فهرست
پپ از فوتبال چه می‌خواهد؟
پپ از فوتبال چه می‌خواهد؟

پپ از فوتبال چه می‌خواهد؟

آی‌اسپورت- کارلس رکساچ درباره پپ گواردیولا گفته بود: یک بار کنار زمین مشغول توضیح دادن تاکتیک به بازیکنان جوان بارسا بود ٬ اشتیاق وصف نشدنی پپ درباره فوتبال منو هیجان زده کرد همون موقع تو آسانسور به لاپورتا گفتم یک نابغه داره ظهور می‌کنه.

پپ از همان دوران بازیکنی به هدایت فکر می‌کرد اما تنها ایراد او این بود که فلسفه مورد علاقه را پیدا نکرده بود٬ هرچند علاقه اش به کرایف و آن فلسفه ای که بارسلونا را غرق خودش کرده بود چاشنی اصلی تاکتیک‌های پپ به علاوه کمی تغییر شد. پپ در بارسایB هم از سرجیو بوسکتس جوان بازخوانی و طرح حمله از مرکز دفاع را آغاز کرد اما بازهم پازل او کامل نبود.

هافبک ها قدرت پرس کردن در زمین حریف را نداشتند و این یعنی دادن فضا برای طراحی حملات به حریف، مهرهای پپ در تیم اصلی بارسا هم با شک و تردید به این روش نگاه می‌کردند رونالدینیو و دکو بازیکنانی از نسل غیرقابل انعطاف  پپ از آن ها خواسته بود علاوه بر چرخاندن توپ در زمین مسولیت کنترل در مواقع ضدحملات را هم بر عهده بگیرند نکته‌ای نه رونالدینیو و نه دکو قبول نداشتند پس تنها راه تغییر، جدایی آنها بود.

پدرو رودریگز از بارسایB به تیم اصلی اضافه شد و البته کرکیچ. تمرینات پپ حول چرخش دائمی بازیکنان پیاده شد. گوشزد پپ به بازیکنان: در موقعیت پاس حداکثر ۳ گزینه پیش روی‌تان باید باشد اگر نبود اشتباه از جایگیری شماست نه تاکتیک! تیری آنری وصله ای که پپ او را خیلی قبول نداشت اما ریسک تغییر دادن زیاد تیم بعداز رفتن دکو و رونالدینیو باعث شد تا پپ آنری را نگه دارد٬ فصل ۲۰۱۰ بازی با اینتر .

قصه از جایی شروع شد که آنری نتوانست حریف را در زمین به خاطر سن و فیزیک کنترل کند نتیجه پیاده شدن دوضد حمله برق آسابود . پپ به تغییر کلی ایمان آورده بود اما دیر؛ باحذف از لیگ قهرمانان با تحقیر برابر رقیبش ژوزه مورینیو.

اضافه شدن داوید ویا در فصل بعد، شکوفایی بی‌نظیر آندرس اینیستا و ژاوی در مرکز زمین، تغییر نقش رافا مارکز و جرارد پیکه در قلب خط دفاع  آن‌ها دیگر مدافع نبودند بلکه زمینه‌ساز حرکت هافبک‌ها با پاس‌های سریع و برهم زننده نظم حریفان هم بودند. باور پپ اهمیت زیاد بازیسازی از عقب زمین بود جایی که ویکتور والدز چندان در زمینه کار با توپ موفق نبود  پپ اورا وادار به کنترل کردن توپ با پا در تمرینات شد اعتراض پپ به این که هیچ دروازه بان اسپانیایی قدرت کار با توپ را ندارد.

تفکرات پپ ریشه گرفته بود. باور آن ها این بود با این روش لاماسیا و بارسا در تاریخ فوتبال ماندگار خواهند بود و همین طور هم شد؛ ۲۴۷ بازی ۱۷۹ برد٬ ۴۷ تساوی٬ ۲۱ باخت میانگین امتیاز۲٬۳۶ آمار فوق العاده پپ در بارسا بود.

آلمان مقصد بعدی بود. کارش در آن جا پیچیده نبود چون تیمش از سوی آدم های فوتبالی مدیریت می‌شد. بایرن ایده آل ترین گزینه برای برعهده گرفتن سکان شد.اولین خرید تیاگو از بارسا بود مکمل شدن کنار تونی کروس. یک خط عقب تر شوان اشتایگر و مارتینز نیز حضور داشتند هردو متخصص تند و آهسته کردن سرعت بازی در حمله و در دفاع. خیال پپ از دروازه هم راحت بود مانوئل نویر چند برابر والدز استعداد کنترل کردن و ایفای نقش یک سوییپر را داشت.  پاشنه آشیل پیدا نکردن یک مدافع قابل اعتماد بود پس ناچارا باید به دانته اعتماد می کرد.

پپ نقش توماس مولر را هم کمی عوض کرد و از مهاجم سایه مطلق درخواست برگشتن به عقب و توپ گیری و حرکت در فضای های سایه برای باز شدن موقعیت داشت که مولر هم به رسم آلمانی قبول کرد. فروختن مانژوکیچ به بهانه نداشتن انعطاف . چند برابر هزینه کردن برای به دست آوردن روبرت لواندوفسکی کنایه بیلد به پپ: ما با مانژوکیچ و گومز ۷ بار دروازه بارسا را بازکردیم!

شکست در الدترافورد برابر منچستر دیوید مویس. آغاز شدن انتقادات از سبک پپ و گفتن این جمله که آلمان نیازی به سبک جدید ندارد. گوش دادن به کنایه‌ها، اختلاف با مدیران بر سر ماندن کروس از اصلی ترین ارکان فلسفه پپ در بایر،٬ دوران تاریک با رفتن تونی به رئال. ضربه پذیری درست از همین لحظات آغاز شد. حل نشدن معمای او در کنترل ضد حمله در یافتن اینکه پادزهر چیست؟ تغییر روش؟ هرگز!

خریدن آرتور ویدال از یووه مسکن موقت پپ شد. شکست در نیمه نهایی که لام کاپیتان تیم در خاطراتش گفت: بازی رفت برتری با مان بود پس از پپ درخواست کردیم مثل یوپ هاینکس رئال مادرید رو حذف کنیم. مثل هاینکس! چه طعنه جالبی!

۳ سال حضور پپ در آلمان موفقیت همان موفقیت معمولی از دید مدیران را داشت٬ قهرمانی در جام حذفی و بوندسلیگا برای آرزوهای باواریایی معمولی است. انگلیس و لیگ جزیره مقصد پپ شد خود پپ هم به این قضیه واقف بود که زیاده خواهی های سیتی بیشتر از بایرن است و به طبع آن فشارها چند برابر. اگر بایرن بیش از ۶۰ سال به چنین موقعیتی رسیده سران سیتی کمتر از ۵ سال برای رسیدن به قله فوتبال صبر کردند.

شناخت لیگ جزیره برای پپ به از دست رفتن یک فصل انجامید ٬ در جایی که برای اولین بار بدون جام رودروی هواداران سیتیزن ها قرار گرفت. سوال خبرنگار مبنی بر این که آیا تاکتیک و فلسفه پپ تغییر می کند؟ یا در صف ناکامان در لیگ جزیره حساب می شود؟ پاسخ پپ واضح بود: اگر روزی فرا برسد که بخواهم از اصول خودم کوتاه بیایم آن روز من در فوتبال نیستم!

پیشتازی در خرید بهترین بازیکنان جوان به خصوص در قلب خط دفاع؛ جان استونز از اورتون ٬ والکر از تاتنهام با قیمتی که حتی آبراموویچ هم حاضر به پرداختش نشد٬ دانلیو از رئال مادرید ٬ همین طور دلف به همراه بنجامین مندی. کنار گذاشتن جو هارت به همان دلیل واضح: رفلکس بدنی خوب اما با ذهنی ناکارامد.

خرید ناموفق بعدی کلودیو براوو. پپ از اینکه بارسلونا در خریدن دروازه بان تغییر رویه داد خوش حال بود . یاسپرسیلسن و تراشتگن در تست های کار با توپ موفق بودند و براوو  مهره سوخته به پپ بود . خرید برناندوسیلوا از موناکو و ایلکای گوندوگان٬ سانه از شالکه و ژسوس. همگی مدنظر پپ با یک تفاوت همه آن ها منتظر رشد و رسیدن به بلوغ بودند چه کسی بهتر از پپ؟ ۸۰ بازی ثبت رکورد ۵۵ برد و میانگین امتیازات ۲/۲۴ آمار خیره کننده از پپ در دوران بازسازی.


شکست دادن رقبای نزدیک به فتح جام؛ کلوپ ٬ ونگر  مورینیو ٬کونته. ناکام برابر پوچتینو همان مربی که با اسپانیول بارسای در اوج را متوقف کرده بود و جمله معروف پپ: تیم هایی هستند که منتظرند تا شما آن ها را شکار کنید٬ تیم هایی هم هستند که خودشان به شکارتان می آیند اسپانیول پوچتینو گزینه دوم بود.

پاسخ به پرسش تیتر که پپ از فوتبال چه می خواهد از زبان او: من از فوتبال هیجان٬ جام  برد و البته اندک نگاهی به قرار گرفتن در تاریخ.

۲۴ ۸  
آی اسپورت
2017-12-12 18:50:00
نظر دهید

۸ نظر
بابک پرسپولیسی
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۹:۰۱
ممنون عالی در شوره زار آی اسپرت ماننده گلی
حامد
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۹:۳۴
1-لواندوفسکی مجانی رفت بایرن
2-دلف سال پیش هم تو سیتی بود. این فصل نیومد
۸
مجیدپرسپولیسی
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۲۲:۱۱
دو تا صندلی چوبی!!!
۲
تا ابد پرسپولیسی
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۲۲:۲۴
nice
۵
حمید
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۰۳:۲۸
مطلبی رو که به وضوح ترجمه ست چرا به اسم خودتون منتشر می کنین؟ حیف که حوصله و وقت ندارم بگردم منبعشو پیدا کنم و بهتون ثابت کنم. ولی از دوستان خواهش می کنم روی مقالات این اقای صفرپور بیشتر تمرکز کنین تا دوباره خیال نکنه می تونه ما رو به همین راحتی گول بزنه.
۱ ۲
Shahbod
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۹
آقای حمید
اگه مطلب ترجمه شده بود حتما ذکر میشه
دوماً
وقتی نمیدونی ترجمه ست یا تالیف چرا نقد بی جا میکنی؟
۳
Shahbod
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۴۲
من منتظرم ثابت کنی D))
۳
hh1392
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۱۷
خوش شانس ترین مربی که تو عمرا دیدم پپ گواردیولا. فک کنم شعار پپ باید این باشه:اگه شما پول زیادی دارید و آماده خریدن هر بازیکنی پس من مربی مورد نظر شما هستم.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر