فهرست
حکم ناعادلانه برای عادل
حکم ناعادلانه برای عادل

حکم ناعادلانه برای عادل

آی اسپورت - وقتی در اواخر سال ۱۳۹۷ برنامه نود با اجرای عادل فردوسی پور به شکلی غیر منتظره و ناگهانی از کنداکتور شبکه سه حذف شد هیچ کس فکر نمی‌کرد این تعطیلی دائمی شود. اما در حالی که فصل فوتبالی کشور هنوز به پایان نرسیده بود اجرای برنامه نود کاملا متوقف شد و عادل فردوسی پور دیگر نتوانست دوشنبه شب‌ها این برنامه محبوب را روی آنتن ببرد. عجیب‌تر این که بعد از این اتقاق عادل فردوسی پور دیگر حتی فرصت گزارش کردن بازی‌های داخلی و خارجی را هم پیدا نکرد و این تصور به وجود آمد که مشکل، برنامه نود و محتوایش نبوده؛ بلکه خود عادل باید از تلویزیون حذف می‌شده. البته گفته می‌شود گزارش نکردن مسابقات خواسته خود عادل هم بوده. در هر صورت بعد از تعطیلی برنامه نود مسئولان شبکه سه تصمیم گرفتند برنامه ای شبیه به نود تولید کنند و اجرای آن را هم به محمد حسین میثاقی بسپارند. کسی که علاقمندان به فوتبال او را شاگرد خوبِ عادل می‌دانستند. خیلی‌ها توقع داشتند میثاقی معرفت به خرج بدهد و از پذیرش اجرای این برنامه سر باز بزند اما او این کار را نکرد و اجرای برنامه فوتبال برتر را پذیرفت. اتفاقی که باعث کدورت بین میثاقی و عادل و البته ایجاد دو جبهه مخالف در جامعه ورزشی و فضای مجازی شد. برنامه میثاقی اگرچه مشخصا با بودجه و زحمات زیادی ساخته شد و هنوز هم می‌شود اما هرگز نتوانست جای نود را در ذهن و قلب علاقمندان به فوتبال را بگیرد.

در این مدت فقط صدای عادل روی برخی آیتم‌های برنامه فوتبال 120 شنیده می‌شد که با پایان فصل گذشته لیگ‌های اروپایی این برنامه هم برای مدتی تعطیل شد تا با شروع فصل جدید لیگ‌های اروپایی دوباره تولید و پخش شود. اواخر سال گذشته هم قبل از «ال‌کلاسیکوی اسپانیا» خبر رسید که عادل مشغول تهیه یک برنامه ضبط شده اینترنتی در استقبال از این بازی مهم است. برنامه اگر چه ضبطی بود اما وقتی در ساعت موعود در اینترنت پخش شد به علت استقبال فراوان علاقمندان، با اختلال در پخش مو.اجه شد. با این وجود خیلی‌ها تا چند روز بعد این برنامه را دانلود کردند و دیدند و در نهایت همین برنامه رکورد دانلود و تماشا را در اینترنت زد. شاید همین استقبال شگفت انگیز از برنامه «کلاسیکو» بود که عادل و تیم همکارانش را به فکر ادامه تولید برنامه‌های مشابه انداخت.

 با شروع فصل جدید اغلب لیگ‌های اروپایی، خیلی از علاقمندان به فوتبال خارجی منتظر دیدن برنامه فوتبال ۱۲۰ بودند. اما الان چندهفته است که فصل جدید مسابقات باشگاهی در اروپا شروع شده و خبری از تولید و پخش فوتبال ۱۲۰ نیست. این برنامه اگرچه مثل نود پربیننده و فراگیر نبود اما عادل فوتبال ۱۲۰ را هم مثل نود عاشقانه و پرانرژی تهیه می‌کرد. عدم تولید و پخش فوتبال ۱۲۰ این تصور را به وجود آورد که عادل فردوسی پور مشغول کار مهم‌تری است. خبری که در نهایت تائید هم شد. چند وقت پیش خبر آمد که عادل در حال تولید برنامه‌ای به نام «نود نو» است و قصد دارد این برنامه را دوشنبه شب‌ها همزمان با پخش برنامه فوتبال برتر به صورت زنده از شبکه ورزش یا در فضای مجازی پخش کند. اما خیلی زود خبر تصحیح شد. اولا نام درست این برنامه «۹۹» بوده و نه «نود نو». ثانیا ژانر برنامه هم با فضای برنامه ۹۰ و فوتبال برتر کاملا متقاوت است. ژانر برنامه «99» مستند ورزشی است که اتفاقا جزو علائق ویژه عادل است و او آن را کاملا با ذوق و سلیقه خوب خودش تولید می‌کند. مساله بعدی هم این است که این برنامه قرار نیست همزمان با فوتبال برتر پخش شود و رقابتی با این برنامه داشته باشد. در واقع عادل خودش اصلا چنین قصدی ندارد.

این خبر برای علاقمندان به عادل خبر خوبی بود. اما روز دوشنبه در فضای مجازی خبری پخش شد که هواداران عادل را ناامید کرد. خبر این بود که «ساترا» یا سازمان تنظیم مقررات رادیویی ایران، مجوز پخش زنده این برنامه را نداده است. خیلی‌ها با دیدن این خبر تصور کردند پروژه ساخت و تولید این برنامه به طور کل منتفی شده اما این طور نیست. البته این که ساترا به پخش زنده این برنامه مجوز نداده درست است اما مساله این است که پخش این برنامه از طریق VOD نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد داشت که مجوزش گرفته شده. در واقع صدور یا عدم صدور مجوز از ساترا تاثیری در پخش این برنامه نداشت و ندارد. ضمن این که واگذاری تصمیم اعطای مجوز پخش برنامه‌های اینترنتی به صورت زنده به ساترا، همین حالا هم در مجلس شورای اسلامی محل بحث است و چندان وجاهت قانونی ندارد. اما نکته بسیار مهم که تاثیر مجوز ساترا را در پخش یا عدم پخش برنامه «99» نشان می‌دهد این است که اصلا قرار نبوده و نیست که این برنامه به صورت زنده از طریق VOD پخش شود! در واقع درخواست مجوز عادل فردوسی‌پور برای این برنامه به ساترا برای برنامه «زنده» نبوده و او اصلا قصد تولید برنامه زنده را نداشته. این برنامه به دلیل ژانر و ماهیتش که مستند ورزشی است به صورت ضبطی تولید می‌شود و مجوز‌های لازم برای آن از وزارت ارشاد گرفته شده است. اما ساترا به عنوان نهاد موازی که با سرویس‌های بستر پخش اینترنتی در ارتباط است، این درخواست را رد کرده که طبیعتا تاثیری در پخش آن نخواهد داشت. توضیح ساترا در این باره که دیروز در خبرها منتشر شد هم درست است. دیروز علی سعد سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در این باره گفت: «شرط طرح برنامه‌ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضایی و امنیتی است که در مورد برنامه ۹۹ که به درخواست فیلیمو و کافه بازار مطرح شده بود، به دلیل عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملا موضوع قابل طرح و بررسی توسط شورای مذکور نبود.» این توضیح در واقع مهر تائیدی بر ادعای تهیه کنندگان برنامه «۹۹» است. چرا که آنها مجوز پخش این برنامه را از وزارت فرهنگ و ارشاد گرفته‌اند و نیازی به اخذ مجوز دیگری از ساترا ندیده‌اند.

 

روزهای خبرساز عادل

بعد از مدت‌ها سکوت خبری در ماه اخیر دو خبر درباره عادل فردوسی پور منتشر شده و همین علاقمندان او را به ادامه انتشار اخبار بهتر و بیشتر از او امیدوار کرده است. خبر اول این بود که عادل فردوسی‌پور، برنده جایزه معتبر انجمن سوتای دانشگاه شریف شد. انجمن دانشگاه صنعتی شریف (SUTA) یک انجمن مستقل متشکل از اساتید، دانشجویان و کارمندان فعلی و سابق دانشگاه صنعتی شریف است که مقر آن در سن‌دیگو آمریکاست و با هدف افزایش ارتباط های آکادمیک و حرفه‌ای بین اعضای خانواده بزرگ دانشگاه شریف در داخل و خارج از کشور تاسیس شده است. این انجمن هر دو سال یک بار در چند بخش جوایزی به چهره‌های نخبه و درخشان فعلی و سابق دانشگاه صنعتی شریف اهدا می‌کند. بر اساس بیانیه رسمی انجمن دانشگاه صنعتی شریف، جایزه «دستاورد فارغ‌التحصیلان» این انجمن در سال ۲۰۲۰ به عادل فردوسی پور اهدا شد. خبر دوم هم ماجرای گفتگوی زنده عادل فردوسی پور با برخی از اعضای این انجمن بود که فیلم بخشی از گفته‌های عادل در این مصاحبه حسابی وایرال شد. عادل در این بخش از حرفهایش گفت: « من همیشه سر کلاس‌هایم به بچه‌ها می‌گفتم: آقا، خانم؛ مملکت را ترک نکنید! بمانید، تلاش کنید و بجنگید، مملکت‌مان را بسازیم. بهمن ۹۷ که ترم جدید شروع شد من این را مطرح کردم و کلی جر و بحث با بچه‌ها که بمانید و حداقل اگر می‌روید، برگردید. نروید آنجا ماندگار شوید و از این صحبت‌ها. اسفند ۹۷ من را کنار گذاشتند، به آن شکل عجیب و غریب. بدون هیچ توضیح... بدون هیچ دلیل موجه؛ من را گذاشتند کنار. عید شد و اولین کلاس، چهاردهم پانزدهم فروردین بود. بچه‌ها گفتند استاد شما که می‌گفتید بمانید و مملکت را بسازید. شمایی که ماندی بیست و چند سال کار کردی؛ بیست سال برنامه داشتی، چه شد؟ پس الان حرفت چیست؟ و راستش چیزی نداشتم که بگویم. امیدوارم بستری فراهم شود که همه کسانی که کشور و میهن‌شان را دوست دارند، بتوانند در حوزه‌ای که دوست دارند کار و فعالیت کنند.»

 

سازندگی 

۹    
آی اسپورت
2020-10-14 14:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر