فهرست
ایستگاه برزیل؛ کسی پیاده نمی‌شود؟/ حدس و گمان درباره آینده تیم ملی
ایستگاه برزیل؛ کسی پیاده نمی‌شود؟/ حدس و گمان درباره آینده تیم ملی

ایستگاه برزیل؛ کسی پیاده نمی‌شود؟/ حدس و گمان درباره آینده تیم ملی

آی اسپورت- سوال این است؛ اگر کارلوس کی‌روش بعد از جام‌جهانی با فوتبال ایران خداحافظی کند تیم‌ملی آینده ما چه شکل و شمایلی خواهد داشت؟ ایا تبعیدی‌ها برمی‌گردند؟ آیا جوانگرایی و تغییر نسل، بلافاصله بعد از پایان جام‌جهانی رخ خواهد داد؟ این مطلب، حاوی گمانه‌زنی‌هایی است در همین خصوص.

***

کارلوس کی‌روش با این ۲۴نفر روانه برزیل شده است: رحمان احمدی، دنیل داوری، علیرضا حقیقی، سیدجلال حسینی، حسین ماهینی، احسان حاج‌صفی، مهرداد پولادی، مهرداد بیت‌آشور، هاشم بیک‌زاده، امیرحسین صادقی، احمد آل‌نعمه، محمدرضا خانزاده، پژمان منتظری، رضا حقیقی، آندرانیک تیموریان، قاسم حدادی‌فر، خسرو حیدری، جواد نکونام، علیرضا جهانبخش، اشکان دژاگه، بختیار رحمانی، مسعود شجاعی، رضا قوچان‌نژاد و کریم انصاری‌فرد.

همه تا پای جان هستند؟!

برای گمانه‌زنی در باب چهره آینده تیم‌ملی بد نیست از این‌ سوال آغاز کنیم که کدام‌یک از بازیکنان این فهرست ممکن است بعد از جام‌جهانی از تیم‌ملی خداحافظی کرده و یا کنار گذاشته شوند. اگر سن‌وسال بازیکنان را ملاک قرار دهیم مسن‌ترین بازیکنان این لیست جواد نکونام و رحمان احمدی (۳۴سال سن)، سیدجلال حسینی (۳۳سال)، امیرحسین صادقی و آندو تیموریان(۳۲سال)، پژمان منتظری، قاسم حدادی‌فر، هاشم بیک‌زاده، خسرو حیدری (۳۱سال سن) هستند. به عقیده شما برای کدام‌یک از این بازیکنان، جام‌جهانی برزیل می‌تواند آخرین حضور در عرصه ملی محسوب شود؟ رحمان احمدی که دروازه‌بان است و برای دروازه‌بان‌ها ۳۴سالگی تازه سرآغاز چلچلی است. جواد نکونام هم که تازه یاد گرفته چطور در میانه میدان پشت سر بازیکنان حریف پنهان شود و بیلان مثبت به‌جا بگذارد! کاپیتانِ محبوبِ کی‌روش با این سبک بازی حداقل دو سال دیگر هم می‌تواند به بازی‌ در تیم‌ملی ادامه دهد، مگر این‌که دلش به رحم بیاید و با ما همان کاری را نکند که علی دایی کرد.

بعد از کاپیتان، می‌رسیم به سیدجلال حسینی که در آستانه ۳۳سالگی همچنان روپا و مقتدر نشان می‌دهد و بیراه نیست اگر ادعا کنیم در بهترین فرم دوران فوتبالش به سر می‌برد. بنابراین در مورد او نیز فرضیه خداحافظی بعد از جام‌جهانی کاملا منتفی به نظر می‌رسد. در میان بقیه بازیکنان بالای ۳۰سال هم چهره‌ای که خیال خداحافظی داشته باشد به چشم نمی‌خورد. اما ممکن است بازیکنانی مثل امیرحسین صادقی، هاشم بیک‌زاده و قاسم حدادی‌فر که با سلیقه کی‌روش سازگار بوده و ملی‌پوش شده‌اند با سلیقه سرمربی بعدی همخوانی نداشته باشند و از لیست ملی‌پوش‌ها خارج شوند.

زمستان استرالیا، مثل بهار برزیل

بعد از سپری شدن بازی‌های جام‌جهانی اولین تورنمنت مهمی که پیش روی ملی‌پوشان ایرانی قرار می‌گیرد جام ملت‌های ۲۰۱۵ آسیا است. شانزدهمین دوره جام ملت‌ها از اولین روزهای سال ۲۰۱۵میلادی یعنی دی‌ماه همین امسال در استرالیا آغاز می‌شود. بنابراین ملی‌پوشان ایران باید به فاصله ۷ماه از جام‌جهانی برزیل دوباره برای یک تورنمنت مهم گرد هم بیایند. با توجه به آنچه گفته شد به نظر نمی‌رسد در این فاصله کوتاه ۷ماهه تغییرات چندانی را در ترکیب تیم‌ملی شاهد باشیم. از میان ملی‌پوشان حال حاضر که کسی خیال رفتن در سر ندارد. فقط احتمال می‌رود با رفتن کی‌روش درب‌های تیم‌ملی برای بازگشت تبعیدی‌ها باز شده و یکی دو تغییر در لیست ملی‌پوشان به وجود بیاید.

از میان ستاره‌هایی که به صلاحدید کی‌روش پشت خط جام‌جهانی مانده‌اند، علی کریمی چهره‌ای است که دوران بازی‌های ملی او را باید تمام‌شده دانست. اما مهدی رحمتی و پیام صادقیان دو بازیکنی هستند که ممکن است با رفتن کی‌روش به جمع ملی‌پوش‌ها برگردند. اگرچه آمدن صادقیان بیش از آن‌که به کی‌روش بستگی داشته باشد به اتفاقات دیگری بستگی دارد که ذکرشان در حوصله این مطلب نیست. بنابراین ترکیب تیمی که زمستان۹۳ با عنوان تیم‌ملی ایران در استرالیا به میدان می‌رود به احتمال فراوان شباهت زیادی به ترکیب تیم‌ملی در برزیل خواهد داشت. تغییر مهم در این فاصله می‌تواند بازگشت رحمتی باشد که وقوع این اتفاق هم بستگی زیادی به عملکرد بازیکن شماره‌یک تیم در جام‌جهانی خواهد داشت. در ۱۰پست دیگر اما احتمال تغییر و تحول محدود می‌شود به دو سه بازیکن –شاید مهرداد پولادی، شجاعی و بیت‌آشور- که کی‌روش اعتقاد خاصی به آن‌ها دارد و ممکن است در دوران سرمربی بعدی تا این حد مورد توجه قرار نگیرند.

صبر بسیار بباید...

اما اگر روند تحولات تیم‌ملی در آینده نزدیک مطابق آنچه حدس زدیم پیش برود؛ اگر ترکیب تیم‌ملی در استرالیا-۲۰۱۵ فرق چندانی با برزیل-۲۰۱۴ نداشته باشد؛ پس تکلیف پدیده‌های جدید لیگ چه می‌شود؟ جوان‌های نوظهور فوتبال ایران با کدام دورنما و به عشق رسیدن به کدام هدف بزرگ باید به تمرین و تلاش بپردازند؟ این‌طور به نظر می‌رسد که لااقل تا پایان سال۹۳ شمسی نهایت آرزوی فوتبالی برای پدیده‌های جدیدی مثل مهدی شریفی، علیرضا بیرانوند، محمد عباس‌زاده، مهرداد جماعتی و... رسیدن به نیمکت تیم‌ملی و حضور در میان ۲۲بازیکن برتر کشور خواهد بود. این پدیده‌ها برای بازی در ترکیب اصلی تیم ملی باید لااقل یکی دو سال دیگر صبر کنند. چه، پس از پایان جام ملت‌های آسیا هیچ تورنمنت رسمی و رقابت مهمی پیش روی تیم ملی نیست و لااقل تا یکی دو سال بعد که دوباره زنگ رقابت‌های مقدماتی جام جهانی۲۰۱۸ به صدا دربیاید فقط چند بازی تدارکاتی و تورنمنت دوستانه پیش روی تیم ملی ایران خواهد بود که همین بازی‌ها می‌تواند فرصت خوبی برای ابراز وجود ستاره‌های جدید باشد.

در این فاصله، مهم‌ترین اتفاق فوتبالی برای ایران –در سطح ملی- مسابقات مقدماتی المپیک خواهد بود که تیم امید ما را یک بار دیگر به چالشی سخت برای صعود به ریو۲۰۱۶ فرا خواهد خواند. تیم امید ایران قرار است با هدایت نلو وینگادا در این آوردگاه حاضر شود و شاید از میان چهره‌های جوان همین تیم هم بازیکنانی برای حضور در تیم بزرگسالان چهره شوند.

     
آی اسپورت
2014-06-07 14:54:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر