فهرست
لمپارد: بهترین گزینه چلسی؟
لمپارد: بهترین گزینه چلسی؟

لمپارد: بهترین گزینه چلسی؟

آی‌اسپورت – با پیوستن مائوریتزیو ساری به یوونتوس، چلسی حالا نیاز به مربی‌ای جدید دارد. نام‌های بزرگی چون مکس الگری، رافا بنیتز و حتی دوباره ژوزه مورینیو برای پر کردن این جای خالی به گوش می‌رسند. در این میان اما شاید بهترین گلزن تاریخ باشگاه چلسی، با توجه به شرایط کنونی آن‌ها، مناسب‌ترین گزینه برای نشستن روی نیمکت آبی‌پوشان استمفورد بریج باشد.

فرانک لمپارد فصل پیش حرفه مربیگری‌اش را با داربی کانتی شروع کرد و این تیم را به رده ششم جدول چمپیونشیپ رساند تا جواز حضور در پلی‌آف، برای صعود به لیگ برتر را به دست بیاورند. داربی در نیمه نهایی پلیآف، در حالیکه بازی رفت را ۰-۱ باخته بود، در بازی برگشت در الند رود، با پیروزی 2-4 مقابل لیدز یونایتد، به مربیگری مارسلو بیلسا، راهی فینال شد. شاگردان لمپارد اما در یک قدمی صعود به لیگ برتر مقابل استون ویلا شکست خوردند، تا این رویای شیرین در نهایت محقق نشود.

جدا از رسیدن به فینال پلی‌آف، داربی در جام اتحادیه هم شگفتی‌ساز شد و منچستر یونایتدِ ژوزه مورینیو را در ضربات پنالتی، در اولدترافورد حذف کرد. این بازی یکی از بهترین نمایش‌های فصل تیم لمپارد بود و نام او را به عنوانی مربی‌ای آینده‌دار بر سر زبان‌ها انداخت.

حتی پیش از پایان فصل و در حالیکه هنوز صحبتی مبنی بر پیوستن ساری به یوونتوس نبود، بخش زیادی از هواداران چلسی علاقه خودشان به نشستن لمپارد روی نیمکت تیم سابقش را بیان می‌کردند، احتمالی که حالا امکان زیادی پیدا کرده است.

بر اساس گزارش‌ها لمپارد خودش را آماده این چالش بزرگ می‌داند و اگر چلسی درخواست رسمی برای به خدمت گرفتنش بدهد آن را با کمال میل می‌پذیرد. برای جدا کردن لمپارد از پراید پارک، چلسی باید چهار میلیون پوند، بابت دو سال قرارداد باقی مانده او با داربی را بپردازد. این مبلغ با توجه به پنج میلیون پوندی که چلسی از یوونتوس دریافت می‌کند مشکلی برای آبی‌پوشان لندنی ایجاد نخواهد کرد.

با وجود این گمانه‌زنی‌ها باشگاه داربی همچنان امید به ادامه همکاری با مربی جوان و آینده‌دارش دارد. مل موریس، رئیس این باشگاه، درباره شرایط کنونی می‌گوید: «چلسی در حال حاضر مربی ندارد، اما این شرایط جدید تغییری در موضع ما ایجاد نمی‌کند. ما به همه اعلام کردیم علاقه به ادامه همکاری با فرانک داریم، آن هم برای بلندمدت. اگر چلسی واقعا خواهان فرانک است حق دارد پیشنهادی رسمی برایش بدهد. اما تا موقعی که این اتفاق رخ نداده ما به برنامه‌ریزی‌هایمان برای آماده‌سازی فصل بعد ادامه می‌دهیم تا به فرانک نشان دهیم چقدر برایمان اهمیت دارد».

اما آیا لمپارد بعد از تنها یک فصل مربیگری آماده چنین شغل بزرگ و پردردسری است؟ از منظری کلی مربی‌ای چون الگری گزینه‌ای منطقی‌تر به نظر برسد. هواداران و طرفداران چلسی همانطور که در طی تمام این سال‌ها، و به خصوص در رفتارشان با آندره ویاش-بواش و خود ساری، نشان داده‌اند، بیشتر به داشتن مربیانی عملگرا و نتیجه‌گیر علاقه دارند تا مربیانی آرمان‌گرا و فلسفه‌باف. از این جهت الگری دقیقا همان تاکتیسین پراگماتیکی است که سنت ۱۵ سال گذشته باشگاه بهش عادت داشته.

از سوی دیگر اما شاید این بهترین زمانبندی برای پیوستن لمپارد به چلسی باشد. در دورانی که منچستر سیتی و لیورپول با ۹۸ و ۹۷ امتیاز رده‌های اول و دوم لیگ را به خودشان اختصاص داده‌اند و دنبال تقویت خودشان برای فصول آینده هم هستند، هیچ هوادار چلسی نباید به صورت منطقی انتظار قهرمانی از تیمش داشته باشد. در ضمن چلسی در دو پنجره نقل و انتقالات پیش رو هم قادر به خرید بازیکن جدید نخواهد بود، آن هم بعد از از دست دادن ستاره اولش. حتی اگر محرومیتی هم در کار نبود، پر کردن جای خالی ادن ازارد بسیار مشکل به نظر می‌رسید.

پس سطح پایین توقعات می‌تواند برگ برنده‌ای برای لمپارد، حداقل برای شروع کارش در چلسی باشد. به خصوص اینکه در این دوران اتکای باشگاه باید بیشتر روی بازیکنان جوان و محصولات آکادمی‌اش باشد، کاری که لمپارد به خوبی در داربی انجام داد. میسون مانت یکی از پدیده‌های فصل پیش چمپیونشیپ بود که به صورت قرضی از چلسی برای داربی و زیر نظر لمپارد بازی می‌کرد. غیر از مانت، چلسی کالوم هادسون-اودوی، روبن لوفتس-چیک و تمی ایبراهام را هم دارد که می‌توانند با مربی‌ای درست آینده تیم را بسازند.

محبوبیت لمپارد به عنوان یکی از اسطوره‌های باشگاه چلسی، امنیتی اولیه به او روی این نیمکت لرزان خواهد داد، محبوبیتی که می‌تواند بعد از رابطه سرد ساری با تماشاگران، حال و هوای تازه‌ای به استمفورد بریج ببخشد. بابت این دلایل انتخاب لمپارد تا حد زیادی منطقی به نظر می‌رسد.

۳    
آی اسپورت
2019-06-18 11:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر