فهرست
برزیل: مدعی اول، حتی بدون نیمار
برزیل: مدعی اول، حتی بدون نیمار

برزیل: مدعی اول، حتی بدون نیمار

آی‌اسپورت – برزیل برای دومین بار در پنج سال اخیر میزبان یک تورنمنت بزرگ است و هواداران این تیم امیدوارند کوپا امریکای ۲۰۱۹ پایانی شبیه جام جهانی ۲۰۱۴ برایشان نداشته باشد. پنج سال پیش سلسائو سنگین‌ترین و تلخ‌ترین شکست تاریخش را تجربه کرد، در نیمه نهایی جام جهانی و با نتیجه ۷-۱ مقابل آلمان. برزیل در این بازی نیمار را به دلیل مصدومیتش در یک چهارم نهایی در اختیار نداشت، ستاره‌ای که در تورنمنت امسال هم قادر به کمک به تیم ملی‌اش نخواهد بود.

نیمار هفته گذشته در بازی دوستانه مقابل قطر با لیگامنت پاره شده مچش مجبور به ترک زمین شد تا برای سومین بار در یک سال اخیر مصدومیتی جدی را تجربه کند. غیبت نیمار قطعا ضربه‌ای بزرگ برای برنامه‌های تیته و برزیل به حساب می‌آید، اما حتی بدون ستاره پاریس سن ژرمن هم شانس اول قهرمانی کوپا امریکای ۲۰۱۹ را باید از آن میزبان بدانیم، و البته نه به دلایل سنتی و همیشگی‌اش.

برزیل برعکس تصوری که همیشه از این تیم داریم مهاجمین و گلزنانی درجه یک در اختیار ندارد، اما در سوی دیگر زمین است که قدرت این تیم نهفته. تیته درون دروازه باید یکی از الیسون و ادرسون را انتخاب کند، دو تا از بهترین گلرهای حال حاضر فوتبال جهان. در پست دفاع چپ یکی از فلیپه لوئیس یا الکس ساندور باید نیمکت‌نشین شود و در مرکز زمین دو تا از کازمیرو، الن و فرناندینیو جایی در ترکیب اصلی پیدا نخواهند کرد.

اما تیته برای پر کردن جای خالی نیمار چه طرح و برنامه‌هایی در سر دارد؟ شاید در نگاه اول به نظر می‌رسید فلیپه کوتینیو می‌تواند به جای سابقش در لیورپول برگردد و نقش واید فوروارد چپ، پستی که در اجرایش تخصص دارد، برگردد. اما گویا تیته همچنان قصد دارد از کوتینیو در خط میانی استفاده کند و او و همبازی‌اش در بارسلونا، آرتور را دو سوی کازمیرو قرار دهد. کوتینیو فصلی کابوس‌وار را در نوکمپ پشت سر گذاشته و تنها ۱۸ ماه بعد از انتقال رویایی‌اش به بارسلونا در آستانه ترک این تیم قرار گرفته. بنابراین درخشش در کوپا مریکا می‌تواند شانسی دوباره به او در کاتالونیا بدهد و استعداد و توانایی‌هایش را یک بار دیگر به رخ قهرمان لا لیگا و هوادارانشان بکشد.

بدین ترتیب با قرار گرفتن کوتینیو در خط میانی، جای خالی نیمار در خط حمله را باید بازیکنی دیگر پر کند. یکی از گزینه‌ها برای این پست داوید نرس است. پدیده ۲۲ ساله آژاکس این فصل نقشی مستقیم روی ۱۶ گل تیمش در لیگ داشت (۸ گل و ۸پاس گل) و به علاوه در چمپیونز لیگ هم دروازه رئال مادرید و یوونتوس را باز کرد. همین فصل درخشان بود که نگاه‌ تیم‌های بزرگ لیگ برتر را به خودش جلب کرد.

گزینه دیگر هم بازیکنی است که دو فصلی می‌شود نامی برای خودش در جزیره دست و پا کرده. ریشارلیسون، که او هم مثل نرس ۲۲ ساله است، بعد از یک فصل درخشش در واتفورد راهی اورتون شد تا به پیشرفت خودش زیر نظر مارکو سیلوا ادامه دهد. این انتقال به گودیسون پارک ۱۳ گل لیگ برتری برای ریشارلیسون به همراه داشت و شایعاتی مبنی بر علاقه ۵۰ میلیون پوندی منچستر یونایتد به او پدید آورد.

در مرکز خط حمله هم رقابت بین دو ستاره دیگر در لیگ برتر است. برای گابریل ژزوس کوپا امریکا اهمیت شخصی بیشتری نسبت به روبرتو فرمینو دارد. فرمینو با لیورپول قهرمان چمپیونز لیگ شده و جایگاهی دست نخوردنی در ترکیب مثلث خط حمله تیم یورگن کلوپ، کنار محمد صلاح و سادیو مانه داشته. ژزوس اما با وجود نقش مستقیمش روی هر ۱۰۲ دقیقه یک گل در لیگ، در فصلی که گذشت عملا بدل به ذخیره سرخیو آگوئرو شد و اعتماد پپ گواردیولا را تا حد قابل توجهی برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی از دست داد. یک کوپای تاثیرگذار می‌تواند این شرایط را دوباره به حالت سابق برگرداند.

آیا برزیلی‌ها این بار، با توجه به آگاهی قبلی‌ از غیبت نیمار، استفاده بهتری از امتیاز میزبانی‌شان خواهند کرد و بعد از ۱۲ سال دوباره فاتح کوپا امریکا خواهند شد؟

۶    
آی اسپورت
2019-06-11 11:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر