فهرست
خداحافظ آقای مربی
خداحافظ آقای مربی

خداحافظ آقای مربی

آی اسپورت - و حالا بعد از سپری شدن ماه‌ها از آن اشک‌های شوق در کنار زمین پس از صعود به فینال لیگ قهرمانان اروپا، زمان خداحافظی با «مائوریسیو پوچتینو» و در آغوش کشیدن او برای آخرین فرا رسیده، زمان اینکه سرمربی ۴۷ ساله آرژانتینی برای مدیران، بازیکنان و هواداران تیمش دست تکان دهد و ادامه مسیر را به تنها قدم بزند. البته که در فوتبال مدرن این قبیل اتفاقات عجیب بی‌شمار است؛ اخراج‌هایی غالباً بی‌رحمانه اما تا حد بسیار زیادی اجتناب‌ناپذیر.

اسپرز با «پوچ» دوران موفقی سپری کرد و دیگر زمان پایان مهمانی فرا رسیده بود. گویا در فوتبال نباید موفق شد چرا که در صورت کسب موفقیت و عدم تکرارش، اولین قربانی همان کسی‌ست که موفقیت پیشین را رقم زده است. حالا پوچتینو به دست «دنیل لوی» رئیس باشگاه تاتنهام از کار برکنار شد تا «ژوزه مورینیو» که روزگاری نه چندان دور به صراحت از عدم تمایلش به مربیگری در تاتنهام سخن می‌گفت، سکان هدایت اسپرز را به دست بگیرد.

اما همان طور که گفتیم جدایی پوچتینو یا به عبارت صریح‌تری اخراجش تا حد زیادی طبیعی به نظر می‌رسد. در واقع برای فهمیدن جهش وزش باد نیازی نیست که هواشناس باشید؛ پوچ نیز کار سختی برای فهم مشکلات تیمش نداشت و مدتی بود که ناامیدی در چشم‌هایش خوانده می‌شد. او حتی پیش از فینال لیگ قهرمانان اروپا خبر از پسرفت احتمالی تیم تحت هدایتش داده بود. فینالی که به عنوان نقطه اوج اسپرز در تاریخ به ثبت رسید و از همان جا بود که ناقوس تغییرات در تیم سفیدپوش شهر لندن به صدا در آمد.

حالا آقای خاص باید از ویرانه‌های تیم پوچتینو یک تیم جدید بسازد، چهره‌ای که نشان داده هیچ توجه و البته علاقه‌ای به موفقیت‌های مربیان پیشین خود ندارد و در هر صورت تنها از ناکامی‌های فصل پایانی سخن خواهد گفت. اما ژوزه چه بگوید و چه انکار کند، چه ببیند و چه خود را به ندیدن بزند، برای کسانی که بازی‌های تاتنهام را دنبال می‌کردند حقیقت مثل روز شفاف و عیان است؛ پوچتینو پنج سال پس از تحویل گرفتن هدایت اسپرز از «تیم شروود» موفق‌ترین عصر تاتنهام در فوتبال مدرن را رقم زد. او چهار سال پیاپی تیم را به لیگ قهرمانان اروپا رساند و پس از سال‌ها اسپرز را نایب قهرمان انگلیس کرد. سبک بازی تیم تحت هدایت سرمربی آرژانتینی چشم‌نواز بود و سفیدپوشان لندنی فوتبالی را ارائه می‌دادند که هواداران این تیم با تماشای آن هم لذت می‌بردند و هم به تیم‌شان افتخار می‌کردند.

در این بین جدا از تمام مسائل ذکر شده، بد نیست به عملکرد پوچتینو از منظر اقتصادی نیز به طور ویژه‌ای نگاه بیاندازید؛ مائوریسیو تمام این موفقیت‌ها را با صرف تنها 95 میلیون پوند در بازار نقل‌وانتقالات (هزینه کل منهای درآمدها) به دست آورد. در حقیقت او برای جانشین خود یک میراث بسیار گران‌بها و ارزشمند به جا گذاشته و با تحمیل هزینه‌ای بسیار ناچیز به مالکانی که حالا حکم اخراج او را امضا کردند، فرصت ساخت ورزشگاهی جدید را مهیا ساخت.

اما بدتر از تمام این مسائل، احساس افت تیم و شاید خستگی و اشباع اعضای آنها باشد. «پوچ» پرورش‌یافته مکتب «بیلسا» است و موفقیت را به همراه تلاش، جنگندگی و دویدن می‌خواهد پس غیر منطقی نیست که بازیکنان پس از چند فصل احساس خستگی کنند. دقیقاً شاید به همین دلیل نیز بود که تغییر روی نیمکت اسپرز اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید.

باید گفت آنچه تاتنهامِ تحت هدایت پوچتینو را از لبه پرتگاه پایین انداخت؛ همان عامل محرکه و دلیل شروع حرکت و فعالیتش بود. عامل روزهای خوش اسپرز بدون هیچگونه شکی، جادوی پوچ در به کار گرفتن بهترین‌ها با کمترین هزینه بود. سیاستی که در این چند سال پی گرفت و همواره به موفقیت رسید. البته تمام تکاپوها در پایان به سکون ختم شد و دیگر جواب نداد. جواب نداد تا حالا مورینیو در ورزشگاه جدید به قدرتنمایی بپردازد، چهره‌ای که به نظر می‌رسد تاتنهام آخرین فرصت او برای بازگشت به اوج باشد.

البته در عدم موفقیت این فصل تاتنهام و صدور حکم اخراج پوچتینو، بازیکنان هم تا حدی سهیم بودند؛ هفته گذشته «دنی رز» اعلام کرد که با فسخ قراردادش قصد ترک تاتنهام را دارد، اتفاقی که در اسپرز چندان طبیعی نیست اما با توجه به شرایط تیم دور از ذهن نبود. ضمن اینکه مائوریسیو بیش از حد به تیم و بازیکنانش وابسته بود و شاید همین وابستگی شدید احساسی مانند یک پرده مقابل دیدگانش را گرفت. او این فصل باید آنهایی که دیگر علاقه‌ای به ادامه حضور در ترکیب اسپرز را نداشتند سریعاً کنار می‌گذاشت و با جوانانی جویای نام به فعالیت خود ادامه می‌داد. هر چه اوضاع بدتر شد تعداد بازیکنانی که به درب خروج نگاه می‌کردند نیز بالا رفت و به این ترتیب بحرانی جدی شکل گرفت که در انتها به اخراج مربی موفق آرژانتینی ختم شد.

اما اخراج این سرمربی آرژانتینی که در ماه مِی ۲۰۱۸ قراردادش را با تاتنهام پنج ساله تمدید کرده بود، برای مدیران باشگاه تاتنهام هزینه‌ بالایی خواهد داشت. طبق گزارش نشریه انگلیسی «میرر»،  پوچتینو حاضر نشده به باشگاه تخفیف بدهد و به این ترتیب مدیران اسپرز باید به این سرمربی ۴۷ ساله و دستیارانش ۱۹.۶ میلیون پوند به عنوان غرامت بپردازد.

«هری کین» که همواره رابطه فوق‌العاده‌ای با پوچ داشت و ستاره اول تیم او به شمار می‌رفت در توئیتی احساسی از سرمربی سابق خود تشکر کرد و نوشت: «من همواره از تو سپاسگزار خواهم بود چرا که برای رسیدن به رویاهایم من را بیشتر از هر کس دیگری کمک کردی. ما در 5 سال و نیم گذشته لحظات شگفت‌انگیزی داشتیم که من هرگز آنها را فراموش نخواهم کرد. تو علاوه بر مربی، دوست من هم بودی و من از تو برای این ارتباط صمیمانه تشکر می‌کنم. در فصل بعدی زندگی‌ات موفق باشی.» اکنون دیگر هواداران تاتنهام، پوچتینو را در کنار خط طولی چمن سبز «وایت هارت‌لین» نخواهد دید، حالا دیگر داستان تغییر کرده و بازیکنان زیر نظر مربی جدید به فعالیت خود ادامه خواهند داد؛ یا اوضاع رویایی خواهد شد یا جهنمی سوزان برای همه. 

 

سازندگی

۶    
آی اسپورت
2019-11-23 12:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر