فهرست
سياه و سفيد ديدار تداركاتى تيم ملى
سياه و سفيد ديدار تداركاتى تيم ملى

سياه و سفيد ديدار تداركاتى تيم ملى

آی اسپورت - تيم ملى ايران در سومين ديدار تداركاتى خود پس از جام جهانى، سومين حريف خود از سومين قاره‌ى متفاوت را نيز با يك گل شكست داد. هرچند اين ديدار، آخرين بازى خانگى تيم ملى قبل از جام ملت‌ها بود،اما تنها چيزى نزديك به دوهزار نفر براى بدرقه‌ى تيم ملى در استاديوم حاضر بودند. سردى هواى تهران در كنار حريف نه چندان قدرتمند و جذاب تيم ملى و حواشى اخير اطراف تيم ملى كه محبوبيت كى‌روش و تيمش را به پايين‌ترين حد خود در ٨ سال اخير رسانده، همه و همه از عوامل كم‌تماشاگر شدن اين ديدار بودند. هرچند مرد پرتغالى با يك چنين فضاى ملتهبى ناآشنا نيست و در تمام اين ٨ سال، قبل از تورنمت‌هاى مهم فضاى اميدواركننده‌اى اطراف تيم ملى وجود نداشته و اتفاقاً عامل به وجود آمدن يك چنين جوى نيز همواره خود كى‌روش بوده است. اگرچه از روز گذشته تمامى اخبار پيرامون اين ديدار تحت‌الشعاع حمله‌ى لفظى و فيزيكى اوسيانو كروز به یک خبرنگار قرار گرفته و همگان منتظر واكنش رياست فدراسيون به اين مسئله هستند، اما مى‌خواهيم نگاهى داشته باشيم به نقاط ضعف و قوت فنى تيم ملى در ديدارى كه گذشت.

نقاط قوت: تيم ايران همانند ديدار مقابل ازبكستان سيستم ٤-١-٤-١ را به عنوان سيستم پايه‌ى خود به كار گرفت و به نظر مى‌رسد احتمال استفاده از اين آرايش در جام ملت‌ها نيز زياد باشد. احمد نوراللهى در اولين بازى ملى خود جلوى ٤ مدافع تيم قرار داشت، شجاعى و اميرى به عنوان هافبك‌هاى ميانى، ترابى در راست، انصاری‌فرد در چپ و كاوه رضايى به عنوان تك مهاجم. انعطاف پذيرى بالاى اين سيستم كه  بارزترين ويژگى آن است، باعث شد در دقايقى از مسابقه چيدمان تيم ملى به ٤-٣-٣(با ترابى، رضايى و انصاری‌فرد به عنوان مثلث جلو) و ٤-١-٣-٢(با زوج انصاری‌فرد و رضايى) تغيير كند. استفاده از دو بازيكن تكنيكى با تمايل بازى در جناحين يعنى شجاعى و اميرى به عنوان هافبك ميانى، اين قابليت را در حملات به تيم ايران مى‌داد كه با اضافه شدن اين دو بازيكن به جناحين و اورلپ غفورى و حاجى‌صفى روى دست‌شان كه هم قدرت نفوذ و هم سانترهاى تيزى دارند، از يك طرف عرض بازى تيم زياد شود و از طرفى فرصت براى انصاری‎فرد و ترابىِ شوتزن به وجود آيد كه به وسط آمده و از قابليت شوت‌زنى خود استفاده كنند. جدى‌ترين موقعيت‌هاى تيم نيز روى همين شوتزنى‌ها بدست آمد و تك گل تيم هم روى شوت كريم. هم چنين سرعت انتقال توپ و جابه‌جايى بازيكنان ايران نيز نسبت به جام جهانى افزايش قابل ملاحظه‌اى داشته كه اين مورد دوم آرايش دفاعى تيم مقابل را به هم مى‌زند و كار آنها را براى يارگيرى نفر به نفر با مشكل مواجه مى‌كند.هر يك از عناصر خط هافبك و حمله‌ى ما عملاً در چند پست به كار گرفته مى‌شوند، به طور مثال ترابى علاوه بر گوش راست، در دقايقى جاى خود را با شجاعى عوض كرد و در وسط ميدان بازى كرد و حتى در سمت چپ نيز رؤيت مى‌شد تا انصاری‌فرد به كاوه اضافه شود. در كنار همه‌ى اينها بايد به عملكرد درخشان احمد نوراللهى در پست هافبك دفاعى اشاركرد كه به خوبى توپ‌ها را قطع مى‌كرد و تنها مهره‎ى خط هافبك بود كه در هنگام حملات نيز بايد در نيمه‌ى زمين خودى باقى مى‌ماند به جز در ١٥ دقيقه پايانى كه با اضافه شدن ابراهيمى به تركيب يك خط جلوتر رفت.

نقاط ضعف: زوج چشمى و كنعانى‌زادگان بدون ترديد بدترين زوج خط دفاعى بودند كه در تمام اين ٨ سال در خط دفاع تيم ملى به ميدان رفتند. هردوى اين مدافعان بارها و بارها جا ماندند و شانس آوردند كه يكبار تير دروازه و بار ديگر بى‌دقتى مهاجم ترينيداد مانع گلزنى اين تيم شد. به علاوه كنعانى‌زادگان چندين مرتبه به جاى بازيسازى از خط دفاع، توپ‌ها را بلند و بى‌هدف به زمين حريف فرستاد و اين درحالي است كه اساس دعوت از او و خانزاده و يا به كارگيرى چشمى در خط دفاع، همين توانايى بازی‌سازى اين بازيكنان در دفاع است كه در بازى كنعانى‌زادگان حداقل در مصاف ديروز ديده نشد و بايد ديد اصرار كى‌روش بر به كارگيرى چشمى و دعوت از اين دو مدافع تا كجا ادامه خواهد داشت. پافشارى غلط ديگر كى‌روش در استفاده از انصاری‌فرد در پستى غير از مهاجم هدف است. انصاری‌فرد بارها به عنوان بال چپ و حتى هافبك وسط توسط كى‌روش امتحان شده اما در جريان بازی به چشم نمى‌آيد. در نيمه‌ى دوم و بعد از جابه‌جايى بين او و كاوه، هم خودش دروازه‌ى ترينيداد را باز كرد و هم كاوه فرارهاى خوبى از سمت چپ داشت و يك شوت كات‌دار ديدنى را هم زد كه با بدشانسى به بيرون رفت. نكته‌ى منفى ديگر اين بازى، بازى ايستاى اشكان دژاگه در تركيب بود كه سرعت تيم ايران را در ٢٠ دقيقه‌ى پايانى كاهش مى‌داد.

اشكان پس از از دست دادن توپ سر جاى خود باقى مى‌ماند، در بسيارى از موارد به بازيكن صاحب توپ نزديك نمى‌شد و در نيمه‌ى زمين حريف قدم مى‌زد، برخلاف مسعود شجاعى كه اين روزها در تبريز احيا شده و در نيمه‌ى اول هم وظيفه‌ى رهبرى تيم و از آن مهم‌تر رهبرى جريان بازى را به خوبى انجام مى‌داد.اميدواريم اشكان نيز به روز هاى آرمانى خود برگردد، اگر مصدوميت‌ها مانع اين اتفاق نشوند.

نگران‎‌كننده ترين نكته‌ى نه تنها اين ديدار تداركاتى بلكه همه‌ى ٣ ديدار قبلى و البته ديدار بعدى مقابل ونزوئلا ميزان محك خودن تيم به ويژه خط دفاع و دروازه‌ى ماست كه بسيار كم تهديد مى‌شوند و بايد ديد در صورت صعود به نيمه‌نهايى جام ملت‌ها و تقابل احتمالى با ژاپن، استراليا، كره‌ى جنوبى و عربستان، همان صلابت گذشته‌ى خود را خواهد داشت يا خير و اينكه آيا تيم ملى در برابر اين ٤ تيم مدعى نيز قادر خواهد بود همين سبك بازى خود در ديدار‌هاى تداركاتى را به حريفانش ديكته كند يا بازهم به روش دفاع-ضد‌حمله‌ى خود بازخواهد گشت؟

۱۶ ۴  
آی اسپورت
2018-11-17 23:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
محسن
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۲۳:۴۵
به امید خدا و همت عالی بازیکنان و درایت کیروش کبیر معمار نوین فوتبال ایران، و حمایت و دعای خیر طرفداران واقعی اعم از زن و مرد جام قهرمانی آسیا به ایران خواهد رسید
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۰:۱۱
چه عجب!
کسی یادش بود غیر از مسائل اخلاقی که خیلی برای جامعه امروز ما مهم است !!! به ابعاد فنی تیم ملی هم بپردازد.

اصولا چون اکثر خبر نگاران چیزی از مسایل فنی نمی دانند بیشتر به حاشیه ها می پردازند.
محسن
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۰۲:۴۵
خوش به حال تو كه از نظر فني چيزي حاليته تو توپ رو با گلابي سر در نمياري تو برو به شوهرت برس برو فكر كيروش رو از سرت بيرون كن از اين اب چيزي براي تو گرم نميشه برو فكر شوهرت باش بيچاره شوهرت.
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۰۵
اتفاقا از لحاظ فنی چیزی سرم نمیشه ولی
یکبار باعث شدی تعهدم را نسبت به خوانندگان سایت و دوستان عزیزم بشکنم و جواب بی ادبی تورا دادم ؛
به خاطر حسن نیتی که بمن دوستانم دارند سکوت میکنم.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر