فهرست
یحیی طلسم  ۳هزار روزه را شکست
یحیی طلسم ۳هزار روزه را شکست

یحیی طلسم ۳هزار روزه را شکست

آی اسپورت - سرخپوشان پایتخت در حالی شش بار دروازه الشارجه را باز کردند که کمتر کسی تصور این نتیجه را داشت اما شاگردان یحیی گل محمدی به قول خود او، «طوفانی آغاز کردند و طوفانی ادامه دادند» تا پرگل ترین نتیجه آسیایی پرسپولیس در ۸ سال گذشته به ثبت برسد؛ نتیجه ای که البته طرفداران پرسپولیس با آن غریبه نیستند.

از فروردین ۱۳۹۱ که پرسپولیس با هت تریک ایمون زاید، پنالتی علی کریمی، امیرحسین فشنگچی و غلامرضا رضایی، الشباب را شش گله کرد تا دیشب، آن ها بردهای بزرگی را به دست آوردند اما هیچگاه نتیجه ای بهتر از ۳-۰ را خلق نکردند تا طلسمی ۳۰۰۰ روزه شکل گیرد که البته شاگردان یحیی گل محمدی موفق به شکستن آن شدند. یک بار هم در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۲ سرخ ها با چهار گل خانمحمدی، گل محمدی و اصلانیان نیسا آسکابات ترکمنستان را شکست داده بودند.

قبل از آن و به خصوص در بازی های جام باشگاه ها و جام در جام، چنین نتایجی بارها برای قرمزها رقم خورده بود. بهترین برد پرسپولیس در جام باشگاه ها همچنان متعلق به دهه ۶۰ و ۷۰ است؛ یک بار در خرداد ۱۳۶۷ آن ها با گل های فرشاد پیوس (۲)، محمدحسن انصاری فرد (۲) و ضیا عربشاهی با پنج گل «سانورز سری‌لانکا» را شکست دادند و در سال ۱۳۷۵ نیز در کامبکی به یاد ماندنی، پنج گل به آلیمای قزاقستان زدند.

اما پرگل ترین پیروزی آسیایی سرخ ها در سال ۱۳۶۹ اتفاق افتاد. آن ها که برای قهرمانی وارد جام برندگان آسیا (جام در جام) شده بودند، ۹ گل به پنچاب پاکستان زدند که فرشاد پیوس ۷بار در این بازی موفق به گلزنی شد. در بازی برگشت هم پیروزی 4-2 رقم خورد تا پرسپولیس در مجموع ۱۳-۲ برنده بازی شود.

دیگر بردهای پرگل پرسپولیس برابر الزورای عراق و الوکره قطر بودند. الزورا در مالزی با دو گل کریم باقری، تک گل مهدی مهدوی کیا و ادموند بزیک مغلوب سرخ ها شد و الوکره نیز دو شکست ۴-۲ و ۵-۱ را تجربه کرد تا در مجموع بازی رفت و برگشت 9 گل از پرسپولیس خورده باشد. نتیجه ۴-۲ سه سال پیش در تقابل با الوحده امارات هم ثبت شد اما باتوجه به تکراری بودن پیروزی با دو تفاضل گل، این نتیجه آورده نشد. نکته جالب این که در بسیاری از این بازی های پرگل، کریم باقری، یحیی گل محمدی و افشین پیروانی که اکنون روی نیمکت سرخ ها حضور دارند، موفق به گلزنی شده بودند.

البته تیم سرخپوش تهرانی در بازی های دوستانه نیز نتایج درخشانی را برابر تیم های خارجی داشت. یک بار آن ها در سال ۱۳۵۰ توانستند ۹ گل به ارتش بحرین بزنند و در سال ۱۳۶۰ هم تیم ملی لیبی را با ۴ گل بدرقه کردند. این در حالی است که در دهه ۱۳۵۰ باتوجه به تقابل سرخ ها با تیم های بزرگی چون منچستریونایتد، چلسی، کریستال پالاس، هامبورگ، بنفیکا و... کمتر بردهای پرگل پیش می‌آمد اما همچنان پیروزی مقابل آبردین اسکاتلند، پورتس‌موث انگلستان و ناسیونال اروگوئه در ذهن طرفداران قدیمی این تیم باقی است.

بردهای پرگل پرسپولیس در آسیا:

مهر ۱۳۹۹/ پرسپولیس ۴-۰ الشارجه  (خلیل زاده، آل کثیر، امیری، عبدی)

فروردین ۱۳۹۱/ پرسپولیس ۶-۱ الشباب  (زاید۳، کریمی، غلام رضایی، فشنگچی)

اسفند ۱۳۸۱/ پرسپولیس ۴-۰  نیسا آسکابات (گل محمدی، خانمحمدی۲، اصلانیان)

شهریور ۱۳۷۹/ پرسپولیس ۵-۱ الوکره  (کریمی، رهبری فر، امامی فر، سراج، رافت)

اسفند ۱۳۷۵/ پرسپولیس ۴-۱ الزورا  (باقری ۲، مهدوی کیا، بزیک)

شهریور ۱۳۷۵/ پرسپولیس ۵-۰ آلیما  (پیروانی، دایی۲، باقری، ترابیان)

آذر ۱۳۶۹/ پرسپولیس ۹-۰ پنجاپ  (پیوس۷، محرمی، شیرمحمدی)

مرداد ۱۳۶۵/ پرسپولیس ۵-۰ سانورز  (پیوس۲، انصاری فرد۲، عربشاهی)  

 

ورزش 

۲ ۲  
آی اسپورت
2020-09-25 16:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
متخصص عاسیا
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹، ۱۹:۴۱
تقدیم به کایو این ۴ گل و البته ۴ گل دیگه که نزدیم تا دگرباره هوس خط و نشان برای تیم آبی پوش و البته سوم پایتخت نکشه
۲
Dr.s.fathi
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹، ۲۰:۲۵
برد چهارگله جلوی الوحده رو نزدید
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر