فهرست
خودکشی‌اش ندهید!
خودکشی‌اش ندهید!

خودکشی‌اش ندهید!

آی اسپورت- تختی در «خیابانِ پهلوی» سوار بر ماشین شد تا به امجدیه برود. یک ماشین عقب عقب حرکت می‌کند و با شدت به ماشینِ تختی می‌زند. راننده ی آن ماشین پایین می آید و یقه تختی را می‌کشد و به او دشنام می‌دهد و او را از ماشین بیرون می‌کشد. مردمی که آنجا بودند وقتی متوجه می‌شوند «تختی» در درگیری است به یکباره هرکسی هر چیزی دمِ دست داشت برمی‌دارد. یکی داس، یکی قمه، یکی چوب برمی‌دارند و به سوی راننده می‌دوند تا اورا فقط «بُکشنـد». تختی که می‌بیند مردم چه در سر دارند سریع عذرخواهی می‌کند و شانه ی راننده را می‌بوسد و می‌گوید «ببخشید به ماشین‌تان زدم. من مقصر بودم.من مقصر بودم مرا ببخشید».  اما کیست که نداند ماشینِ تختی حتی روشن هم نشده بود.

 هواپیما دقایقِ زیادی در حالتِ holding point است -درحالِ انتظار برای اجازه فرود- آن هواپیمایی بود که مـَردی شکست خورده و ناکام و «بدونِ مدال» را از المپیکِ 1964 توکیو را به ایران بازمی‌گرداند. تنها امیدِ کاروانِ ایران، چشم و چراغِ مردم ایران فقط باخت و باخت و باخت. تختی بدونِ مدال بازمی‌گشت. بعد از دقایقِ طولانی اجازه فرود به اجبار داده می‌شود. اینجا فرودگاه مهرآباد است مردم حصارها، گاردها و امنیت‌های فرودگاه را کنار زده‌اند تا از پای هواپیما استقبالی باشکوه از مردِ شکست خورده‌شان، تختی را داشته باشند. اینجا مهرآباد است شبی که نه آرام دارد نه قرار. اینجا مهرآباد است دسته های گل برای مردی شکست خورده آنچنان است که گویی مدال آویزش است. تختی از پای هواپیما تا هتل آتلانتیک در میانِ آغوشِ مردم اشک می‌ریزد و برای مردم تعظیم می‌کند.

هفدهم دی ماه بود؛ روزی که در اتاقِ هتل اتلانتیک تختی بی جان افتاده بود. بدونِ رادیو و تلوزیون, دهان به دهان، گوش به گوش خبر به مردم رسید پهلوان مُرد. فقط چنددقیقه گذشته بود که سراسرِ طهران به طرفِ آتلانتیک و دادگستری به حرکت در بیایند؛ دانشگاه ها تعطیل شد و دختران و پسران همراه بازاری های شوش و مولوی گریه کنان به طرف دادگستری حرکت می‌کردند. مردمی هم دسته دسته فریادزنان بسوی پزشک قانونی برای آخرین دیدار با جهان پهلوان حرکت می‌کردند. مردمانی هم گوشه به گوشه، کوچه به کوچه نشسته بودند و برای تختی می‌باریدند. نیم قرنی گذشته باز به نیمه های دی می‌رسیم بعضی ها به فکر فرو می‌روند و نیم نگاهی به رادیوهای زوار دررفته می‌کنند. انگار باز بیم دارند همین روزها رادیو خش خش کنان به صدا بیاید و بگوید شنوندگان لحظاتی پیش غلام رضا تختی را خودکشی دادند.

۲۰ ۴  
آی اسپورت
2017-01-03 16:54:00
نظر دهید

۴ نظر
برزو
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۱
يادداشت عالي بود.
Afshin
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۲۶
باشه حتما
۱
بهروز
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۴۶
تو اصن ورزشي نويس نيستي تو اين سايت چيكار ميكني واقعا
در بهترين حالت فقط انشات خوبه
ي وبلاگ بزن دل نوشته هاتو اونجا بنويس
۲
منتقد
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵، ۰۶:۴۷
از خودکشی چیز دیگه ای بیرون نیارید خواهشن!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر