و نه برنامه‌ای را اجرا کرده است. همین هم باعث شده تا شایعات زیادی درباره او منتشر شود. چند هفته پیش جواد خیابانی در مصاحبه‌ای اعلام کرد فردوسی‌پور با شروع لیگ برتر به تلویزیون برمی‌گردد اما نزدیکان عادل به خوبی می‌دانستند که هرگز قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد. فردوسی‌پور البته ممنوع‌التصویر نیست و می‌تواند برای برنامه فوتبال 120 که خودش تهیه می‌کند، گزارش‌های تصویری بگیرد و بعد از بازبینی توسط ناظران روی آنتن ببرد اما اجرا یا گزارش زنده برای او قدغن شده. بر اساس شنیده‌های ما، علی‌رقم شایعات چند روز اخیر فعلاً هیچ برنامه‌ای برای بازگشت چهره و صدای عادل به صداوسیما در دستور کار این سازمان نیست و حتی برنامه فوتبال 120 هم که فردوسی‌پور تهیه‌کنندگی‌اش را برعهده دارد، با پیگیری ویژه احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش روی آنتن رفته است. شایعات درباره جابه‌جایی علی‌ عسکری، رئیس سازمان صداوسیما هم هنوز به حقیقت تبدیل نشده و اساساً به نظر می‌رسد رئیس جدیدی هم اگر در کار باشد بیشتر به نظرات و دیدگاه علی فروغی و یارانش نزدیک است تا مدیران قدیمی طرفدار فردوسی‌پور. با این حساب فعلاً باید به نبودن عادل عادت کرد. او حتی در شبکه ورزش هم اجازه ندارد بازی‌های خارجی را گزارش کند و اگر قرار باشد تغییری در وضعیتش رخ دهد، قاعدتاً از آنجا شروع می‌شود. غیبت اجباری فردوسی‌پور، رفتن مزدک میرزایی به آن‌سوی آب‌ها و گرفتن اجرای فوتبال برتر از جواد خیابانی و پیمان یوسفی باعث شده تا در یک سال گذشته میثاقی به یکه‌تاز فوتبال ایران در تلویزیون تبدیل شود.

ایران ورزشی

۱۷ ۳  
آی اسپورت
2019-09-05 17:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
اسمان
پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، ۱۸:۱۵
اولا فوتبال برتر ببیننده 90 را نداره.میثاقی هم محبوبیت فردوسی پور نداره.مردم فقط 90 را میخوان اونم با فردوسی پور.اگه یه روزی فردوسی پور هم مثل مزدک مهاجرت کنه اونموقع ابرویی برای صداوسیما نمیمونه.
۴
مازیار
پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، ۱۹:۳۶
حتا یک لحظه از برنامه کثیفشو ندیدم
به جای مردم ادعا نکنید که ارتباط برقرار گردند
۵
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، ۱۹:۴۶
جالبه که برخی مردم به علاوه مافیای رسانه ای فردوسی پور، فشار میارن که چرا میثاقی اومده جای عادل برنامه اجرا میکنه! ولی نمیگن خود فردوسی پور اگه خیلی اوپوزیسیونه چرا برنامه فوتبال ۱۲۰ش رو ول نمیکنه!!
میثاقی رو فحش میدن که چرا واسه فردوسی پور از جان گذشتگی نمیکنه ولی نمیگن چرا فردوسی پور برای پیمان یوسفی که در پخش زنده به دلیل حمایت از حضور بانوان در ورزشگاه ها ممنوع‌الکار شده بود از جان گذشتگی نکرد!
......
پ.ن : متن خبر بالا یه حقیقت داشت و یک تحریف حقیقت. اونجایی که میگه میثاقی برای فوتبال برتر آیتم های جالب میساخت یه حقیقته. ولی اونجا که میگه میثاقی دیگر برای نود آیتم نمیساخت یه تحریف و یه دروغه. دوستان مشترک میثاقی خصوصا تیم نویسندگانی که با هر دو کار میکردن و البته با انصافن؛ میتونن تصدیق کنن که میثاقی میخواست آیتم برای نود هم بسازه ولی این فردوسی پور بود که به دلیل ترس از رشد میثاقی اون رو تقریبا از کار در ۹۰ اخراج کرد.
در کل حالم از جفتشون و از کل تلویزیون و هر کسی که توش کار میکنه و از اون راه نون در میاره بهم میخوره. ولی اینکه دارن یکیو دیو قصه و یکی رو فرشته معرفی میکنن واقعا زور داره برام.
خَلاص.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر