فهرست
سیلوا مهم‌ترین مهره پپ در سیتی
سیلوا مهم‌ترین مهره پپ در سیتی

سیلوا مهم‌ترین مهره پپ در سیتی

آی اسپورت – یکی از مربیان سابق سیتی یعنی استورات پیرس اخیرا گفت که وقتی گواردیولا هنوز سرمربی بارسلونا بود، یک روز به دیدارش رفت: او به من بینش خوبی در مورد یک مربی خوب بودن داد. وقتی خداحافظی می کردیم، یه لحظه برگشت و گفت که یه چیز دیگه، یه مسی هم به تیمت بیار.

گواردیولا شاید در منچستر سیتی یک لیونل مسی نداشته باشد، او یک داوید سیلوا دارد. فرم بازیساز اسپانیایی فصل گذشته شدیدا افت کرد. او در واقع هیچ وقت از مصدومیت مچ پایش در پاییز خوب ریکاوری نکرد و فصل ناامید کننده ای با پیگیرینی داشت. با آمدنِ گواردیولا یک سوال مهم سرنوشت سیلوا بود. خودِ گواردیولا به روشنی گفته بود که استرلینگ یکی از بخش های مهم تیمش خواهد بود، ده بروینه آماده بود، و گوندوگان، سانه و نولیتو هم به تیم اضافه شدند. خودِ جزیره هم بیش از هر زمان دیگری به سمت توانایی بدنی رفته بود. ورزشکاران بیش از مهارت های تکنیکی به خاطر قدرت بدنی خود موفق می شدند. سیلوا همیشه بیشتر تکنیکی بوده. بنا بر این محو شدنِ او چندان عجیب نبود.

در واقعیت با کمی اصلاحات، سیلوا به یکی از مهم ترین مهره های گواردیولا تبدیل شده. او همان بازیسازی که ازش انتظار می رود را انجام می دهد، اما سازگاری او هم در نوع خودش جالب است. در ترکیب های شناور گواردیولا، سیلوا هم می تواند در کناره ها بازی کند، هم در پست شماره 10 قرار بگیرد، و هم کمی عقب تر بیاید. او را معمولا در حالت سوم عادت نداریم ببینیم.

سیلوا خودش اخیرا گفت: این درست است که بعضی اوقات عقب تر میایم تا به بیلد آپ کمک کنم. اما گواردیولا به من آزادی لازم را داده تا حمله کنم، به دروازه حریف نزدیک باشم و موقعیت بسازم، کاری که خیلی دوست دارم. او به من آزادی زیادی داده و از بازی کردن در این نقش خیلی خوشحالم. مربی از ما می خواد که بازیو کنترل کنیم، جلوی دروازه موقعیت بسازیم و ضد حمله های حریف رو خنثی کنیم.

سیلوا این کار ها رو به خوبی در بردِ 2-1 برابر آرسنال انجام داد. اوزیل در طرف مقابل انتقادات زیادی دریافت کرد، انتقاد هایی که همه عادلانه نبودند اما بخش زیادی از آن به خاطر مقایسه با سیلوا بود. سیلوایی که عملکردی بی نظیر داشت، مخصوصا در نیمه دوم. پاس گل او به سانه به خوبی کلاس بالای بازی اش را نشان داد.

سیلوا یک بازیکن زیرک است که کنترل بسیار بالایی روی توپ دارد و پاس های بی نقصی ارسال می کند. او هیچ وقت به دنبال انجام کار هایی بی نهایت چشم نواز نیست. در روز هایی که فوتبالیست ها بیش از هر زمان دیگری به خاطر دریبل های خاطره انگیز ارزیابی می شوند، سیلوا به سرعت فکر کردنش جای سرعت پاهایش تکیه می کند.

البته هر چقدر هم ذهنِ سیلوا سریع باشد، او یک ویژگی بارز دیگر را هم دارد و آن قدرت ذهنی اش است. شاید مهم ترین تفاوت سیلوا و اوزیل در بازی یکشنبه، بیش از میزان دوندگی یا پاس های پشتِ دفاع، این بود که سیلوا را مانندِ یک رهبر دیدیم. او متوجه شد که این یک بازی مهم است، بنا بر این سطح بازی خود را بالاتر برد و بازی را به خوبی کنترل کرد. اوزیل اما کاملا در پشت صحنه محو شد.

مسلما این مقایسه خیلی عادلانه نیست، چون هر بازیکنی می تواند روز خوب یا بد خود را داشته باشد. اما اگر از شما بپرسند به کدام بازیکن بیشتر تکیه خواهید کرد، احتمالا جواب مسلم شما سیلوا خواهد بود.

این بحث الان وجود دارد که داوید سیلوا مهم ترین بازیکنِ این فصل سیتی است. به آمادگی بدنی کمپانی نمی شود اعتماد کرد. آگوئرو هم در بازی های مهمی نیمکت نشین شده. ده بروینه فوق العاده است و شاید بهترین بازیکن تیم باشد، اما کاری که او انجام می دهد ولو با استاندارد های پایین تر می تواند بازیکنان دیگر هم انجام شود.

اما سیتی هیچ بازیکن دیگری با لمس توپ و توانایی سیلوا در دیکته کردن جریان بازی را ندارد. آمدنِ گواردیولا به سیتی در باشگاه کمی اوضاع را عوض کرد، و مسلما به کمی نیروی جوانی در کنار تجربه برای موفقیت لازم بود. سیلوا فعلا در جایگاهی مناسب برای هر دو جنبه قرار دارد. او به اندازه کافی سنش بالا هست تا بداند چه خبر است، و به اندازه کافی جوان هست تا هنوز در دوران اوج باقی بماند.

شاید او اشتیاق گواردیولا برای پرس سنگین از بالا را نداشته باشد، اما همچنان می تواند مهره کلیدی او باشد. خیلی خوب است که سیلوا دوباره فرم خوب خود برگشته.

۱    
آی اسپورت
2016-12-20 19:12:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر