فهرست
پرچم ژاپن و معجزه دشمنی!
پرچم ژاپن و معجزه دشمنی!

پرچم ژاپن و معجزه دشمنی!

آی اسپورت - روز بازی رفت سپاهان و پرسپولیس، ۲۷ پرچم ملی ژاپن تنها در ضلع روبه‌روی جایگاه ورزشگاه نقش جهان به چشم می‌خورد. امیر قلعه‌نویی روز قبل از مسابقه در نشست خبری رواج استفاده از پرچم ژاپن توسط رقبای پرسپولیس را «لوس‌بازی» دانسته بود اما ۲۴ ساعت بعد از بازی، آن را «پرچم عدالت» توصیف کرد!

بهره‌برداری گسترده از این پرچم‌ها از زمان شکست پرسپولیس برابر کاشیما آنتلرز در فینال لیگ قهرمانان آسیا آغاز شد. رقبای داخلی برای پایان دادن به استیلای پرسپولیس بر لیگ برتر، رو به این جنگ روانی آوردند اما امروز به جرأت می‌توان گفت شمشیر سامورایی‌ها بیشتر جبهه خودی را قلع‌وقمع کرد. تماشای آن همه دشمنی و همدستی برای پایین کشیدن سرخ‌ها، بی‌هیچ تردیدی به تیم برانکو جان مضاعف بخشید؛ به طوری که قرمزها امروز به شکلی ویژه باید قدردان سیاست هماهنگ رقبا باشند. شاید بد نبود اگر کنار آن پرچم ملی کرواسی، یک پرچم ژاپن هم در جشن قهرمانی سرخپوشان شرکت داده می‎‌شد؛ به پاس تأثیر شگفت‌انگیزی که در تهییج بازیکنان این تیم برای پیمودن ادامه راه داشت!

روز بازی برگشت با کاشیما، درست همان دقایقی که محمد انصاری با رباط پاره به‌عنوان نماد یک تیم بی‌یاور می‌لنگید و از زمین خارج می‌شد، بسیاری از هواداران این تیم نگران سکته احتمالی پایان نیم‌فصل بودند. خیلی از تحلیل‌ها حول این بود که پرسپولیس محروم تا اینجا هم خودش را با شوق قهرمانی آسیا بالا کشیده و حالا که این رؤیا ویران شده، با مشتی بازیکن مصدوم و نیمه‌جان احتمالاً لیگ را نیز از دست خواهد داد. دشمنی‌ها اما به این تیم شوق زندگی داد. باورکردنی نبود اما پرسپولیس بعد از بازی با کاشیما و قبل از باز شدن پنجره‌اش، ۶ بازی دشوار با فواصل زمانی نزدیک برگزار کرد و ۴ مسابقه را برد. آنها پیکان را در فیفادی و حتی بدون بشار و بیرانوند و نوراللهی شکست دادند، پس از آن از سد ذوب‌آهن و ماشین‌سازی و پارس جم گذشتند و برابر سپاهان و تراکتورسازی هم مساوی کردند؛ نتایجی که حتی از عملکرد تیم در مسابقات دور برگشت با پنجره‌های باز هم به مراتب بهتر بود.

پرسپولیس بی‌بازیکن در حضور پرچم‌های ژاپن از آن ۶ بازی ۱۴ امتیاز گرفت اما در نیم‌فصل دوم با همه نفرات جدیدش از ۶ مسابقه مشابه فقط موفق به کسب ۱۰ امتیاز شد؛ آری، این معجزه دشمنی است! این همه شوق و عطش بعد از بزرگترین حسرت بین‌المللی تاریخ باشگاه، حیرت‌انگیز به نظر می‌رسید. پرسپولیسی‌ها برای بردن جامی که دو سال گذشته هم فتحش کرده بودند از همیشه تشنه‌تر بودند، چون بازیکنان این تیم به هر ورزشگاهی پا می‌گذاشتند فوجی از پرچم‌های کشور بیگانه را می‌دیدند؛ شاید نمادی از استیصال رقبا و ارسال پیغام «من شادم از غصه تو». پرسپولیس برای فرو نشاندن آن بیرق‌ها با تتمه جان و جوهرش به پا خاست و با همان امتیازات طلایی روزهای پایانی نیم‌فصل اول، نخستین هت‌تریک قهرمانی تاریخش را رقم زد.

برانکو، جلال حسینی، بقیه بازیکنان و از همه مهم‌تر هواداران تیم در سومین قهرمانی پیاپی نقشی غیر قابل انکار داشتند، اما دیگر رل اصلی را پرچم ژاپن بازی کرد؛ پرچمی که در «یادگار» و «نقش جهان» و «آزادی» بیشتر از فینال ایباراکی دیده شد! تراکتوری‌ها رکورددار استفاده از پرچم ژاپن بودند و در توجیهش می‌گفتند اینها را به عشق سوگیتا به ورزشگاه می‌آورند. آنها اما با سوگیتا و سه کاپیتان تیم ملی ایران سهمیه هم نگرفتند تا در عوض تیمی که مدام به‌صورتش نفرت پاشیده می‌شد سه‌جامه شود. این یعنی گاهی دشمنی‌ها کارسازتر از دوستی‌هاست. می‌شود به چشم‌های دشمن زل زد و از او علیه خودش انرژی گرفت. خصومتی که گام آدم را محکم‌تر کند، هزار بار مفیدتر است از محبتی که پشت آدم را باد بدهد. بگذار این مهم‌ترین درس پایان یک فصل پرجدل در فوتبال ایران باشد. شاید همه ما در زندگی روزمره هم نیاز به یک «پرچم ژاپن» داریم تا یادمان بیاورد زنده‌ایم و این آدم زنده است که دشمن دارد؛ اگر نه کسی وقتش را برای مردگان تلف نمی‌کند.

 

دنیای اقتصاد 

۷۲ ۱۸  
آی اسپورت
2019-05-20 11:59:00
نظر دهید

۱۸ نظر
رضا
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۱۶
انصافاً از داورا هم نمیشه گذشت حتی قبل از اهدای جام به پاس خدمات داور به پرسپولیس از داورا به طور نمادین قدر دانی شد
۹
مجتبی
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۱۷
امسالم بی صبرانه منتظر شروع خریت رفقا که موجب اتحاد بیشتر ارتش سرخ خواهد شد هستیم
جسی پینکمن
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۲۱
احسنت موافقم
حتی من برای شجاع خلیل زاده پیغام گذاشتم ، که تو جشن قهرمانی پرچم ژاپن ببرن ، به عنوان یه پرسپولیسی شش آتشه ، اصلا از دیدن پرچم ژاپن ناراحت نمیشدم ، نه من بلکه خیلی از هواداران ، ما اگه از دست ژاپن ناراحت و عصبانی بودیم هنگام اهدای جام تو تهران با آنها دست نمیدادیم و تشویق شون نمیکردیم ، این بزرگی ما ، و حقارت رقبای داخلی رو میرسونه که افتخارشون شکست ماست
فرهاد
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۲۶
کثیف ترین قهرمانی ها در حال شکل گرفتن برای پرسپولیس است انهایی که زر زر فدراسیون اصفهانی می کردند در قابل این حمایت های درون زمین و بیرون زمین از پرسپولیس نظری ندارند؟ قاون من دراوردی 50-50 که برای اولین بار در تاریخ ایران از کشو خارج تا در جهت حمایت از لنگ به اجرا دراید اگر این اتفاق برعکس بود ایا شما پرسپولیسی ها این را دسیسه فدراسیون اصفهانی نمی دانستید؟ تعصب به رنگ جلو حقیقت بینی را گرفته
۷ ۱
شله مافیایی
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۵۴
روزی که کامنت گذاشتی و از سر سوزش چهره بیرانوند رو مسخره کردی فهمیدم شعور درست حسابی نداری حالا چرا بعد از کامنت گذاشتن با اسمت بلافاصله با نام کاربری شله کبیر! میای فحاشی میکنی؟ نترس همه میشناسنت که شخصیت و ادب و شعور نداری. راحت باش فحش بده.
این قانون هم مال شهریور سال پیشه میدونم خیلی دوست دارید همه ورزشگاه رو پر کنید از اراذل و اوباشی که دیگه علنا تهدید به مرگ میکنن ولی نمیشه
سپاهان کبیر
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۲
گاگول معجزهفغانی کمیته داوران و فدراسیون و دولت بود وگرنه پرسپولیس 12 هم نمی شد
۷ ۱
*******
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۵۹
معلومه عمو کوپال رو دوست داشتی که دقیقه 90 پنالتی الکی گرفت واسه شله جلو نساجی خخخخ از وقتی سکه گرون شد شله هم افت کرد
مهران
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۵
خدایا شکرت که دشمنان پرسپولیس را احمق آفریدی!
...
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۲:۳۵
دشمن نادان خیلی ارزشمنده اینو مثلث حقیر تاس نشون دادن.
امیرعباس
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۱۶
دنیای اقتصاد فازش چیه؟؟احتمال زیادی میدم صفحه ورزشیش افتاده باشه دست یکی از زامبی های بی مخ پرسپولیسی واقعا برای روزنامه ای که افراد برجسته و باسوادی مثل دکتر صدری قلم می زنند چنین سطح نازلی مایه شرمساری و تاسفه ایکاش دنیای اقتصاد اصلا این صفحه رو حذف کنه واقعا خجالت اوره طرف داره علنا کری میخونه خیلی مسخرست واقعا!
۸ ۱
6
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۵۶
اتفاقا کری نمیخونه داره میگه چطور حماقت و حسادت و حقارت مثلث تاس انگیزه پرسپولیسیا رو بیشتر کرد
محمد
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳:۵۱
به نویسنده کثیف بگین نه با با پول بیت المال حمایت وزارت شخص وزیر بیا قهرمان نشوووو .
۸ ۱
...
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۴۱
خداروشکر که کیسه کشا بیل میزنن و میلیارد میلیارد درمیارن و خرج میکنن. تا احمق هایی مثل تو هستن کیسه رنگ ارامش رو نمیبینه افرین ادامه بده
.
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۴۱
.
وحید
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۵۴
دمت گرم،خیلی دقیق وزیبا.بخشی ازواقعیت تیم همیشه زنده و جاویدان پرسپولیس روبه یاد مردگان متعفن واجنبی وتخم وترکه مغول آوردی،...

می‌شود به چشم‌های دشمن زل زد و از او علیه خودش انرژی گرفت. خصومتی که گام آدم را محکم‌تر کند، هزار بار مفیدتر است از محبتی که پشت آدم را باد بدهد. بگذار این مهم‌ترین درس پایان یک فصل پرجدل در فوتبال ایران باشد. شاید همه ما در زندگی روزمره هم نیاز به یک «پرچم ژاپن» داریم تا یادمان بیاورد زنده‌ایم و این آدم زنده است که دشمن دارد؛ اگر نه کسی وقتش را برای مردگان تلف نمی‌کند.
حرف حساب
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۵۸
واقعا دم این نویسنده گرم! چقدر خوب واقعیت و حقیقت رو تشریح کرد! تیمی که مدام به صورتش نفرت پاشیده میشد هت تریک کرد! الان این بدبختها موندند و کلی نفرت که وجود خودشون رو فراگرفته و اسیر دگرگرونی های روحی روانی شون کرده! مثل همین کاربری که با نام محمد در بالا کامنت گذاشته!
کنت دراکولا
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۰۳
به امیر عباس,نفهمی شما کیسه کش جماعت انتهایی نداره فهم و شعور اگه یه جهت بره مطمعنا کیسه جماعت خلاف جهتش حرکت میکنن.میپرسی دنیای اقتصاد فازش چیه؟؟لابد انتظار داری چون روزنامه ی دنیای اقتصاد هستش کاری به ورزش نباید داشته باشه!!وقتی کیروش برای تهییج بازیکنانش از فیلم نجات سرباز رایان استفاده میکنه و یا ژاپنیها از علم کامپیوتر میان استفاده میکنن و تمام حالات بازیکنهای مارو تشریح میکنن ووو خیلی موردهای دیگه هم هست که اینجا نه بحثش هست و نه میشه گفت.طرف اومده واقعیت رو دیده و گفته و چه بسا عاقلان از این مورد استفاده کنن هم تو اقتصاد هم تو مسایل اجتماعی و هم فرهنگی ووو میشه درس گرفت و از دشمنی انرژی بگیریم به جای زانوی غم بغل کردن و سعی و تلاش کرد داره نقشه راه و موفقیت نشون میده و میتونی درس بگیری ولی خوب اول بحث گفتم عقل و شعور یه سمت برن کیسه جماعت خلافش رو میره و خوشحالم دشمنان پرسپولیس اینقدررررر احمق هستن و اینقدر کودددددددن هستن که همه چی رو از دید دشمنی میبینن و من ناراحت شدم که ای داد الان متوجه میشن و کارمون سخت میشه ولی نظرات کیسه جماعت رو که میخونم میبینم نه اینها احمق تر از اونی هستن که من فکر میکنم نمونش تو امیرعباس.
امیرعباس
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۲۵
خدا شفات بده دراکولا جان :-) :-) :-)
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر