فهرست
جای خالی هزاران؛ این درد مشترک
جای خالی هزاران؛ این درد مشترک

جای خالی هزاران؛ این درد مشترک

آی‌اسپورت- زنان فوتسال ایران، همان‌ها که برای هر سفر به قصد افتخارآفرینی باید اجازه‌های بسیاری بگیرند، همان‌ها که تا بن دندان پوشیده ورزش می‌کنند، امروز با حساب ۵ بر ۲ اوکراین را شکست دادند. باید فوتبال بازی کرده باشی، یا دست‌کم هر ورزش دیگری را تجربه کرده باشی تا بدانی دویدن، چهل دقیقه دویدن با لباسی که سراسر پوشیده است چه قدر دشوار خواهد بود. کارلوس کیروش برای چند درصد تبخیر بهتر عرق بازیکنان تیم مردان ایران به هر دری زد تا لباس مناسب تهیه شود؛ لباس زنان ما که از اساس ساخته شده برای آفتاب و مهتاب ندیدن، تبخیر که بماند. باورکردنی نیست که اصلا با این لباس‌ها بشود «برنده» شد.

زنان اوکراین در مسابقات قهرمانی اروپا دو مقام سومی و یک چهارمی دارند و اسم و رسم حسابی؛ ما که ندیدیم و حق هم نداریم ببینیم ولی گفته شده است که با ترکیب اصلی هم مقابل ایران بازی کردند. این‌چنین است که باید کلاه از سر برداشت برای زنانی که می‌توانند ۵-۲ اوکراین را شکست دهند؛ پیروزی‌ای که برای به دست آمدنش با همه دشواری‌های فرهنگی و اجتماعی و البته فیزیکی ورزش زنان جنگیده‌اند.

با همه این اوصاف و با وجود اینکه نفس ممنوعیت ورود مردان به عنوان تماشاگر به سالن برگزاری این رقابت زشت و ناپسند بود، توقع می‌رفت حضور پررنگ‌تری از زنان را برای تماشای رقابت تیم فوتسال ایران ببینیم. حدود ۱۵۰ تماشاگری که این رقابت را از نزدیک دیدند برای مبارزه‌ای که تا آزاد شدن ورود زنان به ورزشگاه در پیش است کمی ناامیدکننده است. روز سه‌شنبه دومین دیدار دوستانه دو تیم ایران و اوکراین در سالن هندبال مجموعه ورزشی انقلاب، انتهای خیابان سئول حوالی بزرگ‌راه چمران، برگزار خواهد شد. اگرچه که بحث «حق» حضور بانوان در ورزشگاه موضوعی نیست که با عدد و رقم و تعداد افراد خواهان حق تعریف شود، اما برای گرفتن این حق در این زمانه نیاز به همراهی و هم‌دلی بیشتر است. امیدوار باشیم که روز سه‌شنبه تماشاگران رقابت این زنان پیروز هزاران نفر باشند. ما دردهای فراوانی در این روزگار و این پهنه داریم؛ این یکی درد مشترکی‌ست که با همراهی هم حل شدنی‌ست.

۹ ۶  
آی اسپورت
2018-04-15 21:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
#####
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۴۲
دخترایی که دم از اومدن به استادیوم میزنن،میان عشقاشونو‌که تو فضای مجازی قربون صدقه شون میرن از نزدیک ببینن،وگرنه دلیلی نداره برن بازی همجنساشونو ببینن :))
۶ ۳
مارال
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۲۴
ببین اگه الان بیام هرچی که من بگم تو هیچوقت اون دیدگاهی که داری تغییر نمیکنه، مطمئنم! آره درسته خیلی از دخترا هستن که عاشق فوتبالیست ها اند و خود من کلی از این دوستا دارم که به حدی دوسشون دارن من یا هر کی جرئت نداریم بگیم بالا چشش ابروعه!
پس تا اینجا حرفت و قبول کردم که منطقی بگیری حرفم رو . اما واقعااااا دخترایی داریم که دیووووونه ی فوتبال اند و منم باز کلی از نوع دوستا دارم و پس همه دخترا این طور نیستن که تو فکر میکنی خیلی از دخترا تو انشاهاشون و مقاله هاشون و بحث های سر کلاسی کلی حرص میخورن سر این موضوع!! منم که مثل همیشه مدافع حقوق ( خخ ) ! باورت نمیشه ولی چند تا از دوستای خودم به عشق فوتبال درس میخونن و بزرگترین انگیزشون و آرزو شون که حداقل اگه نمیتونن برن ورزشگاه برن کمپ و مطمئنا میرن و جای شکر داره که این حداقل ممنوع نیس !! پس خواهشن ی ذره دیدگاه تون رو بهتر کنید . نمیدونید وقتی همچین کامنت هایی که میخونم چقددددد بهم بر میخوره که پسرا فک میکنن دخترا فقط به خاطر چی فوتبال و دوس دارن و میخوان بیان ورزشگاه!
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۳۶
آفرین به مارال خانوووم
همدنطوریکه میون پسران و مردان همع جور آدنی دیده میشه میون دختران و خانمها هم همینطوره و همه قشری دیده میشن
به نظر من حتی اگه اینی که #####گفته باشه مگه عیبش چیه!
بین دختر و پسر جووون اینطور چیزها عادیه
همه جا همین جوریه !
شما نگران چی هستی ، داخل استادیوم صدهزارنفری کسی کار خلاف نمس تونه بکنه!
#####
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۴۵
مارال من منظورم همه نبودن،ولی اکثریت دخترا اینطورن،خودم یه همچین دختری رو میشناسم که عاشق فوتباله ،نه چشم و ابروی بازیکنا،به هرحال منظورم همه نیس
۳
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۴۷
خداوند یار و یاورتان دختران افتخار آفرین سرزمینم . ایشالله یه روز دیدگاه عموم جامعه نه فقط سیاستمداران و علما به بانوان عوض بشه .

درود به شرفتان
۵
sirvan.f
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۲۶
وقتی این بازیا بدون حضور تماشاگر مرد انجام میشه و پخش تلوزیونی هم نداره و تصویر برداری کلا ممنوعه و کلا فضا زنونست چرا باید ورزشکارا با حجاب و ده دوازده لایه لباس بازی کنن؟بعد حالا که حجاب دارن چرا تصویر برداری ممنوعه؟
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر