فهرست
به مناسبت سالگرد حضور کلوپ در لیورپول/ رستاخیز آنفیلد
به مناسبت سالگرد حضور کلوپ در لیورپول/ رستاخیز آنفیلد

به مناسبت سالگرد حضور کلوپ در لیورپول/ رستاخیز آنفیلد

آی اسپورت- یک فصل کامل لیگ برتر انگلیس شامل 38 بازی است. کلوپ تا به حال در 37 بازی سرمربی لیورپول بوده است. اگر دوران حضور او در یک سال کاری را در نظر بگیرید، به فاصله یک هفته مانده به پایان فصل لیورپول پنجم بود. 2 امتیاز عقب تر از منچسترسیتی، 64 امتیازی و پشت سر من ستی 66 امتیازی، 2 امتیاز بیشتر از منچستریونایتد که در رده ششم قرار دارد.

هشتم اکتبر یک سال کامل شد که کلوپ در لیورپول مربی گری می کند. نه ایده آل، اما قرمز ها در این مدت خیلی بهتر شده اند. تیم کلوپ در این فصل نتایج خوبی می گیرد و در بازار نقل و انتقالات هم عملکرد معقولی داشته است. نتایجی که کلوپ کسب می کند هم هر هفته بهتر می شود. این تیم در این فصل آرسنال، لسترسیتی و چلسی را از بزرگان انگلیس شکست داده است. فصل گذشته هم بردهای خوبی مقابل چلسی مورینیو، منچسترسیتی و منچستریونایتد به دست آورد.

نکات مثبت دیگری هم وجود دارد، مانند بازگشت و برد مقابل دورتموند در یورولیگ، برد 4 بر صفر دربی مقابل اورتون و بردهایی مقابل ساوثهمپتون و استون ویلا. فصل گذشته لیورپول هشتم شد و همان موقع هم از زمان آمدن کلوپ بازی به بازی بهتر می شدند.

آن ها در حال حاضر در جدول رده بندی چهارم هستند، از زمان روی کار آمدن کلوپ در بین تیم های انگلیسی لیگ برتر بیشترین گل زده را دارند و در واقع می توان گفت کلوپ در حال احیای باشگاهی بزرگ با تاریخ فوق العاده است. در فاکتورهای بیشترین میانگین مالکیت توپ، بیشترین تکل ها و بیشترین استارت ها آن ها صدرنشین لیگ هستند. در فاکتورهای دیگری هم تنها چند تیم از آن ها بهتر هستند. مثلا تاتنهام و بورنموث در میانگین پوشش نواحی زمین بهتر از تیم کلوپ هستند، فقط تاتنهام است که کمترین شوت به سمت دروازه اش زده شده است و بعد از آن لیورپول دومین تیم در این زمینه است و فقط آرسنال و منچسترسیتی بیشتر از لیورپول کلوپ پاس داده اند. در واقع از زمان جدایی راجرز و روی کار آمدن کلوپ آمار لیورپول به مراتب بهتر شده است.

اگر همه این ها را به این نکته اضافه کنیم که در لیورپول کلوپ خبری از جرارد، سوارس و استرلینگ هم نیست، آن وقت بیشتر به بزرگی کار این مربی پی می برید. می توان گفت لیورپول با کلوپ در حال احیای پرستیژ، شخصیت و بزرگی از دست رفته اش است.

این باشگاه اما از ابتدا هم برنامه ریزی ای برای رشد و پیشرفت داشت. از قرارداد 6 ساله به سرمربی موفق دورتموند مشخص بود که قرار نیست با 3 نتیجه ضعیف اوضاع برای او بحرانی شود و نامه اخراجش را دریافت کند. نشانه دیگر از اراده لیورپولی ها این بود که اختیار نقل و انتقالات را هم به سرمربی آلمانی دادند.

کلوپ در لیورپول انقلابی به پا کرد. 14 بازیکن از این تیم جدا شدند که یکی از آن ها ماریو بالوتلی، پسر شرور ایتالیایی بود. 9 نفر به طور قرضی به تیم های دیگر رفتند. همچنین ورودی ها هم قابل قبول بودند. این تیم بازیکنانی را در اختیار گرفت که شاید از نظر نام خیلی بزرگ نبودند، اما رفته رفته نشان دادند که از نظر کیفیت اصلا کوچک نیستند. مثل لوریس کاریوس، جوئل ماتیپ و مارکو گروجیک و البته جینی وینالدوم. بهترین خرید این تیم هم به اعتقاد کارشناسان سادیو مانه بوده است.

کلوپ و اعضای کادر فنی اش با قدرت برای رشد و توسعه تیم تلاش کرده اند و حتی برای بازیکنان آسیب دیده هم برنامه تمرینی ویژه داشته اند. در عصر کلوپ هیچ بازیکنی به اندازه فیرمینیو گل نزده است. بازیکنی که در دوران راجرز نزدیک بود به تیمی دیگر فروخته شود. آدام لالانا و فلیپه کوتینیو یک پله بهتر شده اند و جزو بهترین ها در پست خودشان در لیگ برتر هستند. جوردن هندرسون میانه میدان را برای این تیم در اختیار دارد و طراح و برنامه ریز حملات این تیم است.

بازیکنان لیورپول در توصیف تمرینات پیش فصل تیمشان زیر نظر کلوپ گفته اند که یک آموزش فوتبالی مطلق بوده است. تمرینات طول فصل به گفته آن ها ادامه درس های کلوپ است که تا اینجا این طور باعث پیشرفت تیم شده است.

همیشه در فوتبال بالا و پایین های زیادی وجود دارد. اما توصیه ما برای شما این است؛ لیورپول را با شکست مقابل برنلی یا پیروزی مقابل منچسترسیتی قضاوت نکنید. فقط این را بدانید آنفیلد برای مدت ها خانه کلوپ خواهد بود.

۸    
آی اسپورت
2016-10-08 20:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر