فهرست
چطور پرسپولیس را به «چهارمیخ» کشیدند؟
چطور پرسپولیس را به «چهارمیخ» کشیدند؟

چطور پرسپولیس را به «چهارمیخ» کشیدند؟

آی اسپورت - بعد از اعلام خبر محروميت يك جلسه‌اي گابريل كالدرون، ناگهان كاسه صبر باشگاه پرسپوليس لبريز شد و مسوولان و هواداران اين تيم به سيم آخر زدند. دليل اين مساله اما فقط محروميت مربي آرژانتيني از بازي با نفت مسجد سليمان نيست. مساله توالي احكام عجيب در فصل جاري مسابقات فوتبال است؛ حداقل چهار تناقض بزرگ كه دامنه‌اش حتي به مرخصي رفتن تايپيست كميته استيناف هم مي‌رسد! اين مطلب را بخوانيد تا بفهميد چرا پرسپوليسي‌ها اينقدر عصباني هستند.

يك- بعد از محروميت كالدرون به خاطر انتقاد از داوري بازي استقلال و پارس جنوبي جم، همه ياد مصاحبه‌هاي امير قلعه‌نويي در مورد مهندسي‌شده بودن قهرماني‌هاي پرسپوليس افتادند. او مكرر در مكرر اين مطالب را به زبان آورد و جريمه نشد. قلعه‌نويي حتي گفته بود: «پنجره پرسپوليس بسته شد، اما هزار پنجره ديگر براي‌شان باز كردند.» در اين چند روز زياد در مورد معافيت امير از مجازات‌هاي انضباطي حرف زده شده، اما مورد فرهاد مجيدي هم قابل بحث است. او طي دوره كوتاه سرمربيگري‌اش در استقلال، بعد از مردود شدن گل اين تيم به نفت آبادان از فوتبال ايران با صفت «كثيف» ياد كرد و در اينستاگرامش از آرزوي فدراسيون و وزارتخانه براي قهرماني پرسپوليس خبر داد. نتيجه؟ فرهاد مدتي بعد از طرف همين فدراسيون سرمربي تيم ملي اميد شد!

دو- مورد شجاع خليل‌زاده خيلي بحث‌برانگيز شد. او به خاطر عكسي كه به نظر مي‌رسيد در آن به داور «هيس» نشان داده دو جلسه محروم شد. اين در حالي است كه تفاسير متعددي از عكس وجود داشت. در كل بعيد هم بود كه شجاع اين كار را در يك‌وجبي داور انجام بدهد و حتي كارت زرد هم نگيرد. او اما جريمه شد. محروميت اين بازيكن مخصوصا در مسابقه با شهر خودرو كه تيم حريف روي توپ‌هاي بلند به گل رسيد به زيان سرخ‌ها تمام شد. از همه عجيب‌تر اينكه صبح روز جلسه دوم محروميت او، كميته استيناف يك جلسه باقي‌مانده را به حالت «تعليقي» تغيير داد؛ آن هم در حالي كه شجاع اصلا در تهران نبود و نهايتا هم نتوانست براي تيمش به ميدان برود. نتيجه اين اقدام عجيب استيناف فقط اين بود كه خليل‌زاده يك جلسه محروميت تعليقي هم بدهكار شد. صالحي، رييس كميته گفته بود: «قرار بود حكم را زودتر منتشر كنيم، اما تايپيست نداشتيم.» براي ثبت در تاريخ!

سه- فرشاد احمدزاده در دقايق پاياني داربي تهران با بازيكنان حريف درگير شد. داور درگيري را ديد و تشخيص داد كه بازيكن پرسپوليس به خاطر اين رفتار فقط سزاوار دريافت يك كارت زرد است، يعني حتي كارت قرمز هم به او نشان نداد. كميته انضباطي اما احمدزاده را به خاطر همين درگيري (و نه هيچ گزارش بيشتري) سه جلسه محروم كرد كه بسيار نادر و عجيب بود. فدراسيون خوش‌شانس بود كه پرسپوليسي‌ها دل خوشي از فرشاد ندارند، وگرنه اين حكم سختگيرانه با اعتراض‌هاي تندتري مواجه مي‌شد. كافي است رفتار احمدزاده و جريمه او را مثلا با جار و جنجال حيرت‌انگيز رسول خطيبي در بازي حذفي با پرسپوليس مقايسه كنيد. سرمربي ماشين در تبريز به سمت داور يورش برد، تيمش را از زمين بيرون كشيد، بازي را 10 دقيقه معطل كرد و نهايتا با سرپيچي از دستور داور نواخته شدن ضربه پنالتي را از همان كنار زمين تماشا كرد، اما در مجموع به خاطر همه اينها فقط يك جلسه محروم شد!

چهار- هواداران پرسپوليس به خاطر سر دادن شعار عليه امير قلعه‌نويي در بازي با سپاهان محروم شدند و در نتيجه ديدار با پيكان در ورزشگاه خالي آزادي برگزار شد، اما در اين يكي، دو سال هرگز وقوع اتفاقات به مراتب خشن‌تر مثلا منجر به محروميت هواداران تراكتورسازي نشده است. بعد از شعار عليه رسول خطيبي در بازي اخير با ماشين‌سازي، فدراسيون فوتبال فورا به واسطه «توهين به خانواده شهدا» عليه قرمزها بيانيه داد؛ اميد عاليشاه اما مي‌گويد مادرش خواهر شهيد است و با وجود اينكه هر بار نود دقيقه در تبريز فحش خورده، فدراسيون از اين بيانيه‌ها نداده است.

 

همشهری ورزشی 

۱۷    
آی اسپورت
2019-11-12 13:33:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر