فهرست
چلسی Vs آرسنال: مشکل جدید ونگر در خط میانی
چلسی Vs آرسنال: مشکل جدید ونگر در خط میانی

چلسی Vs آرسنال: مشکل جدید ونگر در خط میانی

آی‌اسپورت – سال‌هاست آرسنال را با این کلیشه‌ها آنالیز می‌کنیم: نداشتن کاراکتر و قدرت ذهنی لازم برای قهرمانی، راضی بودن به مقام چهارم، اتکایِ بیش از حد به پاس‌هایِ کوتاه... و این فهرست ادامه دارد.

شکستِ سه‌شنبه شب مقابل واتفورد اما یک لغزشِ "کلاسیکِ آرسنالی" نبود. انتقادی که معمولا از آرسنال می‌شود بابت نتیجه نگرفتنش مقابل تیم‌هایِ بزرگ، به مشکل خوردن مقابل تیم‌های بسیار فیزیکی و از فرم خارج از شدن در مقطعی مشخص از فصل است. اما کمتر از آرسنال شکست مقابل تیم‌های نیمه‌یِ پایین جدول، در خانه و آن هم با چنین نمایشی را دیده بودیم.

واتفورد در پیروزیِ 1-2 در امیریتس رویکرد معمول تیم‌های کوچک‌تر در زمین آرسنال را پیش نگرفت و به جای عقب نشستن و تلاش برای خسته کردنِ میزبان، دست به فوتبالی هجومی و با فشار زیاد روی خط میانیِ توپچی‌ها زد و با درخششِ اتین کاپو، بهترین هافبک بازی، از این رویکرد نتیجه گرفت.

این امری عادی نیست که واتفورد به امیریتس سفر کند و هافبک‌هایش کنترل بازی را در دست بگیرند. از این جهت شکست آرسنال نه بیانگر مشکلاتِ همیشگی، بلکه مشکلی تازه بود. آرسن ونگر در حال حاضر با کمبودِ هافبک‌هایِ میانی روبرو است و تیمش همچنان از غیبت سانتی کازورلا که سه ماهی می‌شود بازی نکرده ضربه می‌خورد، نکته‌ای که برای تیمی که همیشه مشهور به داشتن بازیکنان پا به توپِ زیاد بوده عجیب است.

کازورلا نمادی از تمام نقاط قوت آرسنال است، بازیکنی که می‌تواند در فضاهایِ بسته دریبل بزند، ریتم بازی را تعیین کند، پاس‌های عمقی در یک سوم زمینِ حریف بدهد و خودش هم گاهی گل بزند. کازورلا تقریبا تمام مسائل مرکزِ زمین را حل می‌کند و چون فوتبالیستی ریزنقش و تکنیکی و خلاق است خیلی راحت می‌شود برایش زوجی مناسب پیدا کرد. فرانسیس کوکلن شاید فوتبالیست چندان مستعدی نباشد، اما با حضور فیزیکی‌اش به خوبی فضایِ پشت سر کازورلا را پوشش می‌داد. در یک کلام کازورلا فرصت‌هایِ تیمش را خلق می‌کرد و کوکلن فرصت‌هایِ حریف را نابود.

اما مصدومیت کازورلا مشکل بزرگی برای ونگر پیش آورده، چون آرسنال هیچ هافبک دیگری شبیهِ او ندارد. در این فصل کوکلن بیش از دیگر هافبک‌های میانیِ آرسنال به زمین رفته و در 16 بازی (از مجموعِ 23 بازی) در ترکیب اصلی تیمش قرار گرفته است. ولی مسئله اینجاست که پیدا کردن زوجی مناسب برای او کار ساده‌ای نیست.

آرون رمزی وقتی روی فرم باشد می‌تواند مثل کازورلا با توپ حرکت کند و تیمش را از دفاع به حمله ببرد، اما کنترلی که هافبک اسپانیایی بر ریتم و جریان بازی دارد را ندارد. گرانیت ژاکا کنار کوکلن زوجی بسیار دفاعی تشکیل می‌دهند که برای بازی مقابل تیم‌هایی که برابر آرسنال با دفاعی فشرده بازی می‌کنند انتخابی بیش از حد محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد. محمد الننی هم با اینکه هافبکی منظم و همه کاره  و در خدمت تیم است، اما قدرت پدید آوردن آن لحظاتِ جادوییِ کازورلا را ندارد.

پیش از اینکه میکل آرتتا بازنشسته شود زوجی بسیار عالی با رمزی ساخته بود. آرتتا نقش بازی‌ساز و بازی‌خوانِ عقب زمین را بازی می‌کرد و به رمزی اجازه می‌داد از انرژیِ بالایش برای نفوذ به یک سوم زمین حریفان استفاده کند. با رفتنِ آرتتا رمزی دیگر زوجی ایدئال در خط میانیِ آرسنال نداشته و معمولا با ژاکایی به زمین فرستاده شده که بیشتر نقشی دفاعی بازی می‌کند تا خلاقانه و بازی‌ساز. رمزی هرگز با الننی هم زوج نشده و ستاره‌یِ سابق بازل معمولا به عنوانِ هافبکی پوششی برای کوکلن یا ژاکا مورد استفاده قرار گرفته و ونگر اعتماد کافی برای بازی در نقش تک هافبک دفاعی را بهش نداشته است.

به خاطر همین دلایل است که با وجود قدرت خطوط دیگر، آرسنال هنوز تعادل و کنترلِ لازم در مرکز خط میانی را پیدا نکرده و این مسئله می‌تواند مشکلات زیادی برای ونگر و تیمش در بازیِ امروز مقابلِ چلسی، صدرنشینِ مقتدرِ لیگ برتر پدید بیاورد. جدا از کازورلایِ مصدوم، ژاکا هم به دلیل محرومیت از حضور در جدال امروز در استمفورد بریج محروم است، در حالی که الننی همچنان در جام ملت‌هایِ آفریقا به سر می‌برد. حتی رمزی هم به خاطر مصدومیتی که مقابل واتفورد داشت ممکن است به این بازی نرسد.

بدین ترتیب گزینه‌ای که برای ونگر می‌ماند استفاده از الکس اوکسلید-چمبرلین کنارِ کوکلن در مرکزِ خط میانی است، زوجی که هفته‌یِ پیش در اف.ای کاپ مقابل ساوتهمپتون، البته بدون تعدادی از بازیکنان اصلی‌اش، نمایشی چشمگیر داشتند. بازی مقابلِ زوجِ انگولو کانته و نمانیا ماتیچ اما داستانی کاملا متفاوت است.

یکی از دلایل مهم موفقیت چلسی در این فصل استحکام در مرکزِ زمین‌اش و محافظتی بوده کانته و ماتیچ از مدافعین‌شان کرده‌اند. کوکلن و چمبرلین هم در بازیِ امروز دقیقا باید همین نقش را بازی کنند. در این راه چمبرلین باید غریزه‌یِ هجومی‌اش را کنترل کند و در تمام دقایق بازی نزدیک به کوکلن باقی بماند. وظیفه‌یِ مهمِ چمرلین در جدال امروز پوشش دادن به هکتور بلرین در نفوذهایِ خطرناکِ ادن آزارد در عرض و اجازه‌یِ نفوذ به خودِ بلرین، یکی از کلیدی‌ترین مهره‌هایِ هجومیِ آرسنال است. چمبرلین برای پدید آوردن چنین تعادلی برای تیمش باید با انضباط تاکتیکیِ بالایی بازی کند.

این فرصت عالی برای درخشیدنِ چیمبرلین است. ضعفِ بزرگ آرسنال در حدودِ یک دهه‌یِ گذشته نداشتن بازیکن چندپُسته‌ای بوده که در بازی‌هایِ بزرگ خطرناک‌ترین مهره‌یِ حریف را مهار کند، بازیکنی از جنسِ دارن فلچر. فلچر هیچوقت خودش ستاره‌یِ منچستر یونایتد نبود، اما سر الکس فرگوسن هروقت می‌خواست در یک بازی بزرگ بهترین مهره‌یِ هجومیِ حریف را از کار بیندازد به او اتکا می‌کرد.

بحث‌هایِ زیادی درباره‌یِ بهترین پست چیمبرلین وجود داشته و دارد. اما شاید وقتِ آن رسیده تا به این بحث‌ها پایان بدهیم و بهترین پستِ این بازیکن مستعد را هر پستی بدانیم که آرسنال در بازی‌هایِ خاص به آن نیاز دارد. این پست امروز هافبکِ میانی سمتِ راست خواهد بود و وظیفه‌یِ اصلی‌اش مهارِ آزارد.

در این میان بد نیست به خاطر بیاوریم که دو سال پیش کمتر کسی از خودِ کوکلن هم به عنوان بازیکنِ ترکیبِ اصلی آرسنال یاد می‌کرد، تا اینکه آن نمایش عالی در خانه‌یِ منچستر سیتی که با پیروزیِ بزرگی برای توپچی‌ها همراه شد را دیدیم.

حالا چیمبرلین هم فرصتی مشابه پیدا کرده، فرصتی که اگر ازش درست بهره ببرد شاید مشکلاتِ آرسنال در بلندمدت را حل نکند، اما قطعا باعث تجدید نظر ونگر در موردِ پست‌ و موقعیت‌اش در تیم می‌شود.

مطلب مرتبط
چلسی Vs آرسنال: لوئیز، مهره‌ی کلیدی کونته

چلسی Vs آرسنال: لوئیز، مهره‌ی کلیدی کونته

بعد از شکست سنگین 0-3 در امیریتس انتقادات زیادی از خط دفاعی چلسی و به خصوص داوید لوئیز شد. اما درست بعد از این بازی بود که کونته رو به استفاده از دفاع سه نفره آورد، تصمیمی که 15 پیروزی در 17 بازی، تنها هفت گل خورده و صدرنشینی لیگ را برای آبی‌های لندن به همراه داشت. و حالا نوبت انتقام کونته و لوئیز از آرسنال فرا رسیده. در آستانه‌ی جدال حساس امروز در استمفورد بریج بن مک‌آلیر نگاهی می‌اندازد به عملکرد مدافع برزیلی چلسی در این فصل
آی اسپورت
2017-02-04 12:32:00

۲ ۱  
آی اسپورت
2017-02-04 10:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۰۹
ارسنال به چلسی میبازه همش هم مشکل ذهنی است
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر