فهرست
جهانبخش: صعود دور از دسترس نیست/ جام جهانی از همین حالا آغاز شده/ ملاقات با رونالدو آرزویم بود، شاید به آن برسم
جهانبخش: صعود دور از دسترس نیست/ جام جهانی از همین حالا آغاز شده/ ملاقات با رونالدو آرزویم بود، شاید به آن برسم

جهانبخش: صعود دور از دسترس نیست/ جام جهانی از همین حالا آغاز شده/ ملاقات با رونالدو آرزویم بود، شاید به آن برسم

آی اسپورت- متولد 20 مرداد 1372 است، هنوز 21 ساله نشده. برای یک بازیکن با این سن و سال، حضور در جام جهانی می‌تواند یک رویا باشد. رویایی که حالا برای علیرضا جهانبخش محقق شده. او بعد از یک فصل بازی در نایمخن، آماده است تا در جام جهانی، پدیده تیم ملی ایران باشد. او را با نام پدیده می‌شناسند، پدیده‌ای که فوتبال خود را از داماش آغاز کرد و به نایمخن و تیم ملی ایران رسید. آرزوی دوران کودکی‌اش، بازی در جام جهانی و الگویش رونالدوی برزیلی بود. جهانبخش شاید تا چند روز دیگر به هر دو آرزوی دیرینه خود برسد. او می‌تواند هم در جام جهانی بازی کند و هم در برزیل، رونالدو را هم از نزدیک ببیند.

روزی که فوتبال را شروع کردی این فکر در ذهنت وجود داشت که یک روز بتوانی به تیم ملی برسی و در جام جهانی بازی کنی؟

 اگر بگویم فکرش را می‌کردم شاید باور نکنید. واقعا بازی‌های جام‌های جهانی قبل، به خصوص 2006 که تیم ملی ایران هم در آن شرکت داشت را می‌دیدم. همیشه فکر می‌کردم که آیا من هم می‌توانم روزی در جام جهانی بازی کنم؟ اوایل با این رویا می‌خوابیدم اما وقتی پا به فوتبال حرفه‌ای گذاشتم فهمیدم که می‌توانم و رسیدن به این هدف، کار خیلی سختی هم نیست.

فوتبال را از کجا آغاز کردی؟

 فوتبالم را از مدرسه، خیابان و زمین‌های خاکی محل زندگی‌ام شروع کردم. از 12 سالگی به باشگاهی در قزوین رفتم و فوتبالم را آغاز کردم. در این مدت مربیان زیادی هم داشتم.

به کدام بازیکن خارجی علاقه داشتی؟

 همانطور که گفتم همه بازی‌های جام جهانی و مسابقات فوتبال اروپا را دنبال می‌کردم. از کودکی رونالدوی برزیلی را واقعا دوست داشتم، دلیلش هم کیفیت فوتبالی، تکنیک و مهاجم بودن او بود. فکر می‌کنم آن زمان رونالدو طرفداران زیادی در فوتبال دنیا داشت که من هم یکی از آنها بودم.

حتما می‌دانی که شاید او را در برزیل ببینی؟

 به این موضوع هم فکر کرده‌ام. من در برزیل می‌توانم به دو آرزوی خود برسم. اول بازی در جام جهانی و بعد دیدن بازیکنی که از بچگی دوستش داشتم. قطعا رونالدو هم در این مسابقات حضور دارد، حالا به عنوان مدیر یا هر پست دیگری و من هم می‌توانم او را از نزدیک ببینم.

چه زمانی فهمیدی که می‌توانی در جام جهانی 2014 برای ایران بازی کنی؟

حدود 6، 7 ماه پیش بود. به من گفتند که کارلوس کی‌روش بازی‌هایم را زیر نظر دارد. او از زمان حضورم در داماش، مرا زیر نظر داشت تا اینکه بعد از بازی‌ام برای نایمخن، مرا به تیم ملی دعوت کرد. آن زمان فهمیدم که می‌توانم با تیم ملی ایران در جام جهانی حاضر باشم. به همین دلیل تلاشم را بیشتر کردم تا برای خودم جایی دست و پا کنم.

قبول داری رویای حضور در جام جهانی برای شما به عنوان یک بازیکن جوان خیلی زود تعبیر شده است.

 قطعا همینطور است. شرایط خیلی خوبی به وجود آمده و این برای بازیکن جوانی مثل من فوق‌العاده است. خیلی دوست دارم که بتوانم در جام جهانی بازی کنم و برای تیم ملی کشورم مفید باشم. می‌دانم که بازی در جام جهانی و درخشش در این مسابقات می‌تواند مسیر زندگی فوتبالی من را به طور کل تغییر دهد.

خیلی‌ها از تو به عنوان پدیده تیم ملی ایران در جام جهانی نام می‌برند. می‌گویند جهانبخش در برزیل، همه را انگشت به دهان خواهد کرد. خودت به این فکر کرده‌ای که پدیده ایران باشی؟ اصلا این توانایی را در خودت می‌بینی؟

 خیلی دوست دارم تاثیرگذار باشم، چون بازی برای تیم ملی بازی برای یک ملت است و همه بازیکنان تمامی انرژی‌شان را صرف تلاش در این مسابقات می‌کنند. من هم می‌خواهم بهترین عملکردم را داشته باشم و به قول شما به عنوان یکی از پدیده‌های جام جهانی انتخاب شوم. سخت است اما شدنی.

یکی از شاخصه‌های بازی تو، موفقیت در دوئل‌های یک در مقابل یک است. آیا این خصیصه تو در جام جهانی و در این تقابل‌های سخت می‌تواند به کار تیم ملی بیاید؟

 یک در مقابل یک، تکنیکی است که می‌توانم استفاده کنم. در کار گروهی هم می‌توانم شرکت کنم. به خصوص از زمانی که به فوتبال هلند و باشگاه نایمخن آمدم بیشتر یاد گرفتم که در خدمت تیم باشم و در قالب تاکتیک تیم حرکت و بازی کنم. اینها می‌توانند خصوصیات من باشند. خصوصیاتی که شاید به کار تیم ملی بیاید. البته اگر کی‌روش صلاح بداند و از من در ترکیب تیم ملی استفاده کند.

با توجه به غیبت تو در اردوی آفریقای جنوبی که بازیکنان تمرینات بدنسازی را پشت سر گذاشتند، آیا بدن تو در جام جهانی دچار مشکل نمی‌شود؟

قصد مقایسه شرایط تمرینی را ندارم اما به واقع تمرینات باشگاهی ما در هلند هر روز پرفشار است و حتی روزهای قبل و بعد بازی نیز تمرینات مان پرفشار‌تر می‌شود. البته برگزاری اردوی تیم ملی در آفریقای جنوبی می‌توانست برای بازیکنانی که در این اردو بودند به خاطر نزدیکی آب و هوای این کشور با برزیل بسیار خوب باشد. من هم سعی می‌کنم خودم را به سایر بازیکنان برسانم تا در زمینه کارهای بدنی، مشکلی نداشته باشم.

تیم ملی از گروه مقدماتی صعود می‌کند؟ اصلا امیدی هست؟

چرا که نه. اگر بازیکنان تیم ملی یکدل باشند و خواسته‌های کارلوس کی‌روش را اجرا کنند صعود از مرحله گروهی دور از دسترس نیست. حریفان قدرتمندی داریم اما تیم ملی ایران هم قوی است. ما بازیکنانی در اختیار داریم که در فوتبال اروپا بازی می‌کنند یا در لیگ ایران، ستاره هستند. اگر بتوانیم تمرکز کنیم و حین مسابقات، در بهترین آمادگی ممکن باشیم نتیجه‌گیری مقابل بوسنی و نیجریه، دور از ذهن نخواهد بود. اگر هم مقابل این دو تیم نتیجه مطلوبی کسب کنیم می‌توانیم به مرحله دوم جام جهانی صعود کنیم. در نهایت اینکه موفقیت تیم ملی در جام جهانی بستگی به همین شرایط آماده‌سازی تیم ملی به خصوص آماده‌سازی بدنی دارد.

اگر حرف دیگری داری بگو

جام جهانی از همین حالا برای تیم ملی آغاز شده، چون آماده‌سازی قبل از این رقابت‌ها برای تیم ملی بسیار مهم است و امیدوارم تدابیر بهتری برای هماهنگی تیم ملی اندیشیده شود.

     
آی اسپورت
2014-06-07 22:21:09
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر