فهرست
چو «نود» آید، صد هم پیش ماست!
چو «نود» آید، صد هم پیش ماست!

چو «نود» آید، صد هم پیش ماست!

آی‌اسپورت- علی پروین در مصاحبه‌ای گفته که «فردوسی‌پور» مدت‌ها بود از این کارها نمی‌کرد و روز قبل‌تر هم امیر قلعه‌نویی گفته بود که «مجری نود هزاردستان است و آمده فوتبال را نابود کند.» 

داستان ناخوشی علی پروین و امیر قلعه‌نویی با عادل فردوسی‌پور آن هم به خاطر برنامه نود خیلی قدیمی است، حالا هرچند علی پروین چند پیراهن بیشتر پاره کرده و با لحن کم نیش تری حرف می‌زند و البته بازنشسته هم شده و منافعی در فوتبال ندارد؛ اما در اصل حرف او همان حرف قلعه‌نویی است. نمایندگان فوتبال سنتی ایران که از محبوب‌ترین‌ها هم هستند از برنامه نود و مجری‌اش انتظار مهربان‌تر بودن را دارند. حالا شاید بشود این انتظار را گاهی در غالب کلمات «حفظ آبرو»، «حفظ حرمت ها»، «شان فوتبال» شنید و گاهی هم در برابر انتظار برآورده نشده، شنید که می‌گویند: «نود تیشه به ریشه فوتبال می‌زند.»

اما برنامه نود چه کار می‌کند؟ آخرین کارش چه بوده که دوباره صدای قطب‌های سنتی فوتبال را درآورده؟ بگذارید با هم اتفاقی که در نود رخ داده را مرور کنیم: «4 عضو یک باشگاه روی خط زنده برنامه آمده‌اند و حداقل 2 تایشان به صراحت دروغ گفته‌اند و این دروغگویی، عدم شفافیت و گاهی منفعت طلبی‌شان عیان شده.»

حالا امثال امیر قلعه نویی و علی پروین انتظار دارند که برنامه نود سراغ این افراد نرود که معلوم نشود که در باشگاه استقلال یا هر تیم دیگری روزانه چه خبر است. رسانه کارش را انجام ندهد که هم مدیر و هم مربی و هم بازیکن 4 صباحی راحت‌تر در آن باشگاه هر کاری دلشان خواست بکند. البته که نمایندگان تفکر سنتی در فوتبال تا حد زیادی هم موفق بوده‌اند. آنها در همه این سال‌ها نود را به محافظه کاری انداخته‌اند و کار را به جایی رسانده‌اند که فردوسی‌پور برخلاف وظیفه رسانه‌های در جریان برنامه به ملکی رازداری اسرار باشگاه را یادآوری می‌کند.
فشار قطب‌های سنتی قرمز و آبی در همه این سال‌ها سبب شده که برنامه نود در حالت انفعالی قرار بگیرد و هر گاه بخواهد سراغ سوژه‌ای برود با ترس از ناراحتی‌های هواداران میلیونی دو باشگاه مواجه باشد. نود اگر سراغ استقلال برود که ببیند چرا اوضاعش خراب است با یک گرای سنتی به تخریب استقلال متهم می‌شود و اگر سراغ پرسپولیس برود باز هم به تخریب متهم می‌شود. قسمتی مهم از هواداران میلیونی فوتبال برای هر کدام از پرونده‌های جنجال ساز چند سال اخیر بازوی متحرک تفکر سنتی برای فشار به نود و سکوتش بوده‌اند. شاید اصلا تحت همین فشار شبکه‌های مجازی است که نود از انتقاد مستقیم به منصوریان خودداری می‌کند و ترجیح می‌دهد که مدیر و بازیکن و مربی خودشان حرف بزنند و اصلا شاید برای همین است که یکدفعه فاش گویی ملکی خود فردوسی‌پور را هم می‌ترساند. لابد او پیش خودش گفته: «نکند به حاشیه سازی برای استقلال متهم شوم.»
اما حقیقت ویژه درباره نود این است که به تنهایی بار رسانه بودن در تلویزیون را به دوش می‌کشد. رسانه‌ای پرسشگر که هر وقت جایی از کار می‌لنگید پیش بیاید و با زیر و رو کردن اصل و فرع به مردم نشان دهد که پشت پرده چه خبر است. سال قبل در ماجرای پیراهن‌های تیم ملی، نود موفق شد برند عجیب و غریب جیووا را دور کند، با فشار در مورد بلیط فروشی، اجازه ویژه خواری 35 درصدی را از شرکت برهان مبین گرفت و موفق هم بود. اما هروقت سراغ سوژه‌های دیگر باشگاهی رفت با دیوار بلند هواداران و بازوهای تفکر سنتی مواجه شد. ماجراهای رامین رضاییان و پرسپولیس و بازیکنان اوکراینی قرمز از یک سو، ماجرای محرومیت استقلال از نقل و انتقالات و جابه جایی مدیریت آبی‌ها از سوی دیگر اما پرونده‌های رنگی و باشگاهی در مورد سرخابی‌ها بوده است. نود در این موارد هم تلاش کرد اما با موج‌های هجومی از شبکه‌های اجتماعی مواجه شد که از دو تیم سرخابی حمایت می‌کردند.
نکته جالب اینجاست که رامین رضاییان در نهایت اخراج شد و پرسپولیس صدقه سری فشارهای نود به جای بازیکنانی که شبیه کشتی گیر بودند، امروز گادوین منشا و بشار رسن را دارد. در مورد استقلال هم که خب ظاهرا فشار لازم به این تیم و مدیریت از طریق رسانه وارد نیامد که همچنان مدیریت آبی‌ها همان قبلی است و کادر فنی‌اش همان و استقلال هم با بهترین بازیکنان در انتهای جدول. کم اثری نود در اتفاقات باشگاه سرخابی را باید در دنباله روی هواداران از تفکر سنتی فوتبال دنبال کرد. 
 
تفکری که رسانه وظیفه شناس را دوست ندارد. رسانه‌ای که سراغ اشتباهات بازیکنان، مربی، مدیریت باشگاه‌ها می‌رود، رسانه‌ای است که پرده‌ها را می‌اندازد و به پرده نشینان اجازه جولان دادن نمی‌دهد. نود در حقیقت وظیفه‌اش این است که پرده‌ها را بیاندازد. وقتی که در باشگاه پرسپولیس و استقلال به اعتبار هوادارانش میلیاردها هزینه می‌شود. کار رسانه این است که ببیند پول کجاست؟ کجا می‌رود؟ چطور خرج می‌شود؟ و از این خرج آیا نتیجه درستی به دست می‌آید؟ برنامه نود در همه سال‌های اخیر تنها برنامه‌ای بود که وظیفه رسانه‌ای‌اش را در حوزه فوتبال به انجام رسانده و حتی اگر در سوال پرسیدن ضعیف شده باید تحت حمایت و کمک هم قراربگیرد. «نود» باید مجبور شود بیشتر نود باشد تا دست‌های آلوده را از فوتبال دور کند.
فوتبال و ایران این روزها به رسانه‌هایی مانند نود و حتی قدرتمندتر از نود نیاز دارند رسانه‌هایی که بپرسند و مسوولان را مجبور به پاسخگویی کنند. رسانه‌هایی که مورد حمایت مردم هستند و دانستن را حق مردم می‌دانند.
۴۵ ۱۴  
آی اسپورت
2017-09-21 01:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۴ نظر
علی
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۲:۰۱
اینهمه برنامه تلویزیونی هست چرا فقط این متهمه که ضد استقلاله؟
زور بیخودی میزنید همه میدونند فردوسی پور با استقلال دشمنه
عسگری رییس صدا و سیما باید بگذاره استقلالی ها هم برنامه فوتبالی خودشون را داشته باشند
No One
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۳:۰۷
برو بابا خدا روزیتو جای دیگه حواله کنه !
استقلالیا یه برنامه مخصوص خودشون داشته باشن؟!
نود دقیقاً چه خدمتی به پرسپولیس کرده به استقلال نکرده؟ یا چه خیانتی در حق استقلال کرده؟
تقصیر برنامه نود ـهِ که اوضاع باشگاتون عین سیرک شده؟ یا بازیکنتون زیرآب مربی رو میزنه یا براش تره خرد نمیکنه؟
مشکل استقلالیا با نود، تو نظر سنجی ها خلاصه میشه
علیرضا منصوریان
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۳:۲۳
شما که روزنامه خودتون رو دارید تا حالا باهاش چه شاهکاری کردید که حالا دنبال برنامه خودتون هم هستید؟! وظیفه رسانه شفاف سازیه، چیزی که کادرفنی و مدیریتی تون اول از همه ازش فراریه!
امید از تفت
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۶:۴۳
این قضایا بارها در نود تکرار شده بیشتر هم برای پرسپولیس. حماقت شما اینه که وقتی خودتو توی آینه نگاه میکنی میگی تقصیر از آینه هست که من زشتم. نود در این وانفسای فوتبال، چیزی شبیه معجزه هست. خیلی میشه بهش نقد وارد کرد ولی نمیشه بهش اتهام زد
سامان
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۲۱
اتفاقا فردوسی پور اون برنامه رو ترتیب داد كه فشار رو از روی منصوریان و حاشیه رو از استقلال دور كنه كه با ارامش به مصاف ذوب برن همه چیز هم داشت خوب پیش میرفت اینو خود منصوریان هم تو كنفرانس خبری گفت كه رویكرد برنامه از اول خوب بود . ولی خود منصوریان با یه اشتباه تاكتیكی و بیمورد با اسم اوردن از ملكی خودشو ترور كرد دیدیم كه بعد از صحبت ملكی خود فردوسی پور چطور شوكه شد چون هدفی كه داشت رو بر باد رفته دید فردوسی پور تو 2 سال اخیر برای اینكه اتهام پرسپولیسی بودن رو از خودش دور كنه بارها واسه استقلال خود شیرینی كرده و واسه پرسپولیس حاشیه درست كرده فشار تبلیغاتی نود بود كه پیام صادقیان رو محروم كرد خمیازه های صادقیان رو مانور داد ولی از خمیازه فایدی رو نیكت و وسط بازی هیچی نمیگه سر قضیه سوشا قضیه رضاییان و .. با كلیپ درست كردن و ذوم كردن رو طارمی باعث شد فصل پیش و همین فصل كلی پنالتی پرسپولیس گرفته نشه و خیلی چیزهای دیگه ولی هواداران متوهم كیسه مثل همیشه ضعف های خودشون رو میخوان گردن دیگران بندازن
محمد
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۲۵
آقا سامان کیو گول میزنی؟
همه میدونند که حمایت فردوسی پور از منصوریان و افتخاری، بخاطر ترس از امیرخان و قریب، ترس از قوی شدن استقلال و برگشت پرسپلیس به ته جدول بود فردوسی پور با کسی که استقلال را قهرمان کنه مشکل داره نه با منصوریان که کمک میکرد به تیمش
سوشاتاجی
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۰۲
عادل کارش کاملا درست بود وظیفه رسانه تخصصی فوتبال همینه
۷
پرسپولیسیم و از منصوریان بدم میاد
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۰۶
ولی باید انصاف داشته باشیم . کیروش در مورد اخراج نکونام دروغ شاخدار گفت ولی یکی از شما روزنامه نگارا جیکش در نیومد . ولی منصوریان که دروغ گفت همه فریاد وا اخلاقا سر دادید و فیلسوف اخلاق شدید
کامران
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۳۹
امثال علی پروین و امیر قلعه نویی.......!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
کامران
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۳۹
امثال علی پروین و امیر قلعه نویی.......!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
مهدی
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۵۹
این مجری خودش را همه کاره میدونه و به هر کاری برای ایجاد حاشیه دست میزنه..ضررش به فوتبال جبران ناپذیره..کسی که ساعت سه صبح تو هتل کیروش دیدنش دیگه وضعش معلومه...باید یه برنامه جدید با تفکرو مجری جدید بیاد جای این فردی که اصلا برای شلوغ کاری و سر وصدای الکی درست کردن ساخته شده..
بهزاد
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۹:۰۱
نود وقتی نود شد که بی پروا واقعیت های فوتبالو گفت و راست گفت و از کسی هم نترسید . ولی واقعا این نود کجا و نود 10 سال قبل کجا؟ اینا اصلا باهم قابل مقایسه نیستن این نود چهلم نیست چه برسه به نود. از وقتی که فردوسی پور جرات نکرد در مورد حق پخش و ماجرای شجاعی حرف بزنه باید فاتحه نود رو خوند. خودمونو گول نزنیم خداوکیلی برنامه نود الان با ورزش و مردم چه فرقی داره؟ نود کوچکترین چالشی دیگه تو چند سال گذشته نداره. یه زمانی کسی جرات نداشت پاشو کج بزاره تو فوتبال چون میدونست عادل پدرشو درمیاره. الان با شبهای فوتبالی شبکه ورزش فرقی نداره جفتشون فوتبال پخش میکنن مسائل داوری رو بررسی میکنند همین. نود الان 10 ساله مرده کسی خبر نداره.
مهدی
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۵۹
تیترو خوب از حرفهای حسینی تو ری استارت کپی میزنی
محسن
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۴۶
مثل روز روشن میبینم روزی را که همین حامیان مجری محترم،خانواده مجری را می نوازند!!!! و از همه کثیفتر اینرا هم میبینم که انها برای علت فحاشی،برنامه این هفته را هم مثال میزنند.از همین جا یه سلامی خدمت خانواده حزب باد دارم!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر