فهرست
بارسلونا ایدئولوژی خود را از دست داده است؟
بارسلونا ایدئولوژی خود را از دست داده است؟

بارسلونا ایدئولوژی خود را از دست داده است؟

آی اسپورت - 26 گل، 6 کارت قرمز، شوت‌ها و ضربات سر بسیار، چندین برخورد توپ با تیرک، امتیازگیری هر سه تیم تازه صعودکرده، پیش افتادن رئال مادرید از بارسلونا در جدول پس از چند صد روز، چندین تصمیم حیاتی و به موقع VAR؛ بله لالیگا این چنین بازگشته و با خود هیجان و شادی همیشگی را به همراه آورده است. آخر هفته‌های جذاب اسپانیا باز از راه رسیده و با پایان هر هفته ما باید کاری که نسل‌های مختلف در پایان هفته درگیرش بودند را باز هم انجام دهیم و به بررسی آنچه اتفاق افتاده بپردازیم، خود را سرگرم کنیم یا در صورت لزوم نگران باشیم. باید صحبت کنیم که چرا مدافع عنوان قهرمانی جمعه شب مغلوب اتلتیک بیلبائو شد، تیمی که که با سختکوشی و تلاشی مضاعف به میدان رفت و گلی زد که مطمئناً نامزد بهترین گل فصل خواهد بود.

پس از شکست در سن‌مامس، «جرارد پیکه» مدافع کارکشته و باتجربه بلوگرانا در مصاحبه با مطبوعات از دلیل و چگونگی شکست آبی‌اناری‌ها در نخستین دیدار فصل صحبت کرد؛ اتفاقی که برای اولین بار در این یازده سال رخ داد. می‌توان در برخی جزئیات با نظر اصلی او مخالفت کرد چرا که پیکه به این نکته اشاره داشت که فشار بالا، جو سنگین و میل شدید بیلبائو به پیروزی برابر قهرمان لالیگا چیزی بود که آن‌ها دقیقاً انتظارش را داشتند – که نداشتند – و در ادامه از مشکلات بارسا سخت گفت: «ما خودمان نبودیم. آن‌ها از ما از لحاظ بدنی بهتر بودند. بهتر است که چنین تجربیاتی را حالا داشته باشیم و از آن درس بگیریم تا اینکه در انتهای فصل چنین اتفاقی بیفتد.»

عبارت او توصیف جالبی محسوب می‌شود؛ در واقع حتی اگر گل رویایی و اثر هنرمندانه «آریس آدوریس» را ندیده باشید و نتیجه را هم ندانید، صحبت‌های او به شما کمک می‌کند که الگوی 90 دقیقه این مسابقه را در ذهن تجسم کنید. در حقیقت پیکه به این نکته بسیار مهم و حیاتی اشاره کرد که اگر بارسا بازی خودش را انجام ندهد و اگر تفکر و واکنشش حتی اندکی پایین‌تر از استاندارهای خودش باشد؛ هر باشگاه دیگری در لالیگا می‌تواند مچ آنها را بخواباند. به بیانی ساده‌تر: «اگر بارسا کمی فقط کمی از سطح خود پایین بیایید، قربانی حریف خواهد شد.»

در این بین کاپیتان سوم بلوگرانا شخص مقصر را از دید خود به دیگران معرفی کرد؛ هدف اصلی جملات و حملات او «عثمان دمبله» بود که حالا به دلیل مصدومیت بیش از یک ماه خانه‌نشین شده و بارسا باید بدون او به میدان برود. یک بار دیگر به صحنه گل نگاه کنید؛ بیلبائو در سمت چپ خط دفاعیِ بارسلونا صاحب یک شروع مجدد شد؛ «رائول گارسیا» توانست «جوردی آلبا» را فریب دهد و با فضایی که به دست آورد با «آندر کاپا» یک‌دو انجام داد، بازیکنی که خیلی راحت از سد دمبله که خشک و بدون حرکت ایستاده بود عبور کرد. سپس با یک ارسال دقیق به محوطه جریمه، یکی از زیباترین گل‌های لالیگا را پایه‌ریزی کرد؛ آدوریس که روی غفلت «نلسون سمدو» حدوداً یک‌ونیم متر فضا پیش روی خود می‌دید از آن توپ نهایت بهره را برد. آریسِ کهنه‌کار که تنها 90 ثانیه پیش از این صحنه به میدان آمده بود و تماشاگران یک‌صدا نامش را فریاد می‌زدند، به هوا پرید و با یک ضربه قیچی برگردان دروازه «مارک آندره ترشتگن» را به خاطره‌انگیزترین شکل ممکن فرو ریخت.

بنابراین می‌توان گفت که پیکه تا حدودی به درستی درباره این صحنه گل نظر داده است؛ هنگامی که آلبا به سمت گارسیا یورش برد تا مانع شکل‌گیری حمله شود، مسئولیت دمبله بیشتر شد و واکنش او به جای جلوگیری از این اقدام و تخریب برنامه هجومی حریف تنها به نگاه به بازیکن حریف محدود شد! جرارد که مانند یک کاپیتان بزرگ به شکل جدی درباره مشکل تیم صحبت می‌کرد به یک نکته مهم دیگر نیز اشاره داشت: «جزئیات در اصل تفاوت میان پیروزی و شکست هستند، یک اتفاق جزئی، یک حرکت یک دو در دقیقه 88 روی یک پرتاب دستی و همین باعث شد ما شکست بخوریم.»

اما مسئله و مشکل اصلی اینجا نیست؛ دمبله در انجام مسئولیت و ماموریت خود ناموفق عمل کرد ولی گل بیلبائو حاصل حفظ بدِ مالکیت توپ از سوی تک‌تک بازیکنانِ بارسلونا بود! اتفاقی که آبی‌اناری‌ها روزگاری در آن بهترین تیمِ جهان بودند.

اجازه دهید صحنه را یک بار دیگر و با دیدی متفاوت شرح دهیم:

دو دقیقه و سیزده ثانیه به دقیقه 90 بازی باقی مانده و بازی بدون گل در جریان است؛ توپ زیر پای ترشتگن قرار گرفته و بیلبائو سازماندهی شده اما با شدت کم پرس می‌کند. پاس به «کلمنت لنگلت» با توجه به نزدیکی آدوریس ممکن نیست، آدوریز کم‌کم به دروازه‌بان آلمانی نزدیک می‌شود و در میانه زمین نیز «ایوان راکیتیچ» و «رافینیا» حضور دارند اما «دنی گارسیا» و «اویهان سانکت» - بازیکن 19 ساله که آینده‌ای درخشانی دارد - از راه می‌رسند و مسیر ارسال پاس به آنها را سد می‌کنند. پیکه و سمدو از شرایط بهتری برخوردارند و ترشتگن می‌تواند توپ را به آنها برساند و این بهترین اقدام برای حفظ توپ یا تدارک حمله به نظر می‌رسد اما سنگربان بارسا توپ را بلند برای آلبا در سمت چپ می‌فرستد! این حرکت حتی در تمرینات هم اشتباه است. مطابق انتظارات توپ با عبور از آلبا به اوت می‌رود و همین توپ است که وارد دروازه بارسلونا می‌شود! درست 28 ثانیه پس از آنکه ترشتگن توپ را به حریف تقدیم کرد.

فراموش نکنید که آبی‌اناری‌ها در آن لحظه مالکیت توپ را در اختیار داشتند، به هیچ عنوان زیر فشار و پرسینگ سنگین حریف نبودند، بازی دقایق پایانی‌اش را سپری می‌کرد و یک امتیاز از دیداری سخت و خارج از خانه در جیب‌شان قرار داشت ولی به یکباره همه چیز از دست رفت. حال سوال اینجاست که اگر دمبله از سوی پیکه مورد شماتت قرار گرفته چرا ترشتگن این چنین سرزنش نمی‌شود؟ اگر او تصمیم درست و عقلانی را هنگام ارسال پاس می‌گرفت، شانس تساوی بدون گل یا حتی اینکه شاگردان «ارنستو والورده» بتوانند در لحظات پایانی گل برتری را به ثمر برسانند، زنده می‌ماند. در واقع می‌توان به صراحت گفت که تقصیر دروازه‌بان بارسا در رقم خوردنِ این شکست حتی بیشتر از دمبله بود.

نمی‌خواهیم صحبت‌های پیکه را نقض کنیم یا تمام مسئولیت شکست را بر گردن ترشتگنی بیندازیم که بارها بارسلونا را نجات داده و یکی از برترین‌های جهان در پست خود محسوب می‌شود، بلکه قصد ما تنها اشاره به نمادین بودن این شکست است، باختی که همه بازیکنان در آن نقش داشتند.

به این اتفاق می‌توان به دو شکل فکر کرد:

1) ترشتگن به جای حفظ توپ، آن را بلند ارسال می‌کرد، آن‌ هم در لحظاتی که باید با کمک مغز بهترین و دقیق‌ترین تصمیم گرفته شود. به این ترتیب تنها یک توپ مرده به حریف تقدیم میشد. یک لحظه به چند ماه پیش برگردید، جایی که باز هم آبی‌اناری‌ها لحظاتی با بی‌توجهی بازی کردند و آرنولد یک کرنرِ هوشمندانه برای اوریگی ارسال کرد تا بارسا از لیگ قهرمانان اروپا به شکلی تلخ کنار رود! جمعه شب نیز آلبا، دمبله و سمدو در صحنه گل بی‌توجه و بی‌دقت بودند و همین یک لحظه غفلت در فوتبال برای رقم خوردن یک شکست کافی است.

حال به این سوال بیاندیشید که آخرین زمانی که بارسلونا واقعا و نه فقط در لفظ بهترین تیم در حفظ مالکیت توپ بود چه زمانی بود؟ خیلی وقت پیش!

2) تصمیم ترشتگن به بازی با ریسک بالا هنگامی که 132 ثانیه تا دقیقه نود فرصت باقی‌مانده، دقیقاً زمانی گرفته شد که والورده سرمربی بلوگرانا «سرخیو بوسکتس» را به دلیل اینکه در فشار سنگین به زیر توپ می‌زد، نیمکت‌نشین کرده بود. با این حال او یکی از بازیکنانی محسوب میشد که می‌توانست مانع فرو ریختن دروازه بارسا شود ولی روی نیمکت بود و تنها لرزیدن تور دروازه تیمش را به نظاره نشست.

به بیانی دیگر می‌توان گفت که در هر 2 سناریو، ترشتگن، دمبله و سایر بازیکنان تیم روی این گل مقصر بودند نه فقط یک و یا دو نفر.

اما هرچه که گذشت و هر چه رخ داد، باید گفت که هنوز فقط یک هفته از شروع فصل جدید لالیگا گذشته و با توجه به خریدهای جدید و تصمیم اشتباه مدیران برای سفر تیم به آمریکا 10 روز پیش از شروع فصل جدید، قضاوت و پیشبینی در خصوص آینده تیم زود است. با این حال باید از هم‌اکنون به همه بازیکنان و اعضا بارسلونا هشدار داد که اگر آنها ایدئولوژی خود را از دست بدهند، قطعاً در سراشیبی سقوط قرار خواهند گرفت.

 

سازندگی

۴    
آی اسپورت
2019-08-25 16:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر