فهرست
چرا مسابقات لیگ ظهر آغاز می‌شوند؟/ لج‌بازی با فوتبال!
چرا مسابقات لیگ ظهر آغاز می‌شوند؟/ لج‌بازی با فوتبال!

چرا مسابقات لیگ ظهر آغاز می‌شوند؟/ لج‌بازی با فوتبال!

آی اسپورت- ساعت بازی یک‌شنبه پرسپولیس و تراکتورسازی از 17 به 15 تغییر کرد. دربی تهران هم که قرار است  یک شنبه 24 بهمن برگزار شود از ساعت 15 آغاز خواهد شد. برگزاری این دو بازی حساس در عصر دو روز وسط هفته که تعطیل هم نیستند، بی‌شک باعث کم شدن استقبال تماشاگران از آنها خواهد شد و این اصلا اتفاق خوبی برای فوتبال ما نیست. این تعویق‌های دوساعته، شاید زیاد مهم به نظر نرسند اما می‌توانند ضربات و خسارات سنگینی مثل عدم استقبال هواداران را به فوتبال ما وارد کنند.   

برگزاری بازی‌های حساس و پرتماشاگر در ساعاتی خاص، دلایلی امنیتی داشته و تحت تاثیر اتفاقات اخیر در شهر تهران مثل فاجعه پلاسکو باشد. مدیران فدراسیون فوتبال در حالی زمان برگزاری این دو بازی حساس را ساعت 15 اعلام کرده‌اند که همین فردا قرار است بازی ماشین سازی و استقلال در سرمای تبریز از ساعت 17 آغاز شود و قطعا سرمای هوا دلیل جلو افتادن زمان این بازی‌ها نیست.

این دوگانگی، خبر از عدم تمایل دوستان برای استقبال پرشور از دو بازی حساس پیش روی لیگ برتر می‌دهد. ظاهرا ترجیح بر این است که این بازی‌ها، که پتانسیل تبدیل شدن به پرتماشاگرترین بازی‌های فصل را دارند، در ساعاتی میانی روز برگزار شوند. ساعاتی که عده زیادی از علاقمندان به فوتبال سر کار خود هستند و برای دیدن بازی در استادیوم یا باید مرخصی بگیرند یا کارشان را تعطیل کنند!

این رویکرد را مقایسه کنید با فوتبال انگلستان که در تعطیلات کریسمس فشرده‌تر از همیشه برگزار می‌شود تا به دلیل تعطیلات عید، هواداران استقبال بیشتری از بازی‌ها کنند. چیزی که در ایران کاملا برعکس است و انگار -البته در تهران- همه در تلاشند تا بازی‌ها با کمترین استقبال و کمترین حاشیه برگزار شود. در چنین فضایی، طبیعی است که کسانی که در ورزشگاه حاضر می‌شوند، شاغل، دانشجو یا در حال تحصیل نیستند و افرادی خاص هستند که یا بیکار هستند یا دارای شغلی هستند که خیلی هم برای‌شان مهم نیست. این را می‌شود از فضای فرهنگی داخل ورزشگاه‌ها و شعارها و ناسزاهای زشتی که سرداده می‌شود فهمید.

برگزاری بازی‌های فوتبال در زیر نور ورزشگاه‌ها، هم به استقبال هواداران و هم به جذاب‌تر شدن بازی‌ها کمک می‌کند. این اتفاق را در سال‌های اخیر در بازی‌هایی که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شد تجربه کردیم. ضمن این که با این کار به طیف فرهیخته‌تری از مردم هم فرصت حضور در استادیوم‌ها داده می‌شود و همین باعث سالم‌تر شدن فضای استادیوم‌ها می شود. هنوز بازی ایران و کره جنوبی در شب عاشورا از یادمان نرفته که مردم بدون اینکه از جایی هدایت شوند، به صورت خودجوش زیباترین فضا را در ورزشگاه آزادی ایجاد کردند. اما با این همه تجربه خوب و مثبت، مشخص نیست چرا باز هم همه تلاش‌ها در جهت کم شدن استقبال مردم از حضور در ورزشگاه‌هاست!

۱۵ ۱۲  
آی اسپورت
2017-01-31 15:08:00
نظر دهید

۱۲ نظر
سامان
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۲۳
واقعا تاسف آوره. همه جا شرايط رو طوري پيش ميبرن كه بيشترين تماشاچي بياد ورزشگاه اينجا ميندازن ساعتي كه نه محصل بياد نه دانشجو نه كارمند
مشروح
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۲۲
گناه من چیه که تا ساعت 5-6 سر کار باید باشم؟
۹
سید رضی
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۲۶
گودرز چه ربطی به شقایق داره؟! توهم توطئه دارید کلا
۶
علی
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۲۹
البته بازی پرسپولیس و تراکتورسازی قرار بود ساعت 17 باشد که به 15 تغییر پیدا کرده است!
احتمالا نفوذی های باشگاه تراکتورسازی تلاش می کنند تا با خالی کردن ورزشگاه، به تیم از هم پاشیده خود روحیه بدهند!
مصطفی
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۵۵
علی جان اگه تراکتور می تونست نفوذ کنه ساعت بازی رو می کشیدن به ساعت 18 یا حتی 19 تا بتونن تو هوای سردتر با پرسپولیس بازی کنن
سامان
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۴۰
دقیقا یكی از دلایلی كه تلاشی برای ورود بانوان به ورزشگاه نمیشه همینه فضای فرهنگی بهانه ای بیش نیست اگه بانوان ورود پیدا كنن امار تملاشاگرا به طرز زیادی بالا میره و كار اقایون زیاد میشه واسه همین بهترین راه پاك كردن صورت مسئله است حالا حق یه عدهای از جامعه پایمال میشه بشه مهم نیست الان هم همون داستانه حالا مردم واسه اینكه یه بازی بیان ورزشگاه یا حتی تو این ساعت افتضاح بتونن از تلوزیون ببینن باید مرخصی بگیرن به دردسر بیافتن اصلا مهم نیست مهم اینه كه دردسر اقایون كمتر باشه
۸
مسعود
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۴۶
ساعت۳ میشه ظهر!؟
شما پدر توهم توطئه هستید
خیلی هم خوبه که زودتر گذاشتند
۳ ۱
آخرین دلخوشی
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۰۵:۵۵
یک کیسه کش مفلوک هههههههههههههههه
قرمز
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۱۹
اگه من رییس جمهور بشم یکی از برنامه هام اینه که مسابقات فوتبال رو شب برگزار می کنم.البته در مورد زنان قول نی دم. هونطور که زنها حق دیدن مسابقات مردان رو ندارن ، مردها هم حق دیدن مسابقات زنها رو ندارن. بنابراین حق هیچ کس ضایع نشده.
۷
واقع بين
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۵۳
واقعا چرا بازي استقلال ماشين توي سرماي تبريز ساعت مثلا 3 نباشه !!! ساعت 5 ميذارن تا به تيم ميهمان فشار بيارن اين ياشار اوغلو پوغلوها ....
۴ ۱
مصطفی
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۵۸
آقای محترم اولا مؤدب باشید-دوما در همه جای دنیا شرایط بازی رو به نفع میزبان برنامه ریزی میکنند
مهدی مرندی
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۱۹
بازهم به نام شورای تامین بازهم این چرکپولیسیهایه فکرهایی درسردارند واگرتراکتوراین مساله را خواستارمیشدبازهم این فدراسیونیهای چرکپولیسی قبول میکردند؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر